Haber Detayı
25 Kasım 2017 - Cumartesi 13:20 Bu haber 2011 kez okundu
 
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanlığı'na Samsunlu Aday
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayan Emekli Astsubaylar Derneği üyesi Recep Özyurt astsubayların ordunun günah keçisi yapılmaya çalışıldığını, yasaların astsubaylara baskı unsuru olarak kullanıldığını ve bunun sonucunda çok sayıda astsubayın intihar ettiğini açıkladı.
- Haberi
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanlığı'na Samsunlu Aday

KAZA İLE AYAĞINI İNCİTEN ASTSUBAYA ' SAĞLIĞINA DİKKAT ETMİYORSUN ! ' CEZASI

Konu ile ilgili olarak Samsun Öğretmenevi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Emekli astsubay  Özyurt," Bugün  son 30 yıldır Teröre erlerden sonra en çok şehit veren sıvasız evlerin çocukları astsubayların tek yasal Temsilcisi olan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanlığı'na aday oldum . Kamu yararına bir sivil  toplum  kuruluşu olan derneğimizde hem camiamıza hem de ülkemize ve milletimize hizmet etmeyi amaçladık Bu amaçla bir takım projeler geliştirdik ülkemizi ve Derneğimizi yurtiçi ve yurtdışında tanıtacak  sosyal sorumluluk projelerine imza atacağız. 

 Türk Silahlı Kuvvetleri'ni dünyanın sayılı ordularından biri yapan disiplinidir.   Disiplinin  Temeli de emir-komuta zinciridir . Verilen  Emrin  başarısı da   astsubaylara endekslidir. Emir başarı ile icra edilmiş ise ödül emri verene başarısızlıkla sonuçlanmışsa ceza Astsubaya verilir. Dünyanın hiçbir yerinde  kaza ile ayağını kıran bir astsubaya  'sağlığına dikkat etmiyorsun' denilerek ceza verilmemiştir. Ama ülkemizde karlı bir kış gecesi nöbet esnasında su deposunu kontrol  ettikten  sonra merdivenlerden inerken kayıp ayağını inciten  astsubaya 'sağlığına dikkat etmiyorsun' denilerek ceza verilmiştir. Bu yasa nedeniyle 2013-2014 yıllarında 20'nin üzerinde astsubay İntiharı gerçekleşmiştir .  Gelecek kaygısına düşen astsubaylar da intihar yolunu seçmişlerdir. Bir intihar da 15 Temmuz gecesi olmuştur ." dedi.
 

HALKIN ÜZERİNE ATEŞ AÇMAMAK İÇİN İNTİHAR EDEN ASTSUBAY ŞEHİT SAYILMADI 

 

 Astsubayların Türk Silahlı Kuvvetlerinin Günah Keçisi olduğunu belirten Özyurt,  " İç  hizmet kanunu  emir maddesinde, verilen emre kayıtsız şartsız itaat öngörülür. Emre itaatsizlik en ağır cezayı gerektirir.  

İstanbul'da Maltepe zırhlı tugaydan hareket eden tanklar köprüye doğru yol alırken vatandaşlar tarafından yol kapatılmış , konvoyun önünde bulunan tank sorumlusu astsubay Çavuş Ferhat Daş tankı durdurmuş ve konvoyun ilerlemesi de durmuştur. Ancak konvoyun  arkasındaki komutan tarafından telsizle  tankı halkın üzerine  sürmelerini , gerekirse yolu açmaları için  halkın üzerine ateş açmaları emri verilmiştir.

 Emre direnen  genç Astsubay Sonunda pes etmiş ve ‘’ Halkın üzerine Ateş edeceğime Kafama Sıkarım’’ diyerek intihar yolunu seçmiştir.Tüm bunlar tanık ifadeleri ile polis tutanaklarında sabittir. Ancak halkın üzerine Ateş etmeyen bu genç Kahraman  başlangıçta FetÖ üyesi denilerek hiçbir dini vecibesi yerine getirilmeden, Cenaze namazı kılınmadan ve mezarlık dahi verilmeden babasına teslim edilmiş, aile  Kahraman astsubayı evlerinin bahçesine defnetmiştir . Daha sonra astsubayın babası  olayın araştırmasını yapmış , polis tutanaklarına  ulaşmıştır. Halen bu kahraman astsubay yasalarda intihar edenlerin Şehit olamayacağı yazdığından şehit olarak kabul edilmemekte ve evlerinin bahçesindeki mezarda yatmaktadır.

 Buradan Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Milli Savunma bakanımız ve Genelkurmay Başkanımıza sesleniyorum.  Bu kahraman  astsubaya  iade-i Itibar verilerek şehit beratının ailesine  verilmesini rica ediyoruz. " diye konuştu.

ISRARLA ASTSUBAY İMAMLARDAN BAHSEDİLİYOR

Ordu'nun kemikleşmiş hiyerarşik yapısında hiçbir üstün, astından emir almayacağını ifade eden Özyurt, "  Son günlerde FETÖ’cü asker kişilerin Yargılamalarından  sonra basında ısrarla astsubay imamlardan bahsedilmektedir.  İslami  Hiyerarşiye göre  fetva verenler şeyh-ül islam ve müftülerdir. Cemaate ileten ve uygulayan İmamlardır. Müezzinler de lmam Yardımcılığı yaparlar .Garip olan şudur ki fetva verenler şeyh-ül islamlaar, müftüler tartışılmıyor; hiçbir yorum ve inisiyatif katmadan fetvayı icra edenler hedef tahtasına konuluyor. 

Fetvayı uygulasa vatan haini , uygulamasa emre itaatsizlikten ceza veriliyor. Kahraman Ömer Halisdemir'in kalkışmanın tekerine çomak sokması birilerinin kanında dokunmuş olacak ki  ; durmadan Astsubaylar hakkında haber servis ediyorlar. Utanmasalar , önlerinde Ömer Halisdemir, Bülent Aydın gibi kahramanlar olmasa,  neredeyse bu kalkışmayı astsubaylar organize etti,  Biz de onların peşinden gittik diyecekler." şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Türkiye, Emekli, Astsubaylar, Derneği, Genel, Başkanlığı'na, Samsunlu, Aday, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı