Haber Detayı
04 Ağustos 2021 - Çarşamba 15:43 Bu haber 435 kez okundu
 
Tüm Bel Sen: Kamu Emekçilerine Enflasyonun Üzerinde Zam Verilsin, 3600 Ek Gösterge Hayata Geçirilsin!..
TÜM BEL SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, Kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde bir basın açıklaması yaptı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Tüm Bel Sen:  Kamu Emekçilerine Enflasyonun Üzerinde Zam Verilsin, 3600 Ek Gösterge Hayata Geçirilsin!..

Suat Yıldız, kamu görevlilerine enflasyonun üzerinde zam verilmesi gerektiğini, verilen 3600 ek gösterge sözünün de tutulmasını istedi.

 

Suat Yıldız açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Kamu Görevlileri 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri çalışma takvimi uyarınca 4 Ağustos 2021 tarihinde yerel yönetim hizmetleri iş kolu toplu sözleşme teklifleri değerlendirilecektir.

Biz kamu emekçileri, ekonomik krizin etkisini her geçen gün daha fazla htiğimiz, daha fazla yoksullaştığımız, ağır enflasyon koşullarında yaşam mücadelesi verdiğimiz, yoksulluk sınırının çok altında bir maaşla yaşamlarımızı idame ettirmeye çalıştığımız bir dönemden geçiyoruz. Aynı zamanda KHK’lerle iş güvencesinin ortadan kaldırıldığı, liyakatsız görevlendirmelerden, mobing, taciz, sürgünlerin hat safhaya ulaştığı, bir dönemde 6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerine oturuyoruz.

6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde aşağıdaki taleplerimizi Hükümete sunduk.

1- Gerçek enflasyon rakamlarına göre enflasyonun üzerinde zam verilmeli, buda en az 43,5’e tekabül etmektedir.

2-3600 ek gösterge uygulaması ayrımsız bir şekilde daha alt ek göstergeye tabi olan tüm kamu çalışanlarına bir an önce verilmelidir.

3-Kamu emekçilerinin yıllık izinlerine denk gelen hafta sonu tatil günlerinin yıllık izinlerden sayılmaması için gerekli düzenleme yapılmalıdır.

4-Tazminat veya başka adlar altında yapılan tüm ek ödemeler kazanılmış hak olarak düzenli aylık maaş hesabına dahil edilmeli ve emekliliğe yansıtılmalıdır.

5-İşe alımlardan görevlendirmelere kadar liyakat, eğitim ve emeğe göre objektif kriterler uygulanmalı, tüm kurumlarda şeffaf ve tarafsız test usulü, görevde yükseltme sınavları düzenli bir şekilde yapılarak ayrımsız tüm kamu çalışanlarının görevde yükselmeleri ve kariyer gelişimleri buna göre gerçekleştirilmelidir.

6-Zabıta ve itfaiye emekçileri, hali hazırda bulundukları genel idari hizmetler sınıfından çıkarılarak, zabıta hizmetleri sınıfı ve itfaiye hizmetleri sınıfı şeklinde meslek statüsü olarak tanımlanmalı ve yasal düzenlenmesi yapılmalıdır.

7-4688 sayılı yasanın 32 inci maddesinde belirtilen mahalli idarelerde sözleşme imzalanmasının tarihlerine ve sözleşme sürelerine ilişkin sınırların kaldırılması; toplu sözleşmenin imzalanma tarihi ve süresi sözleşme taraflarının özgür iradesi ile belirlenmelidir. Anayasa ve ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle güvenceye alınan özgür toplu sözleşme hakkına açıkça aykırı olan üst sınır uygulaması yasadan çıkarılmalı ve Sayıştay’ın ilgili yasa maddesine dayanarak vermiş olduğu zimmet kararları geçmişe yönelik iptal edilmeli, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı tanınmalıdır.

8-Teknik kadrolarda çalışan yerel yönetim emekçilerinin kendi kadrolarında çalıştırılması güvenceye alınmalı, arazi tazminatları ayrımsız şekilde ödenmelidir.

9-Yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli kamu emekçilerinin iş güvencesi ve çalışma koşulları ile mali ve özlük haklarının aynı işi yaptıkları kadrolu kamu emekçileri ile eşitlenmesi için yerel yönetimlerdeki sözleşmeli pozisyonda çalışan tüm kamu emekçileri ayrımsız bir şekilde kadrolu statüye geçirilmelidir.

10-Bütün çalışanların iş güvenliği sağlanmalı, OHAL sonrası 375 sayılı KHK’ye eklenen 35. Maddeye istinaden valilere verilen keyfi işten çıkarma ve ihraç yetkisi kaldırılmalı, haksız hukuksuz bir şekilde ihraç edilen kamu emekçileri görevlerine iade edilmeli ve zararları tazmin edilmelidir.

11-Her türlü mobing, taciz ve sürgünlere derhal son verilmelidir.

12-Kadınların, gerek kamu gerekse özel alanda şiddete maruz kalmaksızın yaşama hakkını yaygınlaştırmak ve korumak için gerekli olan yasal ve diğer tedbirlerin alınacağı, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığı kınayacak ve ayrımcılığı önlemek üzere, ulusal anayasada veya diğer mevzuatta kadın erkek eşitliği ilkesini dahil edecek ve bu ilkenin uygulamada gerçekleştirilmesini sağlayacak olan İstanbul Sözleşmesi tekrar yürürlüğe konmalıdır.”

            

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Tüm, Bel, Sen:, , Kamu, Emekçilerine, Enflasyonun, Üzerinde, Zam, Verilsin,, 3600, Ek, Gösterge, Hayata, Geçirilsin!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı