Haber Detayı
11 Ocak 2020 - Cumartesi 14:58 Bu haber 1442 kez okundu
 
Türk Haber Sen Samsun Şubesi'nden Muhtarlara Tebligat Tepkisi
Son günlerde, çeşitli basın yayın organlarında yeralan muhtarların postacılardan şikayetçi olduklarına dair haberlere Türk Heber Sen Samsun Şube Başkanı Mehmet Tanrıkulu'ndan sert tepki geldi.
EKONOMİ Haberi
Türk Haber Sen Samsun Şubesi'nden Muhtarlara Tebligat Tepkisi

 

 

Kişisel sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Mehmet Tanrıkulu, "Her ikisi de kamu görevi ifa eden ve vatandaşa doğrudan hizmet götüren bu görevlilerin karşı karşıya getirilmeleri, muhtarların tebligat nedeniyle iş yüklerinin artmasının postacılara yıkılması kabul edilemez. PTT A.Ş kapsamında dağıtıcı olarak görev yapan personel; işin mahiyeti bakımından yoğun olarak görev yapmakta, çoğu zaman yaya ve türlü tehlikelere maruz kalarak kamu hizmetini yerine getirmeye çalışmaktadır.

 

İlgili personelin; coğrafi zorluklar ve farklı iklim koşulları itibarıyla sürekli dışarıda ve arazide yaya şekilde görev yaptıkları, ağırlık ihtiva eden kargo ve kuryelerin bizzat alıcısına kapıda teslim ettikleri, posta kartları, basılı gönderiler, mektup, tebliğ evrakları bulunan posta çantalarını taşıdıkları, gönderi kabulü, ayrımı, yükleme ve boşaltılması gibi işlemleri de yerine getirdikleri, buna rağmen, sendikamızca da müteakip defa ifade edildiği üzere, idari ve mali yönden mağdur edildikleri tüm kamuoyunca bilinen bir gerçektir." dedi.

 

VATANDAŞ BULUNAMIYOR VEYA ALMIYORSA, TEBLİGAT KANUN GEREĞİ VERİLİYOR

 

 

Tebligat yapılacak şahıs adreste yoksa, tebliğ almıyorsa postacıtebligatı muhtarlara ve kanunun emrettiği kişilere yapmak zorunda olduğunu ifade eden Tanrıkulu, " Öncelikli olarak köy veya mahalle tüzel kişiliğinin başı olan Muhtarların görevleri çeşitli kanunlara sayılmakla birlikte, özel nitelikteki 7201 sayılı tebligat kanununun 21., 24., 52., maddelerinde sadece muhtar ismi değil muhtar azaları, zabıta amir veya memurları da zikredilmiş, yine kanunun ruhu gereği muhatabın tebligattan haberdar olması için, komşulara haber vermede dahil, tüm imkanların kullanılması hüküm altına alınmıştır.

 

Bu durum karşısında tebligat yapılacak şahıs adreste yoksa, tebliğ almıyorsa postacı tebligatı kime verecektir? Kanunu aykırı işlem mi tesis edecektir?Yasal yükümlülükten kaynaklanan görevlere rağmen birkaç olumsuz örnek senaryosundan yola çıkarak gündem yaratmak ülkemiz gerçekleri ile bağdaşmamaktadır. Posta görevlilerinin çoğu kez kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı ceza yargısı tehdidi ile karşı karşıya kaldıklarını kaç kişi bilmektedir? İcra tebligatı, mahkeme kararı, tebliğinden kaçmak için adres değiştirenlerin, adresi bilinmeyenlerin veya işleri nedeniyle adresinde bulunmayanları kanun kime sormak gerektiğini hüküm altına almıştır." diye konuştu.

 

 

PTT ÇALIŞANLARI SAHİPSİZ DEĞİL

 

 

En basit haliyle, adres arayan bir vatandaşın muhtarın bileceği kanaati ile muhtara müracaat etmekte olduğunu belirten Tanrıkulu açıklamasını şöyle tamamladı: " Tebligat kanunu ve hukuku bakımından muhtar- postacı iş birliği kamu hizmetinin bir gereğidir. Bu hizmet yerine getirilirken herkesin görev ve sorumlulukları net bir şekilde ortaya konulmuştur.Sonuç itibariyle; Hiç kimse iş yükünün getirdiği sorumlukları posta dağıtıcılarına yükleyemez, dahası posta dağıtıcıları vasıtası ile kendine gündem yaratamaz.

 

Sendikamız her zaman olduğu gibi PTT Çalışanlarının yanındadır. PTT çalışanları sahipsiz değildir.

Dağıtıcı arkadaşlarımız sahipsiz değildir. Sendikamız Türk Haber-Sen her zaman olduğu gibi PTT Çalışanlarının yanındadır."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Türk, Haber, Sen, Samsun, Şubesi'nden, Muhtarlara, Tebligat, Tepkisi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı