Haber Detayı
20 Haziran 2016 - Pazartesi 11:15 Bu haber 3017 kez okundu
 
Taş Kadayıfı Samsun’da
Ramazan Ayı’nın başlaması ile iftar sofrası lezzetlerine Samsunluların damak zevki için bir yenisi daha eklendi.
- Haberi
Taş Kadayıfı Samsun’da

Gazi Caddesi üzerinde yufkacılık yapan Zafer Kaymakçı Samsun’da bir ilki başlattı. Taş Kadayıfı Samsun halkıyla buluşturdu.

Kadayıfçı Zafer Kaymakçı, Samsun’da ilk defa üretmeye başladıkları TAŞ KADAYIF ile ilgili şunları söyledi: “Hamur işleriyle ilgili sürekli yenilikler arayışı içindeyiz. Değişik tatlarla Samsunluları buluşturuyorum. Bu ramazanda da bir değişiklikle Samsun’da hiç yapılmayan ve aranılan lezzet olacağını düşündüğümüz TAŞ KADAYIF imalatı yapmak için kolları sıvadım. Ardından ramazan ayına münhasır imalatına başladığımız Taş Kadayıfı halkımıza sundum. Tadına bakan Samsunlular taş kadayıfı çok beğendi.”.

Taş Kadayıfı Nasıl Yapıyoruz…

Zafer Kaymakçı; “Taş kadayıfı Erzurum’dan özel getirttiğimiz ekipmanlarla yapıyoruz. Ufak bir yayıkla bulamaç haline getirdiğimiz hamurumuzu kıvamı gelinceye kadar yayıkta yayıyoruz. Pişirmemiz için gerekli olan 60 kilo ağırlığındaki özel taşın üzerine kısa kısa aralıklarla belli ölçülerde yaydıktan sonra 5 dakika kadar pişmesini bekliyoruz. Piştikten sonra soğuyan Taş Kadayıfımızı isteyenlere satıyoruz. Müşterimize nasıl hazırlayıp servis yapacaklarını da paket yaparken anlatıyoruz. Fırından aldıkları taş kadayıfları evlerinde kızarttıktan sonra önceden hazırlayıp soğutacakları  şerbetin içine  atıp  iki dakika beklettikten  sonrada servis yaparak  afiyetle yemelerini öneriyoruz” diye konuştu.

Mehmet Rebii Özdemir

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Taş, Kadayıfı, Samsun’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı