Haber Detayı
22 Temmuz 2016 - Cuma 11:16 Bu haber 1584 kez okundu
 
TMMOB : DEMOKRASİ İSTİYORUZ
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Samsun İl Koordinasyon Kurulu her zaman darbelere karşı oldumuş, demokrasinin vazgeçilmez olduğuna inandıklarını ve darbelere karşı olduklarını açıkladı.
- Haberi
TMMOB : DEMOKRASİ İSTİYORUZ

 

Yazılı bir basın açıklaması yapan TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu açıklamasında şu görüşlere yer verdi. “ 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen askeri darbe girişimi de Birliğimiz tarafından şiddetle kınanmıştır.

Ancak, darbe sonrası gidişat ayrıca endişe vericidir. Darbeyi fırsata çevirip, bir sivil darbe yapılması, rejimin daha da otoriterleştirilmesi kabul edilemez. Darbe girişimi, başkanlık yoluna giden bir fırsat olarak görülmemelidir.

Darbeyi gerekçe gösterip, halkın egemenliğini kısıtlayacak, hukuku geri plana atacak “olağanüstü hal” gibi uygulamalara başvurulmasını doğru bulmuyoruz.

Bakanlar Kurulu’nun OHAL ilanı sivil darbe ile Başkanlık sisteminin Başkomutanlık adı altında uygulanması, kurumsallaştırılması anlamına gelmektedir. OHAL ile Meclis devre dışı bırakılmakta, hukuk askıya alınmakta ve tüm yönetim KHK’lara dayanarak Cumhurbaşkanına verilmektedir.

Darbe girişimi sonrası gerekli soruşturma ve araştırma süreçleri gerçekleştirilmeden, hukukun temel ilkeleri gözetilmeden yapılan kamudan görev almaların cadı avına dönüştürülmesinden endişe duymaktayız.

Darbeciler demokratik hukuk devleti ölçütlerine göre yargılanmalıdır. Gündeme getirilen “idam” gibi insanlık dışı bir cezanın tartışılması yerine hukukun üstünlüğü tesis edilmelidir. 

Ülkemizin 7 Haziran 2015 seçimlerinden bu yana içine çekilmeye çalışıldığı karanlık girdaptan çıkışı OHAL uygulamalarıyla değil, daha fazla demokrasi, laiklik, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması, yargıda bağımsızlığın sağlanması, evrensel hukuk ve adaletin tesisiyle mümkündür.

TMMOB’nin demokratik, özgür ve laik bir Türkiye için emek ve demokrasi örgütleriyle ortak mücadelesi sürecektir.”

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: TMMOB, :, DEMOKRASİ, İSTİYORUZ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı