Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 18:25 Bu haber 1112 kez okundu
 
Tüm Acil Çağrı Alıcıları Tek Çatı Altında Toplanıyor
2020 yılı 1.Olağan Acil Çağrı Hizmetleri İl Koordinasyon Komisyonu Toplantısı,Samsun Valisi Osman Kaymak'ın Başkanlığında 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü toplantı salonununda gerçekleştirildi.
ASAYİŞ Haberi
Tüm Acil  Çağrı Alıcıları Tek Çatı Altında Toplanıyor

Vali Osman Kaymak toplantı sonrası 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nün kuruluş süreci ve çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Açıklamasında, Avrupa Birliği, 29 Temmuz 1991 tarihli kararı ile birlik çatısı altındaki tüm ülkelerde 112 hattının ‘Tek Avrupa Acil Çağrı Numarası’ olarak kullanımını öngördüğünü belirten Vali Osman Kaymak açıklamasında şu bilgileri verdi: " “Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde, Ülkemizde “Tek Acil Çağrı Numarası” oluşturma çalışmalarına; 2003 yılında, Hollanda Hükümeti ile T.C. İçişleri Bakanlığı’nın iş birliği ile MATRA Projeleri kapsamında başlanmış, 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 28. Maddesinde 2014 yılında getirilen düzenlemeler ile 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlükleri kurulmuştur.

 

Acil Çağrı Merkezleri Projesinin iki temel amacı vardır:

 

1) Acil çağrı yapılmasını gerektirecek durumlarda vatandaşlarımızın birden çok numara yerine tek bir numarayı bilmeleri,

 

 2) Acil çağrı alındıktan sonra ihtiyaç duyulacak tüm ekiplerin en kısa sürede olay mahalline ulaşmaları.

 

Bu proje doğrultusunda 29.01.2015 tarihinde Samsun Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü hizmet binasının yapılacağı 9.902 m2 alana sahip arazinin kesin tahsisi yapılmıştır. 30.05.2017 tarihinde bina tamamlanmış ve teslim alınmıştır. Kurumumuzun 112 Acil Çağrı Merkezi teknik donanımı Bakanlığımızca ihale edilmiş, 16.04.2018 tarihinde yüklenici firma Aselsan A.Ş. tarafından teslimi gerçekleştirilmiştir.

 

Kurumumuzun personel ihtiyacı Bakanlığımız tarafından yapılan merkezi atama sonucunda sözleşmeli personel ataması yapılarak karşılanmıştır. Kurumumuzda hali hazırda 1 Müdür, 1 Şef, 3 Mühendis, 1 Tekniker, 8 Teknisyen, 4 İdari Büro Personeli, 29 Çağrı Alıcı ve 1 Şoför olmak üzere toplamda 48 personel görev almaktadır.

 

Kurumumuzun donanım, mefruşat ve diğer işletim ihtiyaçları temin edilmiş, hizmete hazır hale getirilmiştir. Bakanlığımız eğitim elemanları gözetiminde 24.01.2019 Perşembe günü saat 10:00’ da 110 İtfaiye Hizmetleri ile çağrı almaya başlanmıştır.

 

Jandarma ve Sağlık birimlerinin de kurumumuza entegrasyonu için gerekli alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. Bakanlığımızca, 18-19 Kasım 2019 tarihlerinde 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü hizmet binasında tüm personelimize eğitim verilmiştir. 20.11.2019 Çarşamba günü saat 10.00’da 112 Ambulans ve 156 Jandarma çağrıları Çağrı Merkezimiz tarafından alınmaya başlanmıştır.

 

Emniyet Biriminin tüm eksiklikleri giderilmiş, Emniyet Çağrı Yönlendirme personellerine 112 Acil Çağrı Merkezi Yeni Nesil Yazılımı anlatılmıştır. Emniyet Müdürlüğü 155 Polis İmdat birimimiz Bakanlığımızın belirlediği tarihte devreye alınacaktır.  Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı acil çağrı hizmetleri ve Acil Çağrı İl Koordinasyon Kurulunun uygun göreceği kurumlar eklenerek proje tamamlanacaktır.

 

Proje tamamlandığında Samsun İl sınırları içerisindeki tüm çağrı alıcı kuruluşlar 112’de tek çatı altında toplanmış olacaktır. Vatandaşımız tek numara ile devletin tüm çağrı alıcı kurumlarına ulaşmış olacaktır. Vatandaşımızın yaşamını olumsuz etkileyen olaylar 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünün koordinasyonunda çözülecektir.

 

Merkezimize gelen çağrıların yaklaşık yüzde 85’i asılsız çağrılardan oluşturmaktadır. Yapılan asılsız çağrılardan dolayı kurumumuz asli görevini yapmakta sıkıntı yaşamaktadır.

 

112 Acil Çağrı Merkezimizin vatandaşımıza daha verimli hizmet sunması ve zor durumda olanlara hızlıca yardımda bulunması adına 112 Çağrı numarasının asılsız meşgul edilmemesi gerekmektedir. 112 Acil Çağrı Merkezi hattına asılsız ihbarda bulunan ve gereksiz yere meşgul eden kişiye 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 17. Mad. 7. fıkrası gereğince idari para cezası ve aramanın niteliğine göre suç duyurusunda bulunulacağından, vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermelerini önemle rica ediyorum.” dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Tüm, Acil, , Çağrı, Alıcıları, Tek, Çatı, Altında, Toplanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı