Haber Detayı
24 Kasım 2017 - Cuma 09:33 Bu haber 1573 kez okundu
 
Türk ve Osmanlı Mutfağını öğreniyorlar
İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, MEMGE Aşçılık okulu ziyaretinde fırın tezgahının önüne geçerek lahmacun pişirdi.
YAŞAM Haberi
Türk ve Osmanlı Mutfağını öğreniyorlar

MEMGE(Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor) aşçılık okulunda uygulamalı eğitime katılan Başkan Erdoğan Tok, kursiyerler tarafından pişirilmek üzere hazırlanan lahmacunları fırına sürdü.

 

İlkadım Belediyesi ve Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ortaklığında, İŞKUR, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği işbirliği (ESOB)yürütülen MEMGE Aşçılık Okulu’nda eğitim gören kursiyerlerin elinden çıkan yemekler usta aşçılara taş çıkartıyor.

 

LAHMACUN VE ÇİĞ KÖFTE YAPMAYI ÖĞRENİYORLAR

Deneyimli usta aşçıların eğitim verdiği aşçılık okulunda  eğitim gören kursiyerler Türk ve Osmanlı mutfağını da öğrenerek  lezzetli yemekler yapıyor.  Çeşitliliği ve zenginliğiyle Dünya mutfağında da  önemli bir yere sahip olan Türk ve Osmanlı mutfağındaki yemekler hakkında eğitimler alan kursiyerler, Anadolu’nun yöresel tatlarından olan lahmacun ve çiğ köfte yapma konusunda hünerlerini sergiledi.

 

LAHMACUN PİŞİRDİ…

MEMGE kursu öğrencileri ziyaret eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, kursiyerlerin maharetli ellerinden çıkan lahmacun hamurunu pişmesi için kürekle fırına sürdü. Kürek üzerinde pişirilmek üzere gayet başarılı bir hamle ile fırına süren Başkan Tok’a  esprili bir şekilde ‘usta aşçı’ yakıştırması gülüşmelere sebep oldu.

 

TOK; “MEMGE ADETA FAKÜLTE GİBİ…”

Aşçılık okulunun  fakülte hüviyetine sahip bir eğitim merkezi olduğuna vurgu yapan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “ Adeta aşçılık fakültesi gibi hizmet veren MEMGE aşçılık okulunun Samsun’da  aşçı, pastacı, pideci ve garson yetiştiren kimliğe sahip olduğunu ifade etti. İstihdama yönelik bir proje olarak nitelikli  elemanların yetiştirilmesi noktasında faydalı bir kurum olan MEMGE aşçılık okuluna çok önemsediğini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “ Belediye olarak gençlerimizin istihdam edilmelerine yönelik projelere çok önem veriyoruz. Geçtiğimiz yıl MEMGE projesi ile güzel bir ortamda gerçekleştirdiğimiz eğitimler ulusal çapta büyük bir başarı getirdi. Bu başarıyı devam ettirerek hizmet sektöründe görev alacak seçkin elemanlar yetiştirmek için gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Türk, ve, Osmanlı, Mutfağını, öğreniyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı