Haber Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 09:10 Bu haber 1470 kez okundu
 
Türkiye Atalık Tohum Takası Gönüllüleri Atakum'da Buluştu
Türkiye Atalık Tohum Takası Gönüllüleri Atakum tohum bankası AtaTohum’da bir araya gelerek tohum takası yaptılar.
YEREL YÖNETİM Haberi
Türkiye Atalık Tohum Takası Gönüllüleri Atakum'da Buluştu

Samsun ve çevre kentlerden gelen gönüllüler, Atakum Kültür ve Eğlence Merkezi’nde gerçekleştirilen buluşmada ellerindeki atalık tohumları takas etti. AtaTohum’a da bağışta bulunan gönüllülerin getirdiği çok sayıda tohum, bağışçı isimleri ile birlikte tek tek kayıt altına alınarak çoğaltılmak üzere arşive aktarıldı. Türkiye Atalık Tohum Takası Gönüllüleri (TATTG) Yönetim Kurulu üyesi Ender İren ve Samsun Temsilcisi Emine Arslan’ın katkıları ile gerçekleştirilen etkinlikte çok sayıda tohum farklı topraklarda yeşermek üzere el değiştirdi.

 

ATATOHUM’A 45 ÇEŞİT TOHUM BAĞIŞI

 

Türkiye Atalık Tohum Takası Gönüllüleri (TATTG) Yönetim Kurulu Üyesi Ender İren, “ Türkiye Atalık Tohum Takası Gönüllüleri olarak bir sivil inisiyatif başlattık. Hükümetin tohum politikalarını beğenmiyoruz. Çoğumuz üreticiyiz. Bizim, AtaTohum merkezinin envanterini artırmak için de politikalarımız var. Bugün 45’e yakın tohum çeşidi getirdik. İlerleyen süreçte Türkiye’nin pek çok noktasına da giderek bu sayıyı binlere çıkaracağız” dedi.

 

‘TOPRAK, ‘ÖZGÜRLÜK, BAĞIMSIZLIK VE GELECEK’ DEMEK’

 

AtaTohum’u tanıtan Başkan Cemil Deveci, Anadolu topraklarının biriktirdiği atalık tohumların bu merkezde geleceğe taşındığını, Samsunlu çiftçilere günümüz tarımsal üretim teknikleri hakkında eğitim verildiğini kaydetti. Başkan Cemil Deveci , ‘Bir tohum ülkeyi kurtarır’ sloganıyla AtaTohum’u kurduklarını söyledi.

 

KIŞ SEZONUNDA 19 FARKLI SEBZENİN TOHUMLARI ÇOĞALTILACAK

 

AtaTohum’un yetiştirme parselleri kış sezonunda yaprak lahana, azman lahana, beyaz lahana, pırasa, yaprak pazı, kıvırcık marul, kırmızı turp, marul, beyaz soğan, endiz börülce, siyah acur, siyah havuç, şevketi bostan, turp, yerli pazı, karalahana, bezelye ve brokolinin yanı sıra baharatlık zaprana çiçeği gibi 19 farklı sebze üretilecek. AtaTohum Merkezi ilk üretim sezonunda 20 çeşit üründen 10 binden fazla tohum elde etti.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Türkiye, Atalık, Tohum, Takası, Gönüllüleri, Atakum'da, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı