Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 13:33 Bu haber 1836 kez okundu
 
SURİYELİLERİN VATANDAŞLIĞI TARİH VE MİLLET OLMA BİLİNCİMİZE DARBEDİR
Türkiye Kamu Sen Samsun İl Temsilcisi Levent Kuruoğlu Suriyelilerin Türk Vatandaşlığına alınma kararına tepki gösterdi.
YAŞAM Haberi
SURİYELİLERİN VATANDAŞLIĞI TARİH VE MİLLET OLMA BİLİNCİMİZE DARBEDİR

 

Ülkemiz kamuoyunun bir süredir Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığına geçirilmesi konusuna odaklandığını belirten Kuruoğlu, “ Kesin olmayan rakamlara göre Türkiye’de Suriye’den gelen 3 milyon 200 bin dolayında kişi bulunmaktadır. Görüşümüz odur ki, bu sığınmacılara her türlü desteği vermek en temel insanlık görevidir.  Suriye’den gelen kimselere yardım eli uzatılmalı, kapılar açılmalı, sığınmacı kampları yapılmalı ve gereksinim olduğu sürece bu destek sürdürülmelidir. Ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemize sığınmış olan bu insanlar, bir misafir olarak en güzel şekilde ağırlanmalı, insani şartlarda yaşamaları sağlanmalıdır. 

TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLERİN YARISI OKUMA YAZMA BİLMİYOR

Buna karşın yaklaşık 6 yıldan beri ülkemize gelmekte olan bu sığınmacılar, ellerinde hiçbir izin belgesi olmadığı halde neden ve nasıl olduğu anlaşılmaz bir şekilde ülkemizin tüm illerine yayılmış, son derece kötü şartlarda, sokaklarda, metruk binalarda, çadırlarda, parklarda yaşamaya başlamışlardır. Hacettepe Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre Suriye’deki çatışmalardan kaçan sığınmacılar arasında eğitim seviyesi yüksek olanların Avrupa’ya gittiği, en düşük eğitimlilerin Türkiye’de kaldığı ortaya çıkmıştır. Buna göre Almanya’da üniversite mezunu Suriyelilerin oranı yüzde 70; okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 5 iken; Türkiye’de bulunan Suriyelilerin yarısının okuma yazma bilmediği, üniversite mezunu olduğunu ifade edenlerin sayısının ise yalnızca 40 bin kişi olduğu belirlenmiştir. “ dedi.

İMKANLARIMIZ TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER İÇİN KULLANILSIN 

Bu durumda öncelikli olarak Türk vatandaşlığına geçirilecek olan Suriyeli sığınmacıların niteliksiz, yeterli eğitimden yoksun ve hatta büyük çoğunluğunun okuma yazma dahi bilmedikleri gerçeği ile karşı karşıya kalmakta olduğumuzu ifade eden Kuruoğlu, “ Kaldı ki, vatandaşlığa geçirilecek olanlar nitelikli kimseler olsa dahi, 2 milyon meslek lisesi mezunu, 2,5 milyon üniversite mezunu; 430 bin iktisadi idari bilimler fakültesi mezunu, 350 bin ataması yapılmayan öğretmen, 400 bin sağlıkçı genç işsizimiz varken Türkiye, elindeki imkânları neden bugüne kadar bu gençlerimiz için kullanmamıştır.

Bu denli yüksek sayıda sığınmacının vatandaşlığa geçirilmesiyle birlikte şehirlerin ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel yapısında büyük değişimlere ve çatışmalara yol açacağı da aşikâr olan bir olgunun, bilimsel bir çalışma yapılmadan, siyasi bir kararla uygulanmak istenmesi, başka bir sorun oluşturmaktadır.  Şu an vatandaşlığa alınacağı ifade edilen Suriyeli nüfusunun birkaç yıl sonra ülkemiz nüfusunun yüzde 10’una ulaşacağını düşünürsek, gelecek dönemde bu konuda etnik bir problemle karşı karşıya kalacağımız ihtimali de son derece kuvvetlidir.” Diye konuştu.

TARİH VE MİLLET OLMA BİLİNCİMİZE DARBE

 Büyük çoğunluğu Türkçe bilmeyen Suriyelilerin ileride anadilde eğitim talebi ile karşımıza çıkmasının ülkemizi bir başka etnik temelli sorunla baş başa bırakacağını belirten Kuruoğlu açıklamasını şöyle tamamladı. “   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı, dedelerimizin acılarla, kanla, canla koruduğu bu toprakların ve kurduğu devletin tapu senedidir. Ülkemize sığınmacı statüsü ile misafir olarak gelenlere bir çırpıda vatandaşlık statüsü kazandırmak her şeyden önce tarih ve millet olma bilincimize indirilecek darbe olacaktır. Böylesine önemli bir konunun, bir kişinin beyanı ve kararı ile gerçekleşmesinin vatandaşlarımız arasında yaratacağı sorun ise konunun bir başka siyasi yönü olacaktır. 

Bunun yanında Suriyeli sığınmacıların vatandaşlığa alınması durumunda, Suriye ve Irak başta olmak üzere yakın coğrafyamızdan ülkemize yeni bir sığınmacı akının başlayacağı gerçeği de göz ardı edilmemelidir.

Bizlerin önceliği başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşu ülkelerde istikrarın sağlanması ve her devletin vatandaşlarının kendi vatanlarında huzur ve barış içinde yaşaması için mücadele etmek olmalıdır. 

Bu bakımdan biz, yurtlarındaki kargaşadan kaçarak kapımıza gelmiş tüm mağdurlara kucak açıyor ve ülkeleri istikrarlı bir yapıya kavuşuncaya kadar onlarla varımızı, yokumuzu sonuna kadar paylaşmaya hazır olduğumuzu bildiriyor; ekmeğimizi paylaşırız ama vatandaşlık farklı bir mecradır diyoruz. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SURİYELİLERİN, VATANDAŞLIĞI, TARİH, VE, MİLLET, OLMA, BİLİNCİMİZE, DARBEDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı