Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 19:22 Bu haber 1333 kez okundu
 
Su Zammı Yargıda
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin SASKİ'nin zarar ettiği gerekçesi ile suya yaptığı zamma tepkiler sürüyor.
EKONOMİ Haberi
 Su Zammı Yargıda

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı SASKİ’nin Mayıs ayı olağan meclisinde suya yüzde 25 zam, sayaç okumaya yüzde 150 zam ve TÜFE ayarlamasına Samsun Barosu Avukatlarından Arzu Sabuncu ve Buğra Genç dava açtı.


Bugün de Avukat Arzu Sabuncu Su Zammınin iptali için Samsun İdare Mahkemesi'ne dava açtı. 

Eski Adliye Binası önüğnde bir basın toplantısı düzenleyen Arzu Sabuncu ve Buğra Genç,  Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin suya yaptığı zammın haksız ve hukuksuz olduğunu, bu zammın geri alınması için Samsun İdare Mahkemesi'ne dava açacaklarını söyledi. Su zammnının tüm vatandaşları doğrudan etkilediği için dileyen herkesin bu davaya müdahil olabileceğini ifade eden Arzu Sabuncu, dava açan herkese destek vereceğini belirterek basın açıklaması sonrasında Notere Giderek dava açmak isteyenlerin vekaletini aldı.

 Av. Arzu Sabuncu suyun insanın temel hakkı olduğunu vurgulayarak, “31 Mart seçimlerinden önce su faturasına yüzde 15 indirim yapıldı. Seçimden sonra ise suya yüzde 25, sayaç okumaya yüzde 150 oranında yapılan zamma ilişkin olarak kamuoyunun gündemde tuttuğu bu konu hiçbir şekilde Büyükşehir Belediye Başkanlığı, SASKİ veyahut buna bağlı diğer kurumlarca üzerlerine alınmamış. Demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin açıklama yapmalarına rağmen geri adım atılmamış, hassasiyet gösterilmemiştir” dedi.

 

Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, EMEK Partisi Samsun İl Başkanı Sait Kocaman, EMEK Partisi İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Erkenet, Devrimci 78’liler Derneği Samsun Şube Başkanı Cengiz Akşan, DİSK Emekli Sen Kitlelerarası Örgütlenme Sekreteri Şenol Odabaş ve SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş Av. Caner Özçelik’e dava için vekalet verdi. Zamların geri çekilmesi talebinde bulunan vatandaşlar, zamlar geri alınana kadar imza kampanyalarına ve protestolara devam edeceklerini belirtti. 


STK temsilcileri, vatandaşlar da vekalet vermek için Noter önünde kuyruk oluşturdu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Su, Zammı, Yargıda,
Yorumlar
Haber Yazılımı