Haber Detayı
27 Aralık 2018 - Perşembe 19:37 Bu haber 2177 kez okundu
 
Türk Enerji Sen, Faturanın çalışana çıkarılmamasını istedi
Samsun'da bir açıklama yapan Türk Enerji Sen Genel Başkan Yardımcısı Şuayip Deniz Demir, 11 aylık enflasyon 20’lerde olduğunu, memura verilmiş zammın bu oranın altında kaldığını belirterek, faturanın çalışanlara çıkartılmaması gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Türk Enerji Sen, Faturanın çalışana çıkarılmamasını istedi

Samsun'da bir basın açıklaması yapan Demir açıklamasında şunları söyledi: "

Bugün ateşi düşmüş olsa da yükselen döviz kurları ve ülkemizin dışa bağımlı ekonomisi çalışanların alım gücünü iyiden iyiye düşürmüştür. Bugün itibariyle baktığınızda dövizin kuru geri gelmiş olsa da bir yıllık artış oranı 40 olmuştur.

            Enflasyon rakamları ise son ay eksi çıkarılmış olsa bile 11 aylık enflasyon 20’lerdedir. Memura bu yıl için verilmiş zam her seferinde bu oranların altında kalmış, memurun cebi delinmiştir.

            Memura verilen artış zam olmaktan öte, enflasyon karşısında maaşın değerini korumaktan bile uzaktır.

            Önümüzdeki 2019 yılı için enflasyon hedefinin 15,9 olduğu ve asgari ücrete de 26 zam yapıldığı göz önüne alınırsa memura verilecek 4+5’lik zammın ne kadar gülünç olduğu ortadadır.

            Biz bu sebeple memurun kayıplarının karşılanması için bir ek zammın kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz.

            Sözde yetkili sendikanın başkanının memura Ocak ayında enflasyon farkı verilmesini istemesi garip bir durumdur. Zaten sözleşmede imzaladıkları birşeyi isteyeceklerine bizim ek zam talebimize destek vermeleri daha akıllıca olacaktır.

            3600 ek gösterge konusunda ise meslek ayrımı yapılmadan tüm çalışanlara uygulanmasını istiyoruz. Kamuda meslekler arasında eşitsizlik ve dengesizlik yaratacak, iş barışını bozacak bir uygulamanın kimseye faydası olmayacaktır. Bu konuda konfederasyonumuz Türkiye Kamusen’in hazırlayarak TBMM’ne taşıdığı çalışmanın hayata geçirilmesi olmazsa olmazımızdır."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Türk, Enerji, Sen,, Faturanın, çalışana, çıkarılmamasını, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı