Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 16:10 Bu haber 3398 kez okundu
 
Türk Ocakları’ndan Kudüs ve PYD tepkisi
Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Doç. Dr. Serkan Şen, Kudüs’ün başkent olarak ilan edilmesi ve terör örgütü PYD’ye silah sağlanması ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı
- Haberi
Türk Ocakları’ndan Kudüs ve PYD tepkisi

Şen açıklamasında şunları söyledi: “İşgalci Batılı zihniyetinin ‘Şark Siyaseti’ ile Siyonist Yahudilerin ‘Büyük İsrail’ hedeflerinin örtüştüğü bir dönem yaşıyoruz. Bu dönemde ABD’nin Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma konusunda attığı yıkıcı adımı Türk Ocakları olarak endişeyle karşılıyoruz. Dünya dengelerini sarsabilecek bu tutumun ağır sonuçlar doğurabileceğini ihtar ediyoruz.Bilindiği üzere Kudüs; Hristiyanlar, Yahudiler ve biz Müslümanların önem verdiği kutsal bir merkezdir. İsrail, 1967’den bu yana, Doğu Kudüs’te işgalcidir.

 

ABD ise fiili durumu hukuki bir vaziyete büründürmek için her fırsatı değerlendirmektedir.  Kudüs, asla İsrail’in başkenti şeklinde nitelendirilemez. ABD’nin çabaları, bölgedeki sorunların daha da çözümsüzleşmesine hizmet etmektedir. Birleşmiş Milletler Teşkilatının bir nebze ciddiyeti kalmışsa bu girişime dur diyebilmelidir. Müslümanları temsil eden devletlerin kimliklerinin gereğini yapmaları ve İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak Türkiye’nin çabalarına destek vermeleri gerekir.

Türk Ocakları olarak Kudüs’ün İsrail’in bölünmez başkenti yapılmasına yönelik her türlü adımın karşısında olduğumuzu bir kez daha beyan ediyoruz. Bölge barışının tesisi için Filistin Devleti’nin dünyada tam anlamıyla tanınması ve haklarının iadesinin şart olduğu düşüncesindeyiz. İsrail’in 1967’den beri işgal ettiği Doğu Kudüs’teki işgal ve iskân politikasının bir an önce bitirilmesinin zorunluluğunu ve nihai olarak İsrail’in Harem-i Şerif’in kutsiyetine ve tarihî konumuna saygı göstermesinin insani ve hukuki bir yükümlülük olduğunu ilan ediyoruz.

 

İsrail’in muhafızlığını görev bilen ABD siyasetini reddediyoruz. Kudüs’ü başkent olarak tanımakla PYD’ye silah sağlamak aynı anlayıştan beslenen uygulamalardır. İsrail - ABD ittifakının Türk ve İslam dünyasına yönelik art niyetli politikalarının sonuna dek  karşısında olduğumuzun duyarlı kamuoyunca bilinmesini isteriz .”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Türk, Ocakları’ndan, Kudüs, ve, PYD, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı