Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 14:15 Bu haber 2099 kez okundu
 
TMMOB – KESK – DİSK – TÜRK İŞ – TTB’den Ortak Eylem
Samsun TMMOB – KESK – DİSK – TÜRK İŞ – TTB ortak bir eylem düzenleyerek Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısını Protesto ettiler.
EKONOMİ Haberi
TMMOB – KESK – DİSK – TÜRK İŞ – TTB’den Ortak Eylem

Samsun TMMOB – KESK – DİSK – TÜRK İŞ – TTB adına basın açıklamasını TMMOB İKK  sekreteri Adnan Korkmaz okudu.

Adnan Korkmaz açıklamasında ,  “ULUSLARARASI İŞGÜCÜ KANUN TASARISI Ülkemizi Sömürge, Yurttaşlarımızı İkinci Sınıf Ucuz İşgücü Olarak Gören Bir Yaklaşımla Hazırlanmıştır, TBMM Gündeminden Çıkarılmalıdır 28 Haziran 2016 tarihinde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda “ULUSLARARASI İŞGÜCÜ KANUN TASARISI” görüşülmüş ve hükümetçe teklif edilen tasarı eleştiri ve öneriler dikkate alınmadan aynen kabul edilmiştir.

MÜHENDİS, PLANCI VE MİMARLAR KENDİ ÜLKESİNDE YABANCI OLDU

Komisyonda kabul edilen yasa tasarısı, ülkemize büyük bir yük getirirken birçok akademik meslek disiplininin yanı sıra mühendis, mimar ve şehir plancılarını kendi ülkesinde yabancı saymaktadır Tasarı, Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun ile 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu’nu ve Anayasa’nın 135. maddesini büyük ölçüde hükümsüz kılan bir içeriğe sahiptir.  Bu yasa taslağı ile TMMOB yasasının üç maddesi değiştirilmektedir. Bu tasarı yalnızca yabancı sermayenin talepleri göz önüne alınarak hazırlanmış olup halkımız ve ülkemizin çıkarları göz ardı edilmiştir.

TASARI HAZIRLANIKEN GÖRÜŞ İSTENMEDİ

Tasarı hazırlık aşamasında birliğimizden hiçbir şekilde görüş istenmediği gibi; yasa taslağı Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşüleceği tarihten bir gün önce birliğimize iletilmiştir. Aradan 24 saat geçmeden ilgili komisyonda jet hızıyla kabul edilmiş, komisyon toplantısında birlik yöneticilerimizin ve oda başkanlarımızın itirazları ve görüşlerinin hiçbiri değerlendirilmeye bile alınmamıştır. İlgili Meclis komisyonundan hızla geçirilen Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı, birçok akademik meslek disiplini ile birlikte TMMOB Yasası’nda yapılacak değişiklik dolayısıyla yüz binlerce mühendis, mimar, şehir planlamacısı aleyhine birçok olumsuzluğu içermektedir. Bu yasa yılda 51 bini mezun olan ve şu anda mühendislik, mimarlık öğrenimi gören 435 bin öğrencinin geleceğiyle de ilgilidir” dedi.

 

YABANCIYA BAĞIMSIZ ÇALIŞMA İZNİ VERİLECEK,YERLİ İŞSİZ KALACAK

 Tasarının yasalaşması durumunda milyonlarca insan , mühendis, mimar, şehir planlamacısının mevcut istihdam sorunları yanında yeni ve büyük bir sömürü, işsizlik, mesleki geleceksizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını belirten Korkmaz, "  Yabancıya bağımsız çalışma izni verilecek, yurttaşlarımızın serbest çalışma hakkı ellerinden alınarak yabancıların yanında düşük ücretli çalışan konumuna getirilecektir.

YABANCILAR TÜRKİYE'YE GELMEDEN ÇALIŞACAK

Rekabet ve haksız rekabet, yabancı çalışanlar lehine olacaktır. Mühendis, mimar, şehir planlamacısı işsizliği çığ gibi artacaktır. Akademik ve mesleki yeterliliğini kanıtlamayan, diploma denkliği aranmayan yabancı çalışanlar "nitelikli işgücü" sayılacak, kanıtlayan yurttaşlarımız ise "ara eleman" konumuna indirgenecektir. Başka ülkelerin teknik elemanları hiçbir denetim ve kontrole tabi olmaksızın, "beyana dayalı" olarak ülkemizde meslek icra edeceklerdir. Yabancı çalışanlar ülkemize gelmeden, uzaktan ve vergi ödemeksizin çalışabilecek; ülkeye gelenler ise çalışma ve ikamet izni almaktan muaf tutulacaktır.

MESLEK MENSUPLARIMIZIN MÜLTECİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Uluslararası hukukta yer alan "karşılılık ilkesi" uluslararası sermaye güçleri lehine yok hükmünde sayılacaktır. Siyasi iktidar bu tasarı ile 1938 ve 1954‘te o dönemin parlamenterlerinin ortak iradesi ile çıkarılmış ve bu coğrafyanın çalışanlarının hak, hukuk ve çalışma özgürlüklerini güvence altına alan bir çerçeveyi adım adım yok etmektedir. Mühendisini, mimarını, şehir plancısını gözden çıkaranlar bilmeliler ki, bu ülkenin mühendis, mimar, şehir planlamacıları da kendilerini gözden çıkaracaktır. TMMOB; 500.000’e yakın üyesi ile mühendislik ve mimarlık fakültelerinde öğrenim gören 435.000 öğrencinin hakları ve geleceği için mücadele edecektir. Ülkemizin sömürge, meslek mensuplarının mülteci haline getirilmesine izin vermeyeceğiz”  diye konuştu.

Mehmet Rebii Özdemir

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TMMOB, –, KESK, –, DİSK, –, TÜRK, İŞ, –, TTB’den, Ortak, Eylem, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı