Haber Detayı
01 Mayıs 2019 - Çarşamba 19:15 Bu haber 4299 kez okundu
 
TÜRK İŞ- KESK – DİSK –TTB ve TMMOB’dan 1 Mayıs’a muhteşem kutlama
TÜRK İŞ- KESK – DİSK- TTB ve TMMOB’un düzenlediği 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Birlik ve Dayanışma Günü kutlamaları son yılların en yoğun katılımına sahne oldu.
- Haberi
TÜRK İŞ- KESK – DİSK –TTB ve TMMOB’dan 1 Mayıs’a muhteşem kutlama

Samsun’daki Sivil Toplum kuruluşları, siyasi partiler ve meslek kuruluşları üyeleri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı 1 mayıs Samsun’da son yıllarda en yoğun katılımlı kutlama oldu.

Öğle saatlerinden itibaren Ray Apartmanı önünde toplanan katılımcılar Cumhuriyet Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na kortejler oluşturarak yürüyüşe geçtiler. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı yürüyüş sonunda katılımcılar Cumhuriyet Meydanı’nda yerlerini aldılar.

 

KAZADA ÖLEN İŞÇİLER İÇİN SAYGI DURUŞU

 

Burada katılımcı kuruluşlar adına konuşma yapan                                                                                                                           KESK Dönem Sözcüsü ve Tüm Belsen Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, Şanlı Urfa’ya 1 Mayıs kutlamalarına giderken geçirdikleri kaza sonucu hayatlarını kaybeden 5 işçi için saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşunun ardından konuşmasına devam eden Suat Yıldız, bu organizasyonun, TÜRK İŞ- KESK – DİSK ve TMMOB’un birlikte hareket ettitiği Türkiye’deki ilk kutlama olduğunu belirterek, “Merhaba İşçiler, kamu çalışanları, işsizler, emekliler, aydınlar, sanatçılar, gazeteciler, öğrenciler, esnaflar, kadınlar, gençler, çocuklar 1 Mayıs İşçilerin ve Emekçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü hepimize kutlu olsun.

Bugün 1 Mayıs. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının özgürlük ve bağımsızlık adına verilen mücadeleyi başlatmak için Anadolu topraklarına ilk adımını attığı bu noktada 1 Mayıs’ı kutluyoruz. 18 gün sonra da 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100.yıldönümünü kutlayacağız. Emperyalizme karşı ulusal kurutuluş ve bağımsızlık mücadelesi veren Gazi Mustafa kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle anıyoruz.  

 

1 Mayıs herhangi bir miting değildir. 1 Mayıs dünyanın her tarafında, beş kıtada yüzlerce ülkede kutlanan işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. 1 Mayıs yılın 365 günü ezilen, horlanan yok sayılan milyonların kendilerini ifade ettiği, taleplerini tepkilerini dile getirdiği bir gündür.  “ dedi.

KRİZ EMEKÇİLERİN SIRTINA VERGİ ZAM VE ZULÜM OLARAK YÜKLENİYOR

Geçen 1 Mayıs’tan bugüne kadar taleplerinde herhangi bir gelişme olmadığı gibi,  ülke ekonomisinin içinde bulunduğu krizin yine emekçilerin sırtlarına vergi, zam ve zulüm olarak yüklendiğini belirten Yıldız konuşmasına şöyle devam etti: ” Yerel seçimler sürecinde hükümetin seçim meydanlarında kullanmış olduğu ötekileştirici söylem ve eylemler toplumun kutuplaşmasına yol açmış, seçimlerden sonra ise bu söylem ve eylem dili Ankara’nın Çubuk ilçesinde şehidimizin cenaze töreninde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk ve linç girişimi olarak ortaya çıkmıştır. Buradan hem bu olayı yapanları, hem de söylem ve eylemleriyle toplumu bu noktaya taşıyanları şiddetle kınadığımızın bilinmesini isteriz. Ekonomik kriz satın alma gücümüzü her geçen gün düşürüyor. Bir biri ardına gelen zamlar emekçilerin belini büküyor. Bizler için temel gıda maddeleri bile artık lüks haline geliyor. 

EĞİTİMLİ GENÇ İŞSİZLİK FELAKETE DAVETİYE ÇIKARIYOR

İşsizlikteki artışın önüne geçilemiyor. Özellikle eğitimli genç işsizliği toplumsal felakete davetiye çıkarıyor. Emekçi sınıfı açısından krizin kendisini işsizlikle gösterdiği, işçinin emekçinin ekmeğinin her ay daha da küçüldüğü, vergi yükünün işçi/emekçi sınıfına yüklendiği, sefalet ücreti olan asgari ücretle işçinin kirasını ve faturalarını ödemekte zorlandığı bir süreçte yine 1 Mayıs meydanlarındayız. Tanzim satış kuyruklarında yurttaşların sıra olduğu, ülkemiz açısından hukukun üstünlüğünün yok sayıldığı, demokratik işleyişin tıkandığı bir süreçte yine 1 Mayıs meydanlarındayız.

Önümüzdeki günlerde Hükümet işçilerin kıdem tazminatını kaldırıp fona devretmek, “bireysel emeklilik sigortası” ve daha önceden kurulan fonlarda olduğu gibi sıkışan ekonomide sermayeye kaynak yaratma çabası içerisindedir. Biz bu fonların 80’li 90’lı yıllarda kurulan tasarrufa teşvik fonu, konut edindirme fonu gibi akıbetini bugünden tahmin edebilmekteyiz. Buradan güçlü bir şekilde bir kez daha söylüyoruz. Kıdem tazminatı örgütlü örgütsüz tüm emekçilerin hakkıdır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir. Kıdem tazminatı işçinin sigortası ve güvencesidir. Kıdem tazminatının fona devredilmesi demek işverenin işçiyi kolayca işten atması demektir.

MAKRO MARKET İŞÇİLERİNE DESTEK

 Burada ki en büyük örnek Samsun’da işten çıkarılan 680 Makro Market işçisidir. Samsun’daki Makro Market işçilerinin kıdem tazminatı ve gaspedilen haklarının mücadelesi Samsun kamuoyunun da desteği ile 39 haftadır devam etmektedir. Arkadaşlarımız işten atıldıktan sonra hala daha ihbar ve kıdem tazminatlarını da alamamışlardır.

Samsunlu Makro Market işçilerinin direniş mücadelesini bir kez daha bu meydanlardan selamlıyoruz. Makro Market  işçilerinin her zaman yanlarında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.   

Sevgili Dostlar vergide adalet istiyoruz. Toplumun büyük bölümünü oluşturan ücretli, emekli, dar ve sabit gelirli geniş halk kesimlerinin geçim koşullarını göz önünde bulunduran bir vergi politikası istiyoruz. Vergide “az kazanandan az,  çok kazanandan çok vergi” ilkesinin geçerli olmasını istiyoruz. Türkiye’de yıllardır bütün vergi yükü ücret geliri ile yaşam mücadelesi veren emekçilerin omuzundadır. Geçen yıl ücretlilerden 83.3 milyar TL gelir vergisi alınırken sermaye kesiminin ödediği vergi 78.6 milyar TL olmuştur. Bu rakam krizin emekçi sınıfına yansıtılmasının bir başka göstergesidir.

 

EYT’LİLERİN SORUNLARI BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

Emeklilik hizmet süresini doldurmuş olup yaşa takılan EYT’lilerin emeklilik işlemleri ile ilgili düzenleme seçim öncesi vaat edilmesine rağmen seçimlerden sonra unutulmuştur. Hükümet EYT’lilerin sorunlarını çözecek yasal düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmelidir.

İş cinayetleri ve işçi ölümleri artarak devam etmektedir. Ülkemizde 2019 yılının ilk 3 ayında 392 işçi yaşamını yitirmiştir. Buradan hükümeti etkili önlemler almaya, iş başında gerçekleşen ölümleri durdurmaya davet ediyoruz.

Kitlerde ve bitlerde, karayollarında ve belediyelerde ve diğer kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilere (geçici işçilere) 696 sayılı KHK da olduğu gibi göstermelik değil gerçek kadro istiyoruz. Bu arkadaşlarımızın sendikalaşmasındaki ve toplu pazarlıktaki haklarını sınırlayan düzenlemelerin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Enflasyonun 20 ‘ye dayandığı günlerde sözde kadroya geçirilen işçilere 4 zam verilmesi bir haksızlıktır. Özel sektörde taşeron çalıştırılmanın önüne geçilemiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin en az önemsendiği iş yerlerinin başında yine taşeron şirketler gelmektedir. Taşeron uygulaması güvencesizliği kalıcı kılmaktadır. Sendika seçme özgürlüğüne saygı gösterilmemekte sendikal ayrımcılık yapılmaktadır.

PARASIZ EĞİTİM, PARASIZ SAĞLIK MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Biz emekçilere insanca bir yaşam kurmamız için sağlıklı bir çevre gereklidir.  Kendi kazanç ve çıkarlarını insandan ve doğadan daha fazla önemseyen sermaye çevrelerinin fabrikalarının atıkları doğayı ve insanlığı zehirlemeye devam etmektedir. HES’ler ormanlarımızı yok edip derelerimizi kurutuyor. Doğaya sahip çıkmamız geleceğimize sahip çıkmamız şiarıyla mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Yaşanan gerçek hayat pahalılığını perdelemek için rakamlara takla attıran TÜİK’in resmi enflasyonuna dayalı artışlar ile maaşlarımızı yoksulluk sınırından uzaklaştırıp açlık sınırına yaklaştırdılar.  OHAL’i fırsata çevirip 140 bine yakın kamu emekçisini sorgusuz sualsiz işinden ekmeğinden ettiler. Çalışma hakkımızı, iş güvencemizi fiilen ortadan kaldırmak için OHAL KHK’ları ile 657 sayılın devlet memurları kanunu başta olmak üzere yasalarda, yönetmeliklerde Anayasa’ya aykırı olarak kalıcı değişiklikler yaptılar. Eğitim ve sağlıkta reform adı altında yaptıkları değişikliklerle halkı aldatıp eğitimi ve sağlığı her geçen gün daha da paralı hale getirdiler. Bu konudaki mücadelemiz parasız eğitim parasız sağlık şiarımızla devam edecektir.

HER 10 KADINDAN SADECE 3’Ü İSTİHDAM EDİLİYOR

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği devam etmektedir. Her 10 kadından sadece 3’ü istihdamda yer bulmaktadır.  20 milyondan fazla kadın, çalışma hayatının dışında bırakılmıştır. Son 15 yılda ülkemizde kadın cinayetlerinde yüzde 428 artış olmuştur. 2018 senesinde 440 kadın cinayete kurban gitmiştir. Hükümetin kadın cinayetlerini engellemeye yönelik çalışmalarını bir an önce hayata geçirmesini istiyoruz.

.

Biz,

  • Ekonomik krizin faturasının emekçilere yıkılmadığı,   
  • Emeğin sömürülmediği,
  • Herkesin güvenceli ve insanca çalıştığı bir işinin olduğu, 
  • Kimsenin cinsiyetinden, kimliğinden, inancından dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, 
  • Eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hâkim olduğu,
  • Sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, 
  • Düşünmenin, düşünceyi ifade etmenin,  itiraz etmenin cezalandırılmadığı,
  • Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu

 BİR DÜNYA VE ÜLKE İSTİYORUZ!

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: TÜRK, İŞ-, KESK, –, DİSK, –TTB, ve, TMMOB’dan, 1, Mayıs’a, muhteşem, kutlama,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TÜRK İŞ- KESK – DİSK –TTB ve TMMOB’dan 1 Mayıs’a muhteşem kutlama
TÜRK İŞ- KESK – DİSK –TTB ve TMMOB’dan 1 Mayıs’a muhteşem kutlama
TÜRK İŞ- KESK – DİSK –TTB ve TMMOB’dan 1 Mayıs’a muhteşem kutlama
TÜRK İŞ- KESK – DİSK –TTB ve TMMOB’dan 1 Mayıs’a muhteşem kutlama
TÜRK İŞ- KESK – DİSK –TTB ve TMMOB’dan 1 Mayıs’a muhteşem kutlama
TÜRK İŞ- KESK – DİSK –TTB ve TMMOB’dan 1 Mayıs’a muhteşem kutlama
TÜRK İŞ- KESK – DİSK –TTB ve TMMOB’dan 1 Mayıs’a muhteşem kutlama
Yorumlar
Haber Yazılımı