Haber Detayı
07 Aralık 2021 - Salı 16:53 Bu haber 1190 kez okundu
 
Tüm Akut Ve Kronik Eklem Sorunlarında, Omurga Patolojilerinde Ozon Tedavisi
Atasam Atakum Tıp Merkezi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Canan Yıldırım, ozon tedavisi ve fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında ozon tedavisini ve uygulama yöntemlerini anlattı.
SAĞLIK Haberi
Tüm Akut Ve Kronik Eklem Sorunlarında, Omurga Patolojilerinde Ozon Tedavisi

 

Ozon gazının, üç oksijen atomundan oluşan, keskin kokulu, havadan ağır kuvvetli bir oksidan olduğunu ifade eden Canan Yıldırım ozon tedavisi ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

 

“ Aslında,atmosferde bulunduğunuve atmosferin troposfer katında miktarının artmasının hava kirliliği nedeniolduğunu bilmekteyiz.

 

Ancak,  atmosferin stratosfer katında fazlaca olduğunu ve UVB -UVC ışınlarını engellemesi ile bizleriultraviyole radyasyonun zararlarından koruması önemli bir görevidir. Aynı zamanda, bilinen tek doğal dezenfektandır, içme suyu, havuz suyu temizlenmesine uzun yıllardır kullanılmaktadır.

 

Ozon gazı tıbbi açıdan tedavide ne zaman kullanılmaya başlanıldı diye bakıldığında, aslında 1800 li yıllarda ozonun etkilerinin keşfedilmeye başlandığı, 1960 larda da klinikte kullanılmaya başladığı görülmektedir. Ülkemizde ise 2014 yılında Resmi Gazete de yayınlanan yönetmelik ile tamamlayıcı tıp uygulaması olarak kabul edilmiştir.

 

Tedavide kullanılan ozon ise “Medikal ozon" olarak isimlendirilir. “Tıbbi Ozon Jeneratörü” cihazından 100 saf oksijenin yüksek elektriksel voltaja maruz bırakılmasıyla elde edilir. Tedavide 95-99.5oksijen ve 5-0,05 ozon gaz karışımı kullanılır.

 

Ozon Tedavisinde en önemli kurallardan biri; tek kullanımlık ozona dayanaklı malzeme kullanmaktır.Uygulama seti, cam, polipropilen(PP), polietilen(PE)malzemelerden olmalıdır. Enjektör pistonu silikon kaplı olmalıdır.Bakteri filtresi mutlaka kullanılmalıdır. Malzemeler Avrupa Medikal Cihaz Yönetmeliğine uygunluğu gösterilmelidir.

 

Ozon Uygulama Yöntemleri ;

Parenteral (damar yolu), intramusküler (kas içi), subkutanöz (ciltaltı), intra-artiküler (eklem içi), lokal (burun içi, kulak içi, vajinal,rektal) olarak sıralanabilir.

 

En çok kullanılan MajorOtohemoterapi (MAH) adı verilen parenteral uygulanan yöntemdir. Bu yöntemde hastadan belli oranda kan alınır, ozon gazı ile vücut dışında reaksiyonu gerçekleştirilir. Böylece hastanın kendi kanında ki bağışıklık ile ilgili hücreler aktifleşir; bu kan steril şekilde hastaya tekrar verilir. Bu yöntem; genel bağışıklığı desteklemek için, tüm kronik inflamatuvar hastalıklarda,fibromiyaljide, otoimmun hastalıklarda, hepatit hastalarında,  anı işitme kaybı, kulak çınlamasında, irritabl barsak hastalıklarında, KOAH da uygulanabilir.

 

Diğer bir yöntem Minör Otohemoterapi adı verilen intramusküler uygulanan yöntemdir. Bu yöntemde, enjektöre belli oranda kan ve ozon gazı alınarak karıştırılır ve kas içine (tercihan gluteal bölge) uygulanır. Bu yöntem, daha çok bağışıklık sistemini desteklemek için uygulanır. Sonbaharda grip aşısı yerine de uygulanabilmektedir.

 

En eski ve MAH tedavisine alternatif olan uygulama yöntemi ise rektal uygulamadır. Özel seti ile uygulaması çok daha kolaydır. Özellikle çocuk ve yaşlı hastalarda tercih edilir, yine tüm MAH endikasyonlarında bu yöntem de kullanılabilir.

 

Birinci Dünya Savaşı sırasında dahitopikal ozon Tedavisi kullanılmıştır. Ozonlanmış su, ozonlanmış krem, torba yöntemi, kupa ile uygulama gibi değişik topikal uygulamalar vardır. Bu yöntem; yanık, ülser, diyabete bağlı yara veya kangren, bası yasalarında kullanılır.

 

Tüm akut ve kronik eklem sorunlarında  uygulanır

 

Tüm akut ve kronik eklem sorunlarında da intra-artiküler olarak uygulanır. Klinik duruma ve eklemin büyüklüğüne göre doz ayarlaması yapılır.

 

Omurga patolojilerinde disk içine (intradiskal) veya omurga çevre kaslarına (paravertebral) uygulama yapılabilir. Bu uygulama ile ağrı kontrolü sağlanması ile beraber disk patolojilerinde gerileme olabileceği gösterilmiştir.Paravertebral uygulama süresi daha uzun olsa da intradiskal kadar etkilidir.

 

Kronik kas ağrılarında, ozon ile tetik noktaları enjeksiyonu ya da akupunktur noktalarına enjeksiyon uygulaması da yapılabilmektedir.

 

Tedavi süresi nedir?

Ozon tedavisinde , uygulanma amacına, uygulama yöntemine,hastalığın kliniğine göre seans sayısı ve sıklığı belirlenir. Etkinlik süreci beşinci ve onuncu seanslar arasında başladığıbelirtilmektedir. Duruma göre, her gün uygulanabileceği gibi, genellikle hafta iki ile başlayıp klinik duruma göre seans aralığı açılır.

 

Ozon Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Kontrolsüz hipertiroidi, Lösemi, Favizmolanlarda uygulanamaz. Ayrıca, trombosit sayısı 100bin altında olan kişilere, kanama bozukluğu olanlara, kontrolsüz kalp rahatsızlığı olanlara da uygulama yapmaktan kaçırılır.

 

Ozon Tedavisinin yan etkisini var mıdır?

Yapılan çalışmalar sonucunda; en ciddi yan etkisinin gaz embolizasyonudur ancak bu da yanlış ve doğrudan damar içine ozon uygulamasından kaynaklandığı gösterilmiştir. Bu nedenle de tedavi protokollerinde doğrudan damar içine uygulamak yasaklanmıştır.

Doz ve uygulama hacmine bağlı ani gelişen ağrı, senkop ve yorgunluk görülebilir. Bu neden ile, kişiye özel uygulama yöntemi ve doz ayarlaması yapılır.

Ozon tedavisi son yıllarda önemi daha da artan bir tedavi yöntemidir. Hiç bir tedavi gibi mucizeler yaratmaz ancak vücut antioksidan sistemi aktive ederek destekleyerek, tedavi süreçlerini kısaltır, başarı şansını arttırır.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Tüm, Akut, Ve, Kronik, Eklem, Sorunlarında,, Omurga, Patolojilerinde, Ozon, Tedavisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı