Haber Detayı
11 Temmuz 2020 - Cumartesi 17:09 Bu haber 1600 kez okundu
 
TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda Samsun 3. Oldu
TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Fİnalinde Samsun 3. Oldu
EĞİTİM Haberi
TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda Samsun 3. Oldu

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlendi.

 

Lise öğrenimine  devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla  düzenlenen yarışmaya bu yıl,   3.004 farklı okuldan 12.697 kız ve 10.831 erkek olmak üzere 23.528 öğrencinin hazırladığı 15.273 proje başvurusu alındı.

 

Proje başvurularının 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapıldı ve ön değerlendirmeyi geçen 1.200 projenin sahibi öğrenciler, 9-12 Mart 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı.

Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alındı.

 

Final yarışmasına katılan 216 projeden 11’i birincilik, 22’si ikincilik, 36’sı üçüncülük ve 36’sı Teşvik olmak üzere toplam 105 projenin sahibi öğrenci ödül kazandı. Türkiye Finaline 8 proje ile katılmaya hak kazanarak büyük bir başarıya imza atan Samsun, finalde de 5 ödül alarak en çok ödül alan üçüncü il oldu.

 

Yarışmada;

 

• Çarşamba Fen Lisesinden Murat ÇELEBİ danışmanlığında öğrencilerimiz İrem KELEŞ ve Melikenur AYAN tarafından hazırlanan “Yaşayarak Öğreniyorum” Projesi, Coğrafya alanında üçüncülük ödülü,

 

• İlkadım Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Bülent KÖKSAL danışmanlığında öğrencimiz Beyza Nur GÜNDOĞDU tarafından hazırlanan “Dede Korkut Gelir mi?” Projesi, Türk Dili ve Edebiyatı alanında üçüncülük ödülü,

 

• Ladik Akpınar Fen Lisesinden Afşar DUMAN danışmanlığında öğrencilerimiz Zeynep ALTINNUR ve  Azime SOYLU tarafından hazırlanan “Sıfatların Eşdizim Sözlüğü” Projesi, Türk Dili ve Edebiyatı alanında üçüncülük ödülü,

 

• İlkadım Aziz Atik Fen Lisesinden Hakan KARGILI danışmanlığında öğrencilerimiz Elif Sena İŞMAN ve İlayda GÜNEY tarafından hazırlanan “Heusler Tipi Alaşımların Jeotermal Enerji Üretiminde Kullanımı” Projesi, Fizik alanında Teşvik ödülü,

 

• Rotary Kulübü Bilim ve Sanat Merkezinden Emrah MUŞTUOĞLU danışmanlığında öğrencimiz Mustafa Alperen YOLAÇAN tarafından hazırlanan “Tamsayıların Üçgensel ve Karesel Sayıların Farkı Olarak Yazılımı” Projesi, Matematik alanında Teşvik ödülü aldı.

 

Samsun Valisi Dr. Zülkif DAĞLI, büyük bir özveri ile yarışmaya katılım sağlayan, Türkiye Finaline kalan ve derece alan tüm okulları, idarecileri, öğrencileri ve öğretmenleri tebrik ederek, başarılar diledi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: TÜBİTAK, 51., Lise, Öğrencileri, Araştırma, Projeleri, Yarışması'nda, Samsun, 3., Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı