Haber Detayı
21 Haziran 2016 - Salı 08:14 Bu haber 2651 kez okundu
 
Tarım İl Müdürlüğü Atamalarda Hukuğu Çiğniyor
KESK'e bağlı Tarım Orkam Sen Samsun İl Temsilcisi Erdem Avcı, Samsun Tarım il Müdürlüğü'nde hukuki olmayan ve keyfi atamalar yapıldığını ve bunun da iş barışını bozduğunu söyledi.
EKONOMİ Haberi
Tarım İl Müdürlüğü Atamalarda Hukuğu Çiğniyor

Atamalarla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Erdem Avcı, " İlimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda son zamanlarda yapılan tayin, atama ve yer değiştirmeler artık çalışanlar arasında iş barışını bozmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğündeki il içi atamalardaki sendika örgütlülüğüne dönük haksız ve adaletsiz işlemler, bizzat Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından uygulanmaktadır." dedi.

KEYFİ VE HUKUKSUZ ATAMALARIN BELGELERİ VAR

Bir sendikanın üyelerinin, belli bir zümreye yakınlığı ile bilinenlerin, atama talepleri gayri hukuki ve keyfi bir şekilde yerine getirildiğini belirten Avcı, " Ancak, sendikamız üyelerinin taleplerinin hukuksuz bir şekilde reddedilmesi bizi bu açıklamayı yapmayı ve kamuoyuyla paylaşmayı zorunlu hale getirmiştir. İlimizde, il içinde yer değiştirmek suretiyle naklen atama talebinde bulunan personellerin atamalarında ve görevlendirilmelerinde tam bir keyfiyet- hukuksuzluk olduğu elimizde belgeleriyle mevcuttur. Tarım Orkam Sen İl Temsilciliği olarak tavsiyemiz İl içi yer değişikliklerinin yönetmeliğe uygun yapılmasıdır.

Buradan Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine sormak istiyoruz. İl içi yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda hangi kriterler göz önünde bulundurulmaktadır? Hizmet puanı, çalıştığı birimde hizmet süresi gibi yönetmelikte açıkça belirtilen hükümlere neden uyulmamaktadır?  Kayırma ve ayrımcılık yaparak, personeller arasında haksızlığa yol açtığınızın farkında değil misiniz? Bu tür uygulamaların hangi yasalarla, adalet ve demokrasi ile bağdaştığının çalışanlara izah edilmesi gerekmektedir." diye konuştu.

NORM KADRO AÇIĞI OLAN YERLERE OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRİYORLAR

 Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinden açıklama beklediklerini ifade eden Avcı, " İl Müdürlüğümüz yetkilileri çalıştıkları ilçede 3 norm fazlalığı bulunan 2 üyemizin, 28 Mart 2016 tarihinde sağlık mazeretleri sebebiyle 13 kişilik Norm açığı bulunan Ondokuzmayıs İlçesine atama taleplerine 27 Mayıs 2016 tarihinde yani 2 ay sonra olumsuz cevap vermiştir. Sağlık mazeretlerine dayalı olarak yapılacak yer değiştirme suretiyle atamalar ve Norm kadrosunun üzerinde personeli bulunan ilçelerden norm kadrosu uygun olan diğer ilçelere yapılacak atamalar, atanma dönemine tabi olmadığı ilgili yönetmelikler ile hüküm altına alınmışken, Tarım İl Müdürlüğünün üyelerimize atama dönemi olmadığı gerekçesiyle taleplerine verdikleri olumsuz cevap ile açıkça hukuksuzluk yapmıştır.

MALUM SENDİKA ÜYESİ OLMAK REFERANS KABUL EDİLİYOR

Bu hukuksuzluk yetmezmiş gibi üyelerimiz ile aynı dönem içerisinde, yani atama dönemi dışında, İl Müdürlüğünün; Ayvacık ilçesinden Ondokuzmayıs’ a, Salıpazarı ilçesinden Ondokuzmayıs’ a , Çarşamba’ dan Ondokuzmayıs’ a , Ayvacık’tan Çarşamba’ya ,Asarcık’ tan Çarşamba’ ya Çeşitli mazeretler ile atama yapması bu tutumun doğrudan sendikamıza yönelik olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu uygulamalarla, Tarım İl Müdürlüğünün malum sendikanın üyesi olmayı referans olarak kabul etiği gün gibi ortadadır." diye konuştu.

HUKUKİ İŞLEM BAŞLATACAĞIZ 

 Tarım Orkam sen olarak  usulsüzlükleri takip ettiklerini bildiren Avcı açıklamasını şöyle tamamladı: "  Şundan emin olunuz ki bu haksız atamaları Gıda, Tarım ve Hayvancılık teşkilatında ki en ücra birimlere kadar duyurup yapılan haksız kayırmalardan haberdar edeceğiz. Bu haksız atamalar ile ilgili hukuki işlemleri derhal başlatacağız. Biz buradan bu konuda mağdur olan çok değerli Tarım emekçilerine de seslenmek istiyoruz. Sizleri bireysel çıkar ve menfaatleri için bir basamak olarak kullanan bu iktidar güdümlü sendikalara üye olmayın, bu sendikalardan istifa edin. Mücadelemizi emekçilerin öz örgütlülüğü olan Kesk’ te birlikte özgürce sürdürelim.

Son olarak buradan Tarım İl Müdürlüğü teşkilatında ki yöneticilere seslenmek istiyoruz. Sizin göreviniz koordinasyonu sağlayıp, Tarım iş kolu kamu emekçilerini en iyi şekilde yönetip halkımıza en iyi hizmeti vermesini sağlamaktır. Ancak sizin personeller arasında yaptığınız bu ayrılıkçı tavır, personeller arasında ciddi kutuplaşmalara sebep olmaktadır. Bu baskılar ve adaletsizlikler devam ettikçe fiili ve meşru mücadelemizle karşınızda durmaya devam edeceğiz. "

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Tarım, İl, Müdürlüğü, Atamalarda, Hukuğu, Çiğniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı