Haber Detayı
31 Temmuz 2016 - Pazar 16:52 Bu haber 4735 kez okundu
 
Terme Kaymakamı'ndan Darbe açıklaması
Terme Kaymakamı İlyas Gün 15 Temmuz Darbesi Gecesi Jandarma Komutanlığı Binası önünde toplanan halkın evlerine gönderilmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı.
- Haberi
Terme Kaymakamı'ndan Darbe açıklaması


Kaymakam Gün, darbe girişiminin yaşandığı akşam İlçe Jandarma Komutanlığı Binası önünde  silahlarıyla toplanan halkın "İstenmeyen Olaylara Sebebiyet vermemesi" için o bölgeden uzaklaştırıldığını söyledi.

TERME VE KOMŞU İLÇELERDEKİ JANDARMA KOMUTANLIKLARI DARBE EMRİ ALMADI

Yazılı bir açıklama yapan Gün, "15 Temmuz gecesi, şahsımla ilgili "Meydanda Toplanan kalabalığı İstiklal Marşı okutarak evlerine gönderdi" şeklinde çıkan haberlerle ilgili olarak; olaydan 15 gün sonra habere konu olan durum, eksik ve maksadının dışında anlaşıldığından, Aziz Milletimin ve Saygıdeğer basın mensuplarının bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

 15 Temmuz gecesi Hükümet Konağında çalışıyorken, cep telefonuma haber sitesinden gelen son dakika bildirimi ile darbe teşebbüsünden haberdar oldum. İlk olarak Terme ilçemizle birlikte Vekaleten görevli bulunduğum komşu ilçelerimizdeki asker yetkililerle irtibata geçerek bilgi aldım.  Sonra kendisine ilçelerim hakkında bilgi vermek ve emirlerini almak için Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN ile irtibata geçtim. Sayın Valimin talimatı ile Jandarma Komutanı ve Emniyet Müdürümü yanıma aldım. İlk olarak Belediye Başkanımızı arayıp kendisine Görevli bulunduğum ilçelerde askeri yetkililerle irtibatlı olduğumu, kendilerinin darbe emri almadığını, endişe duymamalarını ve yanında bulunan Ak Parti İlçe Başkanı ile diğer vatandaşlarımıza bilgi vermelerini rica ettim. " dedi.

JANDARMA KOMUTANLIĞI ÖNÜNDEKİ ÖFKELİ VE SİLAHLI KALABALIĞI BİNADAN UZAKLAŞTIRDIM 

Bu görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  Meydanlara Çıkılması Çağrısını öğrendiğini belirten Gün, " Sayın Valimi de bilgilendirerek, yanımda Komutan ve Emniyet Müdürü ile Meydana çıktım. Kendim ulaştığım veya beni arayan insanlara da Meydana Çıkılması çağrısı yaptım. Sabah 02:30 sularında Meydanda bulunan bir grubun av tüfekleri ve silahlarla, İlçe Jandarma binası önünde kümelendiği, silahlarını vermedikleri, son derece öfkeli olduklarını gördüm. İstenmeyecek bir olaya meydan verilmesi endişesiyle, o kalabalığı sakinleştirip Jandarma binasından uzaklaştırdım.
    Kendim Meydanı terk etmeyip, beraberimdeki Belediye Başkanı, Jandarma  Komutanı, Emniyet Müdürü, Ak Parti Başkanı ve yöneticileri, diğer parti ve STK yöneticileri ve her yaştan Termelilerle Sabah saat 05:00 kadar bekleyerek, halkın motivasyonunu yükselten açıklamalar yaptık. Camilerimizden sürekli sela verildi ve Sabah Namazını da Meydandaki vatandaşlarımızla birlikte kıldık." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Terme, Kaymakamı'ndan, Darbe, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı