Haber Detayı
02 Temmuz 2016 - Cumartesi 12:01 Bu haber 2253 kez okundu
 
SİVAS KATLİAMINI YAPANLAR AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR
Eğitim iş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara Sivas Katliamından ders çıkarılmadığı için bugünlere geldiğimizi söyledi.
- Haberi
SİVAS KATLİAMINI YAPANLAR AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR

Sivas Katliamının Yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yapan Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara , “Sivas katliamının koşullarını oluşturan eğitim alt yapısı değişmediği sürece ülkemizde  daha çok katliamlar yaşandığı  gerçeğini görmeliyiz.

      2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan ve tarihe “insanlık suçu” olarak geçen katliamın üzerinden  23 yıl geçti. Madımak Oteli’nde 35 aydın, sanatçı, yazar ve gencimiz yakılarak katledildi. 35 insanımızın yaşamına kıyan, cumhuriyet karşıtı gerici eylemi bir kez daha şiddetle kınıyoruz.” Dedi.

TÜRKİYE İNANÇ VE ETNİK AYRIMCILIKLA KAMPLARA BÖLÜNÜYOR

       Sivas’ta yakılanların yalnızca masum insanlar olmadığını belirten Kara, “Orada katledilmek istenen adaletti,  çağdaşlıktı, bağımsızlıktı ve özgürlüktü. Emperyalizme karşı omuz omuza savaşarak çağdaşlaşmanın kapısını aralayan bu halkı yeniden bölme oyunu 12 Eylül öncesinde ; Kahraman Maraş'ta Çorum'da yaşanılan insanlık dışı katliamların bir benzeri Sivas’ta da denendi.

      Ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşulların henüz ortadan kalkmaması, Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığını göstermektedir. Türkiye’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak halkımız kamplara bölünmeye çalışılmaktadır. Bugün Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden yurttaşlarımızın , son bir yıl içinde yaşadığımız on büyük katliamın ortaya  çıkardığı  tablo ve izlenen yol aynıdır.” Diye konuştu.

    HİÇBİR ZAMAN AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR

 Rüstem Kara açıklamasını şöyle tamamladı “Eğitim-İş olarak diyoruz ki: Cumhuriyetin kazanımlarına, Atatürk ilke ve devrimlerine, tehdit oluşturan iç ve dış güçler, cumhuriyet öncesine dönüşü destekleyen girişimler ve etnik ayrımcılıklar, halkımızın sağ duyusu sayesinde, hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Türk Ulusu, kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir. Mutlaka bunun koşullarını yaratacaktır.

       Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SİVAS, KATLİAMINI, YAPANLAR, AMAÇLARINA, ULAŞAMAYACAKLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı