Haber Detayı
04 Aralık 2020 - Cuma 17:19 Bu haber 254 kez okundu
 
TABİP ODASINDAN SAMSUN’A ÇAĞRI!
Samsun Tabip Odası, Samsun’da yüzde 100 artan pozitif vakaların halkından Samsunlulara çağtıda bulundu.
SAĞLIK Haberi
TABİP ODASINDAN SAMSUN’A ÇAĞRI!

Samsunlulardan mümkün olduğunca evde kalmalarını ve kalabalık ortamlara girmemelerini isteyen Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, yaptığı çağrıda şu ifadelere yer verdi:
 
"T.C. Sağlık Bakanının açıklamasında belirttiği üzere Samsun Covid 19 vakalarında yüzde yüz artışla dikkati çekmektedir. Bunu “Hayat Eve Sığar” uygulamasında yoğunluk haritasına baktığımızda da anlıyoruz. Çünkü Samsun haritası kıpkırmızı.
Samsun Tabip Odası olarak süreç içinde bugüne kadar bir çok açıklama ve uyarıda bulunmuştuk. Fakat geldiğimiz bu noktada Samsun halkına ve yurttaşlarımıza karşı sorumluluğumuz gereği bir açıklama daha yapma zorunluluğu hissediyoruz.
Değerli yurttaşlarımız , ülkemiz ve Samsun özelinde en zor günlerimizi yaşıyoruz maalesef. Samsun’da yapılan test sayısı arttı ve testin sonucunda pozitiflik oranı yüzde otuzu, günlük vaka sayısı ise 2000’i geçmektedir. Sahadan aldığımız duyumlarımıza göre hasta yatağı doluluk oranları yüzde yüzlere yaklaştı. Öyle ki; acil servislerde boşalacak hasta yatağını bekleyen hastalarımız var. Yoğun bakımlarda boş yer bulmanın güçlüğünü ve üzüntüsünü sahada hizmet veren hekimler olarak yaşıyoruz.
Filyasyon ekipleri evlerde takip edilen hasta sayısı fazlalığı sebebiyle yetişmekte zorluk çekiyorlar. Tüm bunlara rağmen sağlık çalışanları cansiperane çalışmaya devam etmekteler.
Ancak bu ciddi durum sadece sağlık çalışanlarının çabasıyla geçilemez. Yurttaş olarak hepimize görevler düşmektedir. Çünkü tablo bu yükselişle devam ederse sağlık hizmeti kapasitemiz oluşan ağır yükü kaldıramayacak. Lütfen, salgının en başından beri üstünde önemle durduğumuz maske-hijyen-fiziksel mesafe kuralına uyunuz.
Canınız ve sağlığınız paha biçilmezdir. Bu sebeple kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınınız ve mümkün olduğunca evde kalınız.
Devletin ilgili birimlerinin önerdiği kısıtlamalara harfiyen uyunuz. Bizce bu kısıtlamalar yeterli değildir. Bu sebeple hayatınız için, sevdiklerinizin yaşamı için, şehrimiz ve ülkemizin iyiliği için kendi kısıtlamalarınızı kendiniz artırın. Bunu bir sosyal sorumluluk  olarak kabul edin.
Sahada üzülerek görmekteyiz ki filyasyon ekiplerinin dağıttığı Favipiravir ilacı kullanılmıyor. Yurttaşlarımız bu önemli ilaç konusunda yanlış bazı korkular içinde. Bu yersiz kuşku maalesef birçok yaşama mal oluyor. Favipiravir’i erkenden kullanan hastalar çok daha az yoğun bakıma ihtiyaç duymaktadır. Kendinizi iyi hseniz de Covid 19 un hızlı seyri sebebiyle Favipiravir’i kullanmanız çok önemli. İlacın etkinliği için 8 tablet gibi çok sayıda kullanmanız korkutmasın sizleri, bilakis gerekli olan budur. İlaç kullanımında bazı kişiler (ki bu az sayıdadır) küçük rahatsızlıklar duyabilir. Bilmenizi isteriz ki bu ilacı kullanan Covid 19 tanısı almış hastaları kendilerine büyük iyilik yapmış olacaktır.
Son olarak sağlık çalışanlarının yurttaşlarımızın desteğine ihtiyacı vardır. Covid 19 pandemisi, yurttaşlarımızın özenli olarak tedbirlere uymasıyla bertaraf edilecektir.
Her ne olursa olsun Samsun Tabip Odası olarak biz önümüzü bahar görüyoruz. Yaşadığımız bu karanlık gecelerin ardından gündüzün geleceğini biliyoruz.
Haydi SAMSUN
Hep birlikte, omuz omuza dayanışma içinde aydınlık yarınlar için azami dikkat gösterelim."
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: TABİP, ODASINDAN, SAMSUN’A, ÇAĞRI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı