Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 16:21 Bu haber 4805 kez okundu
 
Tüm Belsen’den Tekkeköy Belediyesi’ne Sürgün Tepkisi
TÜM BEL SEN (Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri) Sendikası Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, Tekkeköy Belediyesi’nde bazı çalışanları emekliliğe zorlamak için geçici görevlendirmelerle sürgün uygulaması yapıldığını söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Tüm Belsen’den Tekkeköy Belediyesi’ne Sürgün Tepkisi

 

Tekkeköy Belediyesi’nin, Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliğinin 5. maddesini dayanak göstererek ikinci sürgününü gerçekleştirdiğini belirten Suat Yıldız, “Tekkeköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü emrinde çalışan sendika üyemiz zabıta memuru Köksal ÇIKIŞ emekliliğe zorlanmış, emekli olmayı kabul etmemiştir. Sonrasında,  Vezirköprü Belediyesinin 08.01.2020 tarihli personel talebi dilekçesi ile Tekkeköy Belediyesi tarafından yine aynı gün ve tarih içerisinde 6 aylık geçici görevlendirme ile Vezirköprü Belediyesi Başkanlığı emrine görevlendirilmiştir.

 

 Bundan 6 ay önce de Tekkeköy Belediyesi’nde emekliliğe zorlanan ve hizmetli kadrosunda çalışan Emine ŞEKER’de emekliliğe zorlanmış, ancak emekli olmayınca Vezirköprü Belediyesinin talebi ve Tekkeköy Belediye Başkanının oluru ile Vezirköprü Belediyesine görevlendirilmiş ve daha sonra Emine ŞEKER baskılar karşısında emekliliğini istemiştir. Bu durum 2 belediye Başkanı arasında tam bir danışıklı personel sürgünüdür.” Dedi.

 

Vezirköprü Belediye Başkanı’nın, Vezirköprü’de ve yakınında bulunan Havza, Ladik, Kavak belediyelerinde zabıta ve hizmetli bulamadığını ve  Vezirköprü’den 150 km doğuda olan Tekkeköy Belediyesi’nden zabıta istediğini belirten Yıldız, “Aynı gün talep edilen ve aynı gün cevaplanan bu personel talebinin, gerçek ihtiyaçtan dolayı masumane bir talep olmadığı açıkça ortadadır. Böyle talepler belediyelerde emekliliği hak etmiş olan DMK’na tabi üyelerimizin emekli olması için sık sık karşılaştığı bir durum haline gelmiştir.  Bu tür personel görevlendirilmesi ihtiyaçtan değil, emekliliğe zorlanması içindir. Bunu Tekkeköy ve Vezirköprü Belediye Başkanlarının, Tekkeköy ve Vezirköprü halkına izah etmeleri de mümkün değildir. 

 

Kaldı ki; Tekkeköy’den 6 aylığına Vezirköprü’ye gidecek olan kişi ya 6 aylığına Vezirköprü’de bir ev tutacak, eşya taşıyacak yada 6 ay boyunca 3 vasıta değiştirerek, günde 150 km yol gidecek ve gelecek. Umarız ve dileriz her gün 150 km gidip 150 km geri gelen bu tür arkadaşlarımızın yolda başına bir şey gelmez. Bu uygulama tam bir sürgün ve yıldırma politikasıdır. Sendikamız olarak, Belediye Başkanlarının üyemiz olan belediye çalışanlarına uyguladığı bu tür baskı, zorlama, sürgün gibi uygulamalarının karşısında olacağımızı, üyelerimizin hukuki anlamda haklarını savunmak için her türlü hukuki girişimi yapacağımızı ve sonucunda emekçi arkadaşlarımızın bu hukuk mücadelesini kazanacağına eminiz. “ diye konuştu.

 

Sayın Belediye Başkanlarını bu ve buna benzer uygulamalardan derhal vazgeçmeye davet ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                    

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Tüm, Belsen’den, Tekkeköy, Belediyesi’ne, Sürgün, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı