Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 09:57 Bu haber 2084 kez okundu
 
Türkiye Kara Para Cenneti Olacak
MHP Grubu Adına TBMM'de konuşma yapan Samsun Milletvekili Erhan Usta Yatırım Ortamının İyileştirilmesi başlıklı torba kanunun Türkiye'yi kara para Cenneti haline getireceğini söyledi.
SİYASET Haberi
Türkiye Kara Para Cenneti Olacak


Erhan Usta  AKP’nin Türkiye’yi  “kara para cenneti” haline getirdiğini,  Ülkemizin “kara para cenneti” haline getirilmesi için yapılan düzenlemenin Türkiye’nin algısını bozacağını açıkladı.

Erhan Usta  “Önceden para getirildiğinde paranın sermayeye ilave edilmesi, defterlere işlenmesi, bir fonda toplanması gibi zorunluluklar vardı, şimdi bunların hepsi kaldırılıyor. Gelen paranın suça yönelik bir işlemden elde edilip edilmediğine yönelik herhangi bir araştırma ve soruşturma yapılamayacak.Yani siz, uyuşturucu veya silah kaçakçılığından elde edilen bir parayı -bunu bir terör örgütü de yapabilir- başkasının nam ve hesabına da getirebiliyorsunuz. Ayrıca, parayı getirenin ismi de özellikle gizleniyor. Bu para vergiden ve vergiyle ilgili bütün soruşturma, kovuşturmalardan,  muaf tutuluyor. 


Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu, Gümrük Kanunu, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, Vergi Usul Kanunu, Türk Ceza Kanunu'nun 282'nci maddesi, ki bu maddenin başı ; "Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama maddesidir. " Yani suçtan kaynaklanmış olan bir mal varlığı var diye buna ilişkin bir soruşturma yapılacaksa bu soruşturma dahi yapılamayacak. Yani "Siz kara parayı Türkiye'ye getirin, bu, ananızın ak sütü gibi helal olacak." diyor bu madde.” dedi.

Türkiye'de helalinden kazanılmış, vergisi verilmiş, meşru bir şekilde kazanılmış bir paraya dahi bu kadar güvence olmadığını belirten Usta, " Vergisini veren insanların bile şirketlerine kayyum atandığı bir ortamda suçtan elde edilmiş kara parayı dahi meşrulaştıran, aklayan bir yasal düzenleme yapılıyor. Bunu hiçbir şekilde kabul etme imkânı yoktur. Dolayısıyla ben Adalet ve Kalkınma Partisi Hükûmetini ve Adalet ve Kalkınma Partisi yetkililerini buradan uyarmak istiyorum. Bu, Türkiye'nin imajını bozar. Türkiye’yi “kara para cenneti” haline getiren maddenin torba yasadan çıkarılması gerekir.
 Sayın Canikli bu düzenlemeyi körfez parası için yaptığını söyledi. Körfez parasının gelmesi için bir engel yok.  Körfezden sermayenin Türkiye'ye gelmesini biz destekliyoruz. Bu, adrese teslim bir yasadır ve bu madde Türkiye'nin imajını bozacak bir maddedir, bu madden metinden mutlaka çıkarılmalıdır.” diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Türkiye, Kara, Para, Cenneti, Olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı