Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 14:55 Bu haber 727 kez okundu
 
Terme ve Çarşamba’da 52 Bin Hektar Tarım Alanının drenaj sorunu çözülüyor
Terme ve Çarşamba ilçelerinde toplam 99 mahallenin faydalanacağı, DSİ tarafından yürütülen 52 bin hektar tarım alanının drenaj sorunu çözüme kavuşturacak olan projede çalışmalar başladı.
EKONOMİ Haberi
Terme ve Çarşamba’da 52 Bin Hektar  Tarım Alanının drenaj sorunu çözülüyor

Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, İlçe Kaymakamı Murat Zadeleroğlu, ile birlikte Çarşamba Ovası Sağ Sahil 2. Kısım Yüzeysel Drenajı ile 2 Metre Kotu Altı Arazisinin Pompalı Drenajı İkmali Projesi için  DSİ 71'inci Şube Müdürlüğü’nün  Terme'de kurulan şantiyesini ziyaret etti.

 

 Proje Müdürü Hacı Aydın'dan çalışmalar hakkında bilgi alan Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı DSİ 7. Bölge Müdürlüğümüz tarafından 5 Nisan tarihinde sözleşmesi imzalanarak, yaklaşık yaklaşık 110 milyon maliyetle hayata geçirilen Çarşamba Ovası Sağ Sahil 2. Kısım Yüzeysel Drenajı ile 2 Metre Kotu Altı Arazisinin Pompalı Drenajı İkmali Projesiyle ilçemiz yeni bir boyut kazanacak. Tarım alanında sağlayacağımız kazanımlarla ilçemizin önünde yeni ufuklar açılacak." Dedi.

 

99 MAHALLE, 52 BİN HEKTAR ARAZİNİN SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

 

Projenin tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Başkan Kılıç, "Çarşamba Ovası Sağ Sahil 2. Kısım Yüzeysel Drenajı ile 2 Metre Kotu Altı Arazisinin Pompalı Drenajı İkmali Projesinden Terme ve Çarşamba ilçelerimizde toplam 99 mahallemiz faydalanacak. 52 bin hektar tarım alanının drenaj sorunu çözüme kavuşturulacak.

 

İhale kapsamında 52 bin hektar alanın drenaj şebekesi için, ana-yedek-tersiyer drenaj kanal imalatları, 11 adet pompa binası ve daha önceki yıllarda imalatları tamamlanan 602 kilometrelik kanal alanında temizlik çalışması ile eksik imalatlar tamamlanacak. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında ihale edilen projenin sözleşmesi 8 Nisan 2020 tarihinde imzalandı ve işe başlandı. Sulama projesinin hayata geçmesiyle Terme'nin tarım potansiyelinin katlanarak artacak. Projeyle birlikte kamulaştırmalar da devam ediyor. Projenin hızlı bir şekilde tamamlanması için hemşehrilerimizden devletimize gerekli kolaylığı göstermesini bekliyoruz. “ diye konuştu.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Terme, ve, Çarşamba’da, 52, Bin, Hektar, , Tarım, Alanının, drenaj, sorunu, çözülüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı