Haber Detayı
23 Ekim 2020 - Cuma 11:25 Bu haber 1002 kez okundu
 
Türkiye'de 4 Milyon Kişi Açlık, 8 Milyon Kişi Yoksulluk Sınırının Altında
İYİ Parti Samsun Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Bedri Yaşar, Türkiye'de 4 milyon kişinin açlık sınırının, 8 milyon kişinin de yoksulluk sınırının altında yaşadığını söyledi
SİYASET Haberi
Türkiye'de 4 Milyon Kişi Açlık, 8 Milyon Kişi Yoksulluk Sınırının Altında

Yaşar, bütçe görüşmelerinin tartışıldığı meclis gündeminde yaptığı konuşmada iktidarın güllük gülistanlık gösterdiği ekonominin gerçeği yansıtmadığını belirtti.


KREDİLER DE KREDİ KARTLARI DA PATLADI 


"Bu ülkede ekonomik kriz yoksa her şey güllük gülistanlıksa, bu milletin derdi ne" diyerek bütçe belirlemede ortaya konan tablonun milletin gerçekleriyle uyuşmadığını kaydeden Yaşar, gerçekleri anlatan tabloyu şöyle özetledi:

"Şu an kredisini ödeyemeyen kişi sayısı sadece 2019 yılı için söylüyorum 952.405, kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 803.319, protesto olan senet sayısı 916.169, karşılıksız çek sayısı 542.133


İŞSİZLİK ARTARKEN HER ŞEY NASIL İYİ OLUYOR?


Yine bugün 19-24 yaş grubu arasında yüzde 26,4 işsizlik oranı var, yani her 4 gencimizden 1'i işsiz. '2020'nin sonuna kadar işsizlik oranını 10'lu rakamlara düşüreceğiz.' diyorsunuz. Bugün 11,75 yani işsizlik rakamları büyürken, açlık sınırında yaşayan insanların sayısı artarken, enflasyon rakamları bir türlü düşmezken nasıl bir zenginlik oluyor; ben bunu anlamıyorum.

Gerçekler ortada ama bu ülkede de kriz yok, sıkıntı yok, her şey gayet güzel. Maliye Bakanımızın dediği gibi, üretim lokomotifinin arkasına ihracat vagonunu taktık, tarım vagonunu taktık, mutluluk treni sorunsuz gidiyor. O zaman bu millete ne oluyor arkadaşlar, bu rakamlar neyin nesi? Eğer ülkede her şey iyiye gidiyorsa işsizlik rakamlarının aşağıya doğru düşmesi gerekmez mi?" dedi.


PLANLAMALARI GERÇEKLER ÜZERİNDEN YAPIN


"Türkiye'deki rakamlar maalesef iyi değil, ne esnafın durumu, ne üreticinin durumu, ne ihracatçının durumu sizin bildiğiniz gibi değil" diyerek iktidara seslenen Yaşar, "Bu rakamları nereden alıyorsunuz bilmiyorum. Daha iki gün önce Ankara'da Atatürk Heykeli'nin önünde medikalciler 'Devlete verdiğimiz malzemelerin parasını on altı aydır alamıyoruz, devlet bir de bizden özel iskontolar istiyor.' diye feryat ediyor ama 'Türkiye'de her şey iyi.' diyorsunuz. Bu yalancı bahara kimse inanmıyor bunu bilesiniz." 


Bedri Yaşar planlamaların bir an önce gerçekler üzerinde  yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Türkiye'de, 4, Milyon, Kişi, Açlık,, 8, Milyon, Kişi, Yoksulluk, Sınırının, Altında,
Yorumlar
Haber Yazılımı