Haber Detayı
16 Aralık 2017 - Cumartesi 14:35 Bu haber 1629 kez okundu
 
Terme'de Çeltik Paneli düzenlendi
Samsun Valisi Osman Kaymak, Terme Platformu tarafından Terme Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen Çeltik Paneli ’ne katıldı.
EKONOMİ Haberi
Terme'de Çeltik Paneli düzenlendi


Çeltik Paneline ayrıca, Terme Kaymakamı Emin Alıcı, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile Termeli çiftçiler katıldı.

KATKILARINI SAĞLAMAK AMACIYLA KURULMUŞTUR
Terme Platformu Başkanı Nurşen Yapıcı panelde yaptığı konuşmasında “Terme platformumuz, Terme ilçesinin yetiştirmiş olduğu değerleri bir araya getirmek bu değerlerin bir arada kalarak, uzmanlık alanlarındaki katkılarıyla Terme’mize katkılarını sağlamak amacıyla kurulmuştur. İlk toplantısını 4 Kasım 2017 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilmiştir. Bu ikinci toplantımızı baba ocağımız olan Terme'de yapmaya karar verdik. Yarın Platformu’muzun 2’inci Toplantısı Terme'de gerçekleştirilecek ”dedi. 
 
2 MİLYON 600 BİN TON OLACAĞI TAHMİN EDİLMEKTEDİR
Çeltik dünyada buğday ve mısırdan sonra en fazla üretim ve tüketimi olan tahıldan biri olduğumu ifade eden Vali Osman Kaymak,” Uluslararası Tahıl Konseyi’nin verilerine göre dünya tahıl üretiminde bir önceki yıla göre yaklaşık 22 milyon ton azalma öngörülmekte üretimin ise 2 milyon 600 bin ton olacağı tahmin edilmektedir. Dünya pirinç üretiminin ise 485 milyon ton olarak gerçekleşeceği öngörülmektedir” diye konuştu
 
KENDİNE YETER BİR ÜLKE OLMA YOLUNDA İLERLEMEKTEDİR
Ülkemizde çeltik üretimi 920 bin ton civarındadır ve yaklaşık 552 bin ton pirinç elde edilmekte olduğunu belirten Vali Kaymak,” Ancak ülkemizin pirinç tüketimi 700 bin ton olduğundan her yıl 150–200 bin ton kadar pirinç ithalatı yapmaktayız. Türkiye son yıllarda sürekli artmakta olan üretim miktarıyla gelecek yıllarda pirinçte kendi kendine yeter bir ülke olma yolunda ilerlemektedir. Bilindiği üzere 3039 sayılı kanun gereği çeltik ekim alanları izne tabidir ”dedi.

YAKAKENT DAHİL 8 İLÇEMİZDE ÇELTİK ÜRETİLMEKTEDİR
Samsun ilimizde, 156 bin 297 dekar alanda 129 bin ton çeltik üretilmekte ve toplam çeltik üretimimizin 13,4’ünü üreten 2’inci İl konumundayız vurgusu yapan Vali Sahin,” Bafra, Alaçam, Terme, Çarşamba, Ondokuzmayıs, Tekkeköy, Salıpazarı ve Yakakent olmak üzere 8 ilçemizde çeltik üretilmektedir. Pirinci ve pidesi ile ünlü olan güzel Terme'mizde yaklaşık 15.400 dekar ekiliş ve 10.400 ton çeltik üretimi ile çok büyük önem arz etmektedir ”ifadelerini   kullandı.
 

TARLADAN SOFRAYA KADAR İZLENEBİLİR OLMASI GEREKMEKTEDİR
 Şu da bir gerçektir ki, elde edilen ürünün yüksek kalitede olmasın gerektiğin vurgulayan Vali Kaymak,” Tüketici talebine uygun olması, üretimde sürekliliğin sağlanarak sanayisinin gelişmesine katkı yapılması, ürünün üreticiyi memnun edecek fiyat aralığında olması ve pazarlamada sorun yaşanmaması, güvenilir gıda statüsünde tarladan sofraya kadar izlenebilir olması gerekmektedir. Bu durumda üretici ve tüketici memnuniyeti sağlanmış olur. Bu hususlar nazarında düzenlenen çeltik paneli ile üreticiye destek olmak, doğru bildiğimiz üretim yanlışlarını düzeltmek, doğrularımızı pekiştirmek ve üretimde maliyeti oluşturan unsurları, yabancı ot mücadelesi gibi birçok konuyu ele alacağız “dedi.
 
Çeltik Paneli Terme Platformu Başkanı Nurşen Yapıcı’nın Moderatörlüğü ile başladı. Panelde, Terme Ziraat Odası’ndan Mehmet Öztürk, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Rasim Ünan, OMÜ’den Prof. Dr. Hüsrev Mennan, Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürlüğü’nden Derya Şahiner, Alfa Tohumculuk’tan Resul Engin ve Sanayici Halil Karaçuha sunumlarıyla yer aldılar. 
Köksal ÖNER

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Terme'de, Çeltik, Paneli, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı