Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 09:46 Bu haber 7628 kez okundu
 
TEİAŞ ‘TA YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ
Türk Enerji Sen Orta Karadeniz Şubesi, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. kurumunun İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda çalışanları mağdur edecek uygulamanın değiştirilmesini sağladı
EKONOMİ Haberi
TEİAŞ ‘TA YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Türk Enerji Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Şuayip Deniz Demir, “Ülkemizin enerji sektöründe en büyük yatırımcı kamu kuruluşu olan Türkiye Elektrik İletim A.Ş. kurumunun İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamalarında hem çalışanlara hem de Kuruma önemli sıkıntılar yaşatabilecek önemli bir konuyu Orta Karadeniz Şubesi olarak Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezine taşıyarak çözümledik.

Samsun ilinde Kurum çalışanları ile yaptığımız toplantıda Samsun’da TEİAŞ’ın bazı işyerlerinin “çok tehlikeli” sınıfından “az tehlikeli” sınıfına düşürüldüğünü ve NACE Kodlarının enerji iletimi kapsamından veri işleme kapsamına alındığını tespit ettik.” Dedi.

ÇALIŞANLAR % 6 İLAVE ÜCRET ALACAK

Bu durumun hem yapılan işin İş Güvenliği yönüyle, hem de işyeri tehlike grubuna göre Kurum çalışanlarına % 6 ilave ücret verilmesi için yürütülen ve Yüksek Planlama Kurulunda bulunan çalışma yönüyle de önem arzettiğini belirten Demir, “ Samsun’da Kurum çalışanları ile yaptığımız toplantıda Konu ile ilgili hazırladığımız bilgi ve argümanları Genel Merkezimize ulaştırarak konunun Konfederasyon nezdinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TEİAŞ Genel Müdürlüğüne taşınmasını sağladık. Bu Kurumlara yapılan başvuru ile TEİAŞ işyerlerinin tehlike sınıfının asli iş olan Enerji İletimi’ne göre düzeltilmesini talep ettik.

Yapılan bu çalışma neticesinde, TEİAŞ Kurumu bu sorunun çözümü noktasında harekete geçmiş ve Türkiye’deki tüm Müdürlüklerine yazdığı 24.06.2016 tarih ve 241047 sayılı yazı ile işyerlerinin Enerji İletimi kapsamında Çok Tehlikeli gruba alınması talimatını vermiştir. Böylelikle TEİAŞ Kurumunda personelin İş Niteliği ve İşyeri Tehlike Sınıfı sorunu Türkiye Kamu-Sen’in girişimiyle çözülmüştür.

Sendikamız; işyerlerinde yaşanan sorunlarda her zamanki gibi kapısı çalınan taraf olacak, yandaş fason sendikacıların engellemelerine karşılık da çalışanın Hakkını korumaya devam edecektir. Bu sorunun çözümünde emeği geçen arkadaşlarımıza, duyarlı ve etkin sendikacılık yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezimize Orta Karadeniz Şubesi olarak teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: TEİAŞ, ‘TA, YANLIŞTAN, DÖNÜLDÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı