Haber Detayı
25 Kasım 2017 - Cumartesi 10:57 Bu haber 3058 kez okundu
 
TEMA: "Doğaya zarar veren tüm uygulamaların karşısındayız!"
Canik Belediyesi'nin Meşe Ormanları'nda yaptığı betonların bir kısmının sökülmesinin ardından Canik Belediye Başkanı Osman Genç'i ziyaret ederek duyarlılığından dolayı çiçek vererek teşekkür eden TEMA 'ya gösterilen tepkiler sonrasında açıklama istediğimiz TEMA Vakfı Genel Merkezi'nden cevap geldi.
YAŞAM Haberi
TEMA:


Son günlerde yerel ve ulusal medyada yer alan Canik Belediyesi'nin Meşe Orman Park projesi kapsamında gerçekleştirilen yanlış uygulamaların üzülerek yakından takip edildiğini belirten  TEMA Vakfı 'ndan gelen açıklamada şu görüşlere yer verdi: " 
 
Şehrin yakınında veya bitişiğindeki ormanlık alanlar, belediyelerin talepleri, orman idarelerinin uygun görmesi ile kent ormanı şeklinde düzenlenerek halkın kullanımına sunulabilmektedir. Haberlere konu olun Hasköy Korusu B tipi Mesire yerinin de bu kapsamda doğal yapıyı bozmayacak şekilde, doğa ile uyumlu olarak ahşap malzeme kullanılmak koşulu ile yapılması planlanmıştır. Fakat saha içindeki bazı bölümlerde zemine beton dökülmüştür. Halktan, TEMA Vakfı’nın da arasında yer aldığı sivil toplum kuruluşlarından gelen tepkiler ve Orman Genel Müdürlüğü’nün yönlendirmeleri ile Canik Belediyesi beton blokların bir kısmını orman dokusuna zarar vermesi nedeniyle sökmüştür.
 
Bu gelişmeler sonrası TEMA Vakfı Samsun İl Temsilcisi Leman Özay, Canik Belediye Başkanı Osman Genç’e proje planının detaylarını yakından öğrenmek, TEMA Vakfı tarafından konunun takip edildiğini ve toplumsal uzlaşı açısından beton blokların kırılması nedeniyle geri adım atılmasından memnuniyet duyduğumuzu iletmek üzere bir nezaket ziyaretinde bulunmuştur. Sivil toplumun ve halkın sesine kulak verilmesinden dolayı teşekkür etmiş, bu tarz planlamalarda Sivil Toplum Kuruluşlarının görüşlerinin alınmasının öneminin altını çizmiştir.
 
Ziyaret sonrası yerel medyada bu ziyaretin amaç ve kapsamını aşacak şekilde farklı yansımalar ve yorumlar yer almasından dolayı üzüntü duymaktayız. 25 yıldır yaşanabilir bir gelecek için başta topraklarımız olmak üzere doğal varlıklarımızın korunması için mücadele veren Vakfımız, dün olduğu gibi bugün de doğaya zarar veren her türlü uygulamanın karşısındadır.

 BETON BLOKLAR SÖKÜLMELİ, PLANA VE AMACA UYGUN OLMAYAN ALANLARDA DÜZELTME YAPILMALI
 
Orman sadece bir ağaç topluluğu değil; bitkisi, böceği, kuşu yani florası ve faunası ile bir ekosistemdir. Bu doğal alanların mevcut ekosisteme baskı oluşturacak şekilde mesire yeri veya başka amaçlar ile kullanılması doğru bulduğumuz uygulamalar değildir. Çeşitli nedenlerle bu şekilde planlanan projelerin de en azından doğal yapıyı bozmayacak şekilde ve doğa ile uyumlu olması elzemdir. Canik Belediyesi’nin tüm projeyi bu bağlamda gözden geçirmesini ve beton blokların sökülmesi gibi plana ve amaca uygun olmayan tüm alanlarda ve beton yollarda da gerekli düzeltmeleri yapmasını beklemekteyiz.
 
Konunun yakın takipçisi olduğumuzu tüm kamuoyunun bilgilerine sunarız.
 
 
Umut Yeşertiyoruz ."                                                                                                                               TEMA Vakfı
 
 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: TEMA:, "Doğaya, zarar, veren, tüm, uygulamaların, karşısındayız!",
Yorumlar
Haber Yazılımı