Haber Detayı
02 Ağustos 2021 - Pazartesi 08:58 Bu haber 1364 kez okundu
 
Terme Ziraat Odası'ndan Çağrı: Çeltik Taban Fiyatını maliyetlere göre belirleyin, çiftçiyi küstürmeyin'
Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, çeltiğin Maliyeti 5.5 TL'yi aştığını ve taban fiyatın bu maliyetler gözönüne alınarak belirlenmesi gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
  Terme Ziraat Odası'ndan Çağrı: Çeltik Taban Fiyatını maliyetlere göre belirleyin, çiftçiyi küstürmeyin'


TMO GEÇEN YIL ÜRETİCİYİ ZARAR ETTİRDİ

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, geçen yıl üreticinin serbest piyasada çeltiğini 4.5 TL civarında satarken  TMO'nun 3.5 TL'den alıma başlaması üzerine tüccarın da fiyatları düşürdüğünü ve üreticinin zarar ettirildiğini söyledi.

 

Ferda Ergün, "2021 yılı üretim sezonunda çeltik tarlalarında hasadın başlamasına yaklaşık 1-1,5  ay kadar bir süre kalmıştır. Bu yıl mevcutta  çeltik ekili alana ek olarak yaklaşık 700 dönüm daha çeltik ekimi yapılmıştır.

 

 Tarım Bakanlığımızın tohum destek programı kapsamında yüzde 75’i bakanlıkça karşılanmak üzere 14 ton çeltik tohumu hibesi yapılmıştır. Ayrıca pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Ülkemizde ekilmeyen bir karış toprak kalmamalı’ diyerek başlattığı üretim seferberliğine tüm Türkiye'de olduğu gibi Termeli çiftçilerimizde iştirak etmişlerdir." dedi.

 


ÇİFTÇİMİZİ KÜSTÜRÜYOR, TARIMDAN UZAKLAŞTIRIYORLAR

Yurtdışından çeltik ve pirinci, TMO gibi özel şirketlerinde, sıfır gümrükle ithalat etmesi nedeniyle fiyatların 80 kuruş-1 TL arasında gerilediini ifade eden Ferda Ergün, "Gübre fiyatlarında, yüzde 60-yüzde 100 arasında bir artış yaşanırken; ilaç ve tohum fiyatları da arttı.Girdilerde yaşanan artışa bakıldığında, yeni üretim sezonunda çeltikte maliyet yüzde 60 oranında arttı.

 

DIŞARIDAN GELEN ÜRÜNLER YERLİ ÜRÜNLE KARIŞTIRILIYOR

 

 Dışarıdan ne olduğu belli olmayan ürünler gelmesi ve bunların yerli ürünlerle karıştırılarak, raflarda yerini bulması ile bölgenin önemli tarımsal ürünleri gün geçtikçe para etmeyecek hale gelmiştir. Yağış oluyor sel oluyor, güneş çıkıyor kurak oluyor.

 

Her sene istisnasız çiftçilerimiz mağdur ediliyor. Defalarca her platformda haykırdığımız gibi tekrar ediyoruz, ‘Üretmeyen bir ülkenin akıbeti batmaktır.’ Zevkle üreten, çalışkan çiftçilerimizi her geçen gün küstürüyor ve tarımdan uzaklaştırıyorlar. " diye konuştu.

 


ÇİFTÇİ, TMO FİYATLARINA GÖRE ŞU ANDA 2 TL ZARARINA SATIYOR

 

Yetkililerin bu durumu ciddiye alarak takip etmesi gerektiğini belirten Ergün," Girdi maliyetleri dikkate alındığında 1 kg. çeltiğin üretim maliyeti yaklaşık 5-5,5 tl arasında değişmektedir. TMO şuan çeltiği 3,5 tl den alım yapıyor.

 

 Üretim maliyetleri ile TMO’nun alım fiyatı karşılaştırıldığında çiftçi 2 tl zarardadır. TMO 2021 çeltik alım fiyatını erken açıklamalıdır.TMO ,çiftçiden çeltiği alacaksa üretim maliyetlerini dikkate alarak  bir fiyat belirlesin alsın, bizde onların çiftçiyi nasıl koruduğunu görelim." şeklinde konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , , Terme, Ziraat, Odası'ndan, Çağrı:, Çeltik, Taban, Fiyatını, maliyetlere, göre, belirleyin,, çiftçiyi, küstürmeyin',
Yorumlar
Haber Yazılımı