Haber Detayı
09 Temmuz 2016 - Cumartesi 18:23 Bu haber 2020 kez okundu
 
Türkiye kara para aklanan ülke olacak
CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, TBMM’ye sunulan torba yasaya, varlık barışı adı altında eklenen düzenlemenin Türkiye'yi kara para aklanan bir ülke konumuna düşüreceğini söyledi.
- Haberi
 Türkiye kara para aklanan  ülke olacak

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Akcagöz, " Bu düzenleme ile birlikte yurt dışından Türkiye'ye giren paraların kaynağı sorulamayacaktır. Kaynağı sorulamayacak olan ve denetleme kapsamında olmayan para akışının, Türkiye'nin kara para aklanan bir ülke konumuna düşüreceği açıktır. 
         Yurt dışında farzedelim, insan kaçakçılığı gibi, uyuşturucu ticareti gibi suçlar üzerinden elde edilen paralar, Türkiye'ye sokularak aklanmış olacaktır. Yine farz edelim ki Türkiye'den bir hırsız, devleti soymuş olsun. Bu hırsız, aynı zamanda siyasetle de uğraşıyor ve tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı olan paraları İsviçre bankalarına kaçırmış olsun. Şimdi bu hırsız, çaldığı bu paraları Türkiye'ye getirebilecek ve bu hırsızlık paralarını bir nevi aklamış olacaktır. " dedi.

          Dolayısıyla bu yasanın adının 'Varlık Barışı' değil, olsa olsa 'Hırsızları Koruma' yasası olacağını ifade eden Akcagöz, " Ülkemizin, Akp iktidarı ile birlikte adı yolsuzluklarla anılan bir ülke olduğu düşünüldüğünde, varlık barışı adı altında dayatılmak istenen bu yasanın, yolsuzluk ve hırsızlığı teşvik edeceği de gözlerden kaçırılmamalıdır. 17 / 25 Aralık sürecini unutacak değiliz. 
          Akp milletvekillerinden, bari bu defa önlerine gelen teklifi sorgulamalarını ve bu teklife hayır demelerini bekliyoruz. " diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Türkiye, kara, para, aklanan, , ülke, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı