Haber Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 18:55 Bu haber 1039 kez okundu
 
TMMOB, DİSK, KESK , TTB Ankata Garı'nda Katledilenleri Unutmadı
Beş yıl önce, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin düzenlediği Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi'nde Ankara Garı önünde yerleştirilen bombaların patlaması sonucu hayatını kaybedenler anıldı.
SİVİL TOPLUM Haberi
TMMOB, DİSK, KESK , TTB Ankata Garı'nda Katledilenleri Unutmadı

TMMOB İKK Sekreteri İshak Memişoğlu, TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Meltem Günbeği, DİSK Genel İş Samsun Şube Başkanı Mutlu Karabacak ve KESK Samsun Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Suat Yıldız, katliamın yıldönümünde bir basın açıklaması yaptı.

 

Eğitim Sen Samsun Şubesi’nde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 

         "Bundan tam beş yıl önce, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak tüm yurttaşlarımızı “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ için Ankara’ya davet etmiştik.

 

         Yaptığımız çağrıya kulak veren on binlerce emekçi ve  yurttaşımız Türkiye’nin dört bir yanından gelerek, Ankara Garı önünde buluşmuştu.

 

       10 Ekim 2015 sabahında yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülücük, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat 10’u 4 geçe birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı.

     IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen bu kanlı saldırı sonucunda 103 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı.

     Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor.

       Bilindiği üzere 2018 yılının  Ağustos ayında 10 Ekim Davası karara bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Dosyaları ayrılan 16 firari sanık hakkındaki dava ise devam ediyor.

        Katliama ilişkin dava iddianamesi mahkemeye sunulduğu günden itibaren yürütülen soruşturmanın olayı tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturmaktan uzak olduğunu ifade etmiştik, bugün de ediyoruz.

       4 yıldır katıldığımız her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki mahkeme bu doğrultuda cesur bir adım atmadı ve bu eksik karar sonucunda kamuoyu vicdanında adalet tecelli etmedi.

 

      Saldırı sonrasında yaptığı “patlama sonrasında oylarımız yükseliyor” sözleriyle hafızalarımızda yer eden dönemin Başbakanı, “7 Haziran-1 Kasım seçimleri arası dönemdeki “defterler açılırsa birçok siyasetçi insan içine çıkamaz” açıklamasında bulundu.

 

       Bu sözler, katliamın siyasal boyutları konusundaki endişe ve iddialarımızın haklılığını göstermiştir. Buradan davanın görülmekte olduğu mahkeme heyetini bir kez daha göreve çağırıyoruz: Bu açıklama hem bir ihbar, hem de itiraf kabul edilmelidir. Başta dönemin başbakanı ve içişleri bakanı olmak üzere dönemin siyasileri davaya dâhil edilmelidir.

 

      Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerine vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz: Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların arkasında hangi siyasetçiler var? Suruç ve Ankara Garı’nda yaşanan katliamların siyasal sorumluları kim?

 

       Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kargaşa ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz.

 

Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Katliamın beşinci yılında, bombaların patladığı tarihte bir kez daha sesleniyoruz:  Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız! Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz!”     

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: TMMOB,, DİSK,, KESK, ,, TTB, Ankata, Garı'nda, Katledilenleri, Unutmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı