Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 15:30 Bu haber 2272 kez okundu
 
Şu Çılgın Türkler Samsun'da ADD’li Gençler İçin Sergilendi
Turgut Özakman’ın ’Şu Çılgın Türkler’ adlı eseri Cumhur Kocaoğlu Tiyatrosu tarafından Samsun Lovelet Sahnesi’nde ADD’li Gençler İçin sergilendi.
SANAT Haberi
Şu Çılgın Türkler Samsun'da  ADD’li Gençler İçin Sergilendi

 Samsun Sanat Tiyatrosu Genel Yönetmeni Yaşar Gündem tarafından sahneye uyarlanan ve Türkiye’nin dört bir tarafında oynanan ‘’Şu Çılgın Türkler’’ zorluklar içinde adım adım geriye çekilen bir halkın kenetlenerek emperyalist güçleri yurdundan kovmasının destanını anlatıyor.

 

Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılında Samsun ve Amasya tiyatrolarının birleşmesiyle bir ilke imza atılan oyunda, Mustafa Kemal Atatürk rolünü Amasya İris Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Atilla Özgen oynadı.  Samsun’un ilk özel tiyatro salonu olan Lovelet Sahnesi’nde, Cumhur Kocaoğlu Tiyatrosu tarafından 22 Ocak 2020 akşamı  Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun şubesi ve derneğin çatısı altındaki burs alan gençler için sahnelenen oyun  dakikalarca ayakta alkışlandı.

 

Oyunun sonunda konuşma yapan ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli: ‘’Turgut Özakman’ın bu kitabını hepimiz okumuşuzdur elbet ama bir de sahnede Anadolu’da kurtuluşu ve tam bağımsızlığı adına destan yazan Çılgın Türkerleri görmek ve hatırlamak çok güzeldi. O destanı bizler yazdık ve tekrar yazama azim ve kararlılığındayız. Sevgili Cumhur Kocaoğlu ve sanat emekçisi dostlarımıza, burada salonda bizlerle olan gönül dostlarımıza şahsım ve yönetim kurulum adına çok teşekkür ediyorum. Bilet alarak katkıda bulunan sizler derneğimizin burs alan gençlerine katkıda bulundunuz. Teşekkür ediyoruz. Sevgili dostum Yaşar Gündem iyi ki bu oyunu yazdın ve bizimlesin.  ‘’ dedi.

 

Gösteri 30 Ocak 2020 Perşembe Akşamı Saat:20.00 de Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde tekrar gösterimde olacak.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Şu, Çılgın, Türkler, Samsun'da, , ADD’li, Gençler, İçin, Sergilendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı