Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 00:52 Bu haber 1168 kez okundu
 
TMMOB Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık ödülleri alan projeler Samsun'da sergilendi
Samsun Mimarlar Odası önemli bir sergiye ev sahipliği yaptı. TMMOB Mimarlar Odası’nın ulusal çapta ödüllendirdiği projeler Mimarlar Odası Sergi Salonu’nda görücüye çıktı.
SANAT Haberi
TMMOB Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık ödülleri alan projeler Samsun'da sergilendi

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshakMemişoğlu, serginin açılışında yaptığı konuşmada, “TMMOB Mimarlar Odası, XVI. Ulusal Mimarlık Sregisi ve Ödülleri 2018 Sergis açılışına hoşgeldiniz. 1988’den başlayarak iki yılda bir gerçekleştirilen sergi ve ödül programı, Türkiye’de kimimarlık üretiminin ardındaki 30 yılı aşan varlığıyla köklü bir kurumsal destek olmuştur.İnşaatın en temel ekonomik faaliyet olduğu ve aşırı yapı üretiminin gerçekleştiğiülkemizde TMMOB Mimarlar Odası’nın verdiği ödüller ile mimarlığın aslında kültürel biretkinlik olduğu ve değerlendirme ölçütlerine dayanarak, seçkin olanın sıradan olandanayrılabileceği kamuoyuna iletilmek istenmektedir.

Ödüllendirilen; mimarlık tasarımının ardındaki emek, dünya standartlarına ilişkin farkındalık, uygulamaya gösterilen özen,çevreye duyarlılık, tarihsel sürekliliğe yönelik dikkat, popülist eğilimlere karşı durandirenç ve önemli ölçüde yaratıcı çabadır. Program; yeni ürünlere verilen ödüllerle yalnızgüncele ve geleceğe yönelen bir boyutla yetinmemekte, uzun bir birikimi değerlendirenyaşam boyu başarı ödülü ve 2006’dan başlayarak aramızdan ayrılmış olan ustalarıanmamıza aracılık eden anma programıyla ülkede mimarlık kültürünün yerleşmesineyönelik değerli bir katkı sağlamaktadır." dedi.

185 ÜRÜN VE 51 KİŞİ VEYA KURULUŞA ÖDÜL VERİLDİ

Geçtiğimiz 15 dönemde programa 2483 mimarlık ürününün katıldığını belirten Memişoğlu, " Seçkin nitelikleri nedeniyle 185 ürüne ve 51 kişi veya kuruluşa çeşitli dallarda ödül sunulmuştur.Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri uluslararası tanınırlığa da olanak sağlamaktadır.Türkiye mimarlığını uluslararası ortamlarda temsil etmek üzere, önemli mimarlık ödülseçkilerine aday gösterilecek mimarlar ve ürünler; programımızda ödül alan mimarlar veödül adayları arasından seçilmektedir. Program kapsamında ödül alan eserler, Ağa HanMimarlık Ödülü ve Miesvan der Rohe Çağdaş Mimarlık Ödülleri gibi uluslararası programlarda doğal ödül adayı olarak da belirlenebilmektedir.

Serginin ilk günü akşamı yapılan törende, ödül alan ürünler ve sahipleri tanıtılarakkendilerine plaket sunulmaktadır. Ödüllerin maddi karşılığı bulunmamakla beraber,yarışmaya katılan ve ayrıca jüri seçimi ile belirlenen mimarların ürünleri ilk olarak Ankara’da sergilenmekte ve bu sergi bir sonraki ödül dönemine kadar, oluşturulanprogram çerçevesinde, yurt içinde ve dışında birçok kente ve etkinliğe taşınmaktadır.Sergiye katılan ürünlerin tümü Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan Ulusal Mimarlık Ödülleri Kataloğu ile ulusal ve uluslararası kamuoyuna tanıtılmaktadır. Katılımcılara ücretsiz olarak gönderilen katalog, UIA üyesi dünya ülkelerindeki meslek örgütlerinin kitaplıklarına, yurt içi ve dışındaki üniversite, araştırma merkezleri ve uzmanlık kitaplıklarına ulaştırılarak çağdaş Türkiye mimarlığının tanıtımına katkıda bulunmaktadır.1988 yılından başlayarak ödül alan ürünler ve mimarlara ilişkin bilgiler aynı zamandaUlusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Kataloğu ile bir araya getirilmekte, yurt içi ve dışındabirçok kentte ve etkinlikte izleyiciye sunulmaktadır.
 Ödül alan yapıların tescili için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yapılmakta ve süreç müellif ile birlikte takip edilmektedir. Ayrıca ödül alan yapılara, aldığı ödülün ve mimarının adının yer aldığı bilgi plaketi çakılmaktadır." diye konuştu.

SAMSUN ARKEOLOJİ MÜZESİ MİMARİ PROJE DALINDA ÖDÜL ALDI

6 Ana Başlık ve bunlara bağlı 5 alt başlıkta ödüller verildiğini bildiren İshak Memişoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: "Mimar Sinan Büyük Ödülü, Mimarlığa Katkı Dalı ve Anma Programı için seçilecekkişi / kurum lar gösterilen adaylar içerisinden  değerlendirmeye alınmakta, diğer dallar için kişisel başvuru yapılmaktadır.
 Ödüller arasında kentimizden bir eser de var.Alişan Çırakoğlu, Ilgın Avcı’ nıntasarladığı Samsun Arkeoloji Müzesi, Mimari Proje dalında ödüle layık görülmüştür.
Mimarlar Odası kamu yararı ilkesinden vazgeçmeden görevini sürdürmeye devem edecektir."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: TMMOB, Mimarlar, Odası, Ulusal, Mimarlık, ödülleri, alan, projeler, Samsun'da, sergilendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı