Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 11:18 Bu haber 1772 kez okundu
 
Türkiye de Eğitim ve Öğretim Bilimden uzaklaştırılıyor
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekili Kemal Zeybek, Türkiye’ de eğitim ve öğretimin bilimden uzaklaştırıldığını, tek kişinin “İdeolojik ipoteği” altında olan bir eğitimde gelişme beklenemeyeceğini söyledi.
SİYASET Haberi
Türkiye de Eğitim ve Öğretim Bilimden uzaklaştırılıyor

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Kemal Zeybek şu görüşlere yer verdi: “               

Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay 2002 yılında yüzde 17.8 iken, Eğitim hizmetlerinin sunumu açısından çok önemli olan bu oran 2009’da yüzde 4.57 düşmüş, 2017’de yüzde 8.5 olmuştur. İktidarın eğitim vaatleri gerçekçi değildir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI YATIRIM HARCAMALARI DÜŞTÜ

     24 Kasım Öğretmenler gününde iktidar tarafından verilen sözlerin tutulmamış,  yalnızca gönül alma ve hamasi söylemler olarak kalmıştır. AK Parti iktidarları döneminde Milli Eğitim Bakanlığı Yatırım harcamaları düşerken, aynı oranda reel olarak öğretmen ve personel giderlerinde de düşüşler yaşanmıştır. Ülkemizin acı gerçeklerinden birisi de; Öğretmenlerin meslekleri ile bağdaşmayan işlerde çalışarak ek gelirler elde ettikleridir. Sınıfına derse giren öğretmenin birincil hedefi ve görevi eğitim, öğretim olmalıdır. Öğretmen sınıfında; Ekonomik, demokratik, düşünsel olarak özgür rahat olmalıdır.

    İKTİDAR ÖĞRETMENLERİ DE AYRIŞTIRDI

  Siyasal iktidar öğretmeleri de ayrıştırdı; Kadrolu, sözleşmeli, ücretli olarak gruplandırdı. Aynı işi yapan fakat farklı ücret ödemelerinizle öğretmenler arasında ayrımcılık yaptınız. İnsanları esnek, güvencesiz çalışmaya zorluyorsunuz. Kendilerini güvende hmeyen öğretmenler gençlere nasıl güven verecek. Haksızlığa uğrayan öğretmen; öğrencilerine hakkı ve adaleti nasıl anlatacak.

      Öğretmen dünyası karamsar, atanamayan binlerce genci öğretmen olacak hayali ile yetiştirdiniz, ardından KPSS sınavları ile kopyacılara kolaylıklar sağlayarak kamuya yerleştirdiniz. Atanamayan öğretmenlerin vebali mevcut iktidarındır.

EĞİTİMİ DÜZELTECEĞİM DERKEN İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALE GETİRDİ

Siyasal iktidar; Eğitimi düzelteceğini ifade ederken, Eğitimi içinden çıkılmaz hale getirmiştir. Geçmişte bir cemaatle birlikte Milli Eğitim Bakanlığın da ki; Okul ve Kurum yöneticileri belirlenirken, bu gün ise yandaş bir sendika ile belirlenmektedir. Kariyer ve liyakati dikkate almadan yapılan yönetici atamaları eğitim kurumlarını perişan etmiştir. Eğitimi ticarileştirdiniz, dinselleştirdiniz. Kamusal eğitimi devlet eliyle tasfiye ediyorsunuz. Özel okul sayısındaki artış bunu gösteriyor. PISA sonuçları ortada. Sonlardayız. Yanlıştan dönün, Bilimsel eğitime geçişi sağlayın.

YAŞANAN OLUMSUZ KOŞULLARIN SORUMLUSU ÇOCUKLAR DEĞİL

     Eğitimdeki bu kara tabloyu ortadan kaldırmak öğretmenlerin omuzlarındadır. Yaşadığınız olumsuz, ekonomik ve demokratik koşulların sorumlusu çocuklarımız değildir. Çocukların en iyi biçimde eğitilmesi için gerekenin yapılması hepinizin görevidir. Ekonomik ve demokratik koşulların iyileştirilmesi için mücadelenizi destekliyorum.

   24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle;   Başta baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.. Emekli öğretmenlerimize sağlık ve sıhhat dolu yaşam temenni ediyorum.

   24 Kasım Öğretmenler gününü kutlarken; Bütün öğretmenlerimizin iş güvencesi ile aldıkları ücretle ek iş yapmadan yaşayabilecek konumda, Bilimsel, Çağdaş, Laik eğitimin yapıldığı, Atatürk Devrim ve İlkeleri ışığında eğitim verildiği bir ortam hayaliyle öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Türkiye, de, Eğitim, ve, Öğretim, Bilimden, uzaklaştırılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı