Haber Detayı
05 Ekim 2016 - Çarşamba 15:53 Bu haber 1632 kez okundu
 
Türk Kadını Medeni Haklarından Asla Vazgeçmeyecektir
CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz Medeni Kanunun Kabulünün 90. Yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapı.
SİYASET Haberi
Türk Kadını Medeni Haklarından Asla Vazgeçmeyecektir

Medeni Kanunun 90 yıl sonrasında bile ışıltısını koruyabildiğini belirten Akcagöz, " Ailede ve toplumda kadın-erkek eşitliğini sağlayan; tek eşle evlilik esasını ve evlilikte resmî nikâh zorunluluğunu getiren, kadınlara, istedikleri mesleğe girebilme hakkı tanıyan, Mahkemelerde tanıklık yapma, miras ve boşanma konularında kadın-erkek eşitliğini kabul eden, Türk Kanunu Medenisi'nin/Medeni Kanunumuzun yürürlüğe girişinin 90. yılı başta kadınlarımız olmak üzere tüm ulusumuza kutlu olsun.

90 yıl önce bugün, bu yasalar yürürlüğe girmiştir. Bir çok, kendini çağdaş ve modern addeden devletin aksine ve onlardan önce bu çağdaş uygulamaların Türkiye coğrafyasında hayat bulması, modern Türk devrimini yapanların ne büyük bir öngörüye sahip olduklarını da ortaya koymaktadır. Hiç şüphe yok ki, bir yasa 90 yıl sonrasında bile ışıltısını koruyabiliyorsa; bu, kanun koyucunun toplumda ikinci sınıf yerine konulan, tanıklığı dahi kabul edilmeyen; Nazım’ın dediği gibi, “Soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen” Türk kadını için bir kurtuluş bayrağı olmasından ileri gelmektedir. Medeni Kanun’la birlikte, kadında da artık erkeğin sahip olduğu haklara sahiptir." dedi.

MODERN TÜRK KADINI HAKLARINDAN ASLA VAZGEÇMEYECEKTİR


Bu hakların bugün bazılarına ağır geldiğini bildiren Akcagöz, " Modern Türk kadını bu haklarından asla vazgeçmeyecektir. Medeni yasa, ülkemizi yüzyılların karanlığından kurtarmıştır. Bu karanlık ki, özellikle kadınlarımızı esir etmişti. Bu nedenle kadınlarımız, kendilerini bugün dahi esir etmek isteyen bir takım siyaset odaklarıyla mücadele etmek zorundadırlar. Türk kadını için tek çıkış yolu, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kendisine sunduğu pozitif değerlerden yana olmaktır. 
Türk devrimini yapanları ve çağdaş kanunlarla Türkiye’nin yolunu aydınlatanları, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, saygı ve minnetle anıyorum. Medeni Kanunumuzun yürürlüğe girişinin 90. Yılı tüm ulusumuza kutlu olsun.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Türk, Kadını, Medeni, Haklarından, Asla, Vazgeçmeyecektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı