Haber Detayı
03 Temmuz 2016 - Pazar 16:52 Bu haber 2641 kez okundu
 
Sivas Katliamı Toplum Vicdanında Yaradır
Katliamın 23. Yıldönümünde Emek ve Demokrasi Güçleri Samsun üyeleri Sivas'ta Madımak Oteli'nde yakılarak katledilenleri andılar.
- Haberi
 Sivas Katliamı Toplum Vicdanında Yaradır


Bundan 23 yıl önce 2 Temmuz 1993`te Sivas`ta, aydın, sanatçı, yurtsever 35 insanı güvenlik güçlerinin önünde saatlerce kuşatıp diri diri yakmışlar ve bu vahşeti  seyretmişlerdi. 

Katliamın 23. Yıldönümünde Emek ve Demokrasi Güçleri Samsun üyeleri Tüm Türkiye ile birlikte, Sivas'ta  Madımak Oteli'nde yakılarak katledilen 35 kişinin 23. ölüm yıldönümünde Öğretmenevi önünden başlayıp Çiftlik Caddesi Süleymaniye Geçidi’nde basın açıklaması işle sona eren bir yürüyüş düzenlediler. . 

ACILARIMIZ VE ADALET ARAYIŞIMIZ HALA TAZE


 Yürüyüşün sonunda grup adına ortak basın açıklamasını okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Samsun Şube Başkanı Cem Sultan Ermiş, “ Sivas Katliamı`nın üzerinden 23 yıl geçti. O dönem doğanlarımız dahi bugün yetişkin bireyler oldu. Acılarımız hakikat ve adalet arayışımızsa hala taze. Dostlarımızın ‘yardım edin` çığlıkları kulaklarımızda çınlıyor hala. Bir önceki anmadan bugüne Türkiye, insan hak ve özgürlüklerinin yok edildiği; kişilerin hürriyetinden yoksun bırakıldığı; savaşın ve ölümlerin arkasının hiç kesilmediği,  hukukun birkaç kişinin çıkarlarını korumaktan başka bir fonksiyonunun kalmadığı; fiili olarak bir başka dünya tasavvurunun inşa edildiği, kötüye giden bir dönemi yaşamakta. Yasama, yürütme, yargının tek bir adamda birleştiği ve o tek adamın da kendini koruyacak, muhalefetin soluğunu kesen, tekleştirilmiş, fiili bir sistem yaratma gayreti içinde ateş çemberine döndürülen bir ülke haline geldi." dedi.

ANAYASA HER ALANDA ASKIYA ALINDI

 Anayasa'nın her alanda askıya  alındığını ve diktatörlük inşa edilmiş durumda olduğunu belirten Ermiş, "Birlikte yaşamanın teminatı olarak laiklik aşındığı oranda eğitim; Ensar gibi gerici vakıflara peşkeş çekilmiştir. Din derslerinde saatlerin artırılması, AİHM kararlarına rağmen tek tipleştirme girişimi olarak müfredata Sünnilik eksenli yeni derslerin eklenmesi bu dersleri almak istemeyenler için ciddi bir sorun ve tahakküm aracıdır.  Ayyuka çıkan çocukların istismarına dair tek kelimesini duymadığımız Diyanet`in birden fazla bakanlığa denk düşen bütçesi, aile imamlığı dahil hayatımızın her alanına müdahalesi her alanda ayrımcılığı artırdığı gibi, çıkarılan fetvalar en üst perdeden "anne olmayan kadın yarım kadındır" gibi söylemler, iktidarın kadın düşmanlığını da bir kez daha gözler önüne serdi. Kadın cinayetlerini besleyen ana damar tam da burasıdır." diye konuştu.

SİVAS KATLİAMI TOPLUMUN VİCDANINDA YARADIR

Sivas Katliamı`nın  katillerinin elini kolunu sallaya sallaya dolaştığını ifade eden Ermiş açıklamasını şöyle tamamladı: " Bu katiller yurtdışına çıkıyor, evleniyor, ehliyet alıyor ve yasalar çerçevesinde eceliyle ölümüne hak tanınıyor; avukatları ise üst kademelerde yönetici, vekil, bakan oluyor.  Sivas hala yanıyor . Devlet "Bilim ve Kültür Merkezi" dediği o yerde. Madımak Oteli`nin Utanç Müzesi olmasını ise hiç düşünmedi.

Sivas Katliamı`nda yitirdiklerimizin anılarına sahip çıkmak için, Sivas Katliamı hakikatiyle bir yüzleşme gerçekleşene kadar Sivas`ta, Madımak Oteli önünde dostlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bütün demokratik kurumları, yaşama hakkına saygı duyan, bütün katliamların hesabı sorulsun, hiçbir katliamın sorumlusu/sorumluları yargılanmadan bu defter kapanmasın diyen dostlarımız; sokaklar ve meydanlar katliamcı çetelerin değil, hak mücadelesi veren onurlu yurttaşlarındır. Gelin 2 Temmuz`da Gezi ruhuyla alanlarda olalım. Sivas katliamı toplumun vicdanında bir yaradır. "

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Sivas, Katliamı, Toplum, Vicdanında, Yaradır,
Yorumlar
Haber Yazılımı