Haber Detayı
20 Kasım 2017 - Pazartesi 10:24 Bu haber 1968 kez okundu
 
“Tarım ve hayvancılığı bitme noktasına getirdiniz!”
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekili Kemal Zeybek; Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşarak çeşitli sorunları gündeme taşıdı.
SİYASET Haberi
“Tarım ve hayvancılığı bitme noktasına getirdiniz!”

                Mevcut siyasal iktidarın  on altı yılını doldurduğunu belirten Kemal Zeybek, “  Ne yazıktır ki bir siyasal on altı yıllık süre içerisinde yapmış olduğu icraatlar ve yapmış olduğu projelerle ülke tarımını getirdiği nokta ortada. Yapılan planlama ve projelerle tarımın nereye geleceğini bilmeniz gerekirdi. On altı yıllık süre içerisinde Tarım ve Hayvancılıkta ülkeyi iyi bir yere getireceğiz iddiası ile iktidara geldiniz. Türkiye de ithalatın önünü keseceğiz iddialarınız gerçekçi olmadı.

              Ülke Tarım ve Hayvancılığını bitirme noktasına getirdiniz. Ülkeyi tamamen İthalata bağımlı hale getirdiniz. Üretimin durduğu ve her türlü bitkisel ürünleri dışarıdan ithal ettiğimiz bir dönemdeyiz. Samanı bile İthal eder duruma getirdiniz.” Dedi.

TARIM VE HAYVANCILIĞA 30 MİLYAR LİRA DESTEK YAPILMALIYDI

          Temennimiz, yeni  Tarım ve Hayvancılık Bakanı  ve ekibinin uzun vadeli projelerle Tarım ve Hayvancılığın sorunlarına çözüm bulmasıdır. Tarım ve Hayvancılıkta ithal etmeyen, kendi ürettiğini tüketen ülke konumuna gelmemiz en büyük beklentimizdir.     Türkiye’nin milli hasıla gelirinin yüzde 1’inin Tarım ve Hayvancılığa aktarılması gerekiyor. Ne yazıktır ki bu sene gördüğümüz kadarı ile 14.5 milyar TL destek aktarma yapılıyor bu doğru değildir.

 Önceki hükümetler dönemindeki yapılan uygulamaların aynı biçimde 2018 yılında uygulanacağını görüyoruz. Milli hasıla gelirinin 3 Trilyonlar civarında olduğunu hesap edersek tarım ve hayvancılığa 30 milyar civarında destek yapılması gerekiyordu.  Bu yapılmamış, yine yanlış bir yoldayız. Gelin, bunun hükümeti, muhalefeti “A” “B” partisi olmaz. Üretimi artırıcı önlemleri geliştirelim. Kendi tükettiklerimizi kendimizin üretmesi gerekiyor. Bunu yapmak ve başarmak bizim elimizde.” Diye konuştu .

                                                    FINDIK ACI BİR YARA

                Karadeniz Bölgesi’nde fondığın acı bir yara olduğunu ifade eden Samsun milletvekili Kemal Zeybek; “ Hükümet bir fiyat açıkladı, bunun “taban fiyat” olması gerekirken tavan fiyat açıklandı. Tavan fiyatla berber tekelleşmiş şirketlerin ekmeğine yağ sürüldü ve yanlış yapıldı. Şu anda fındığın fiyatının 10 TL’nin üzerine çıkarılamamasının sebebi, Hükümetin ve Bakanlığın yanlış uygulamasıdır. Taban fiyat 13-15 TL civarında açıklansa ve 13-14-15 TL civarındaki iniş fiyatlarına müdahale edilseydi durum çok farklı olurdu.

               Üreticiden fındık alınsın , piyasaya müdahale edilsin.  Bu yapılsaydı, şu anda tekelci şirketin açıklanan taban fiyatın altında alım yapması engellenecekti.  Temennimiz,  2018 yılında böyle bir uygulamanın olmamasıdır. Toplumun Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından beklentisi yüksektir. Verilecek gerçekçi desteklemelerle üretimin artırılması ve ithal etmeden kendine yetebilen konumuna gelmemiz gerektiği inancını taşıyorum.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: “Tarım, ve, hayvancılığı, bitme, noktasına, getirdiniz!”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı