Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 17:56 Bu haber 2657 kez okundu
 
TÜM BEL SEN Belediyelerin Çalışanların Maaşlarını Kesmelerine Sert Tepki Gösterdi
Maaş ödemekte zorlanan ve eksik maaş ödeyen belediyeler arasına Canik ve İlkadım Belediyelerinden sonra, Atakum Belediyesi'nin de eklenmesi ve çalışanlarrın maaşlarından borç! olarak Yüzde 30 kesinti yapılamsının ardından KESK'e Bağlı TÜM BEL SEN'den sert tepki geldi.
EKONOMİ Haberi
TÜM BEL SEN Belediyelerin Çalışanların Maaşlarını Kesmelerine Sert Tepki Gösterdi


TÜM BEL SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, Personel maaşından yapılan tasarrufun geçici bir çözüm olduğunu söyledi.


Konunun 3 siyasi partinin milletvekilleri tarafından TBMM’ye taşınması ve ilçe ve taşra büyükşehir belediyelerinin sosyolojik, ekonomik ve jeolojik yapıları göz önünde bulundurularak, genel bütçe paylarının  yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Yıldız, " Yerelde ise mevcut bulunan belediye başkan ve yönetimlerine düşen ise tasarrufa en tepeden başlamaları, mali konularda şeffaf bir belediyecilik anlayışı benimsemeleri, geçmişte belediyeleri bu duruma düşüren başkan ve yöneticileri teşhir etmeleri, yöre halkıyla belediyedeki ekonomik sıkıntıların ne zaman ve kimin sebebiyle başladığı konusunda bilgilendirmeli, geçmişte halkın malını çarçur edenlerden kuruşuna kadar bu hesabı sormalıdırlar. 
Belediyelerin asli işlerini yapan işçi ve memurun parasına dokunmadan başka tasarruf tedbirleri oluşturmalı, başka kaynak bulacak yol ve projeler bulmalıdırlar. Yasa gereği çalışanların maaşından tasarrufa gitmek suçtur. Ve sonucu belediyeler açısından ağır bir yaptırımdır. Bütün belediye başkanlarını bu duyarlılık içerisinde olmaya davet ediyoruz. " dedi.


4000 ÇALIŞAN VE AİLELER MAĞDUR

İlimizin en güçlü belediyeleri olan Canik Belediyesi ve  İlkadım Belediyesi'nin bu aya kadar yaklaşık 4-5 ay personel maaşlarının yarısını ödeyebildiğini, bu belediyelere Atakum Belediyesi'nin de katıldığını ifade eden Yıldız, " Atakum Belediyesi, bu aybaşında personel maaşının 30’unu keserek, 70’ini ödeyip bu kervanın içine dahil olmuştur. Korkumuz odur ki; bu kervana başka ilçe belediyeleri ve Büyükşehir Belediyesi'nin de katılabileceğidir. Personel maaşlarını bugün eksik ödeyerek üretilen geçici çözümler  ilimizin en büyük işvereni olan üç büyük belediyede çalışan yaklaşık 4.000 kişiyi, aileleriyle 16.000 bin kişiyi etkiler noktaya gelmiştir. 

 

ÇOLUK ÇOCUK VE AİLELER DAĞILMA NOKTASINA GELEBİLİR

 

Ülkemizde son 1 yıl içerisinde elektriğe 57, suya 25, doğalgaza 57, akaryakıta 30, temel ihtiyaç maddelerine 40 zam geldiği bir dönemde, 4.000 işçi ve memurun yarım maaş alması zaten açlık sınırınında altında maaş alan çalışanlarımızı, okulların açıldığı ve kışın geldiği bugünlerde zor duruma sokmuştur. Kesilen bu ücretler personelin emanet hesabına alınmış olup, sonradan ödenecek olması sorunu çözmemektedir. Dar gelirli çalışanların 1 aylık borçlarının 50’sini bir sonraki, bir sonraki aylara ertelemeleri, daha sonra bu parayı alsalar bile aradaki faizler ve gecikmelerden ötürü aynı belediyelerde olduğu gibi borç girdabının içerisinde kaybolmalarına sebebiyet verecek, belki de çoluk çocuk ve aileleri dağılma noktasına gelebilecektir. 


                                                                                       

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: TÜM, BEL, SEN, Belediyelerin, Çalışanların, Maaşlarını, Kesmelerine, Sert, Tepki, Gösterdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı