Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 18:22 Bu haber 967 kez okundu
 
Türk askerine Hakaret Eden Akit Yazarı, sopalarla dövüldü, Genelkurmay Başkanı 100 Bin Liralık tazminat Davası Açtı
Türk askerine “eşek” diyerek hakaret eden Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan’ın saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alınırken, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'in de 100 Bin Liralık Tazminat Davası açtığı açıklandı.
ASAYİŞ Haberi
Türk askerine Hakaret Eden Akit Yazarı, sopalarla dövüldü, Genelkurmay Başkanı 100 Bin Liralık tazminat Davası Açtı


Katıldığı bir canlı TV Programında Şerefli Türk Subayları için "O hizaya gelmeyen apoletli Generalleriniz hepsi Erdoğan'ın arkasında saf tutuyor, eşek gibi saf tutacaklar" diyen Akit Gazetesi Haber Müdürü  Murat Alan’a Cuma Namazı çıkışında pusuya yatan bir grup sopalarla saldırdı.

Murat Alan'ın hastaneye kaldırıldığı ve olayla ilgili olarak 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

GENEL KURMAY BAŞKANI'NDAN 100 BİN LİRALIK TAZMİNAT DAVASI

Öte Yandan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in, komutanlara 'eşek' diyen Yeni Akit gazetesi Haber Müdürü Murat Alan ve kanala 100 bin liralık manevi tazminat davası açtığı avukartı tarafından açıklandı.

Orgeneral Güler'in avukatı Alaaddin Varol tarafından Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan davanın dilekçesinde, "Kanalda yayınlanan Ters Kutuplar programında 1 Haziran 2019'da konuşmacı Murat Alan tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve şerefli komutanlarının kişilik ve şahsiyet haklarına saldırı kastıyla hakaretler sarf edildiği" belirtildi ve şunlar kaydedildi:


"Davalıların haksız saldırısında TSK'nin üst rütbeli vatansever generalleri hedef alınmış, başta Genelkurmay Başkanı, aynı zamanda mesleki geçmişinde pek çok büyük başarıya ve kahramanlığa imza atmış Yaşar Güler olmak üzere ordumuzun şerefli komutanlarına yönelik hukuka ve ahlaka aykırı şekilde sözlü saldırıda bulunulmuştur. TSK'nin ülkemiz tarihindeki konumu ve değeri göz ardı edilerek, ayrıca TSK'nin temsilcisi ve Genelkurmay Başkanı olan müvekkili de hedef alacak şekilde üst rütbeli generallerimize karşı sarf edilen hakaretlerin gerek müvekkilin şahsı, gerekse TSK ve diğer generallerimiz adına kabulü mümkün değildir."

Alan'ın açıklamaları ve kanalın bunları yayınlaması sebebiyle Orgeneral Güler'in ve şerefli TSK'nin komutanlarının manevi zarara uğradığı ifade edilen dilekçede, Orgeneral Güler'in, yurt içinde ve yurt dışında Türkiye'yi ve TSK'yi birçok farklı görevde başarıyla temsil etmiş, şerefli bir subay olduğu belirtildi.

TSK'nin gerçekleştirdiği pek çok harekatın idaresinde görev alan Güler'in, önsezisi, ileri görüşlülüğü ve vatanseverliğiyle birçok harekatın başarıyla sonuçlanmasına katkı verdiği ifade edilen dilekçede, Güler'in, TSK'de gizlenen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının gerek 15 Temmuz hain darbe girişiminden önce gerekse sonra ortaya çıkarılmasında ve TSK'nin terör örgütü mensuplarından arındırılmasında büyük hizmet verdiği aktarıldı.

Dilekçede, "TSK mensubu tüm komutanların temsilcisi olan ve bu temsile binaen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve bakanları ile görüşme halinde olan müvekkil, davalı konuşmacı tarafından yaptığı iş ve görüşmeler kastedilerek, ismi ile anılmasa da konumuna yapılan tamamlayıcı sözlerle hedef gösterilmiş ve hakarete maruz kalmıştır. Şerefli bir Türk komutana yapılan bu hakaretler hukuka ve ahlaka aykırı ve kötü niyetlidir" ifadeleri kullanıldı.

Dava konusu açıklamaların düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde değerlendirilmesinin mümkün olmadığı bildirilen dilekçede, gazeteci Alan ve Akit TV'den 100 bin lira manevi tazminat talep edildi.

KAYNAK : CUMHURİYET


     

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Türk, askerine, Hakaret, Eden, Akit, Yazarı,, sopalarla, dövüldü,, Genelkurmay, Başkanı, 100, Bin, Liralık, tazminat, Davası, Açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı