Haber Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 17:31 Bu haber 2313 kez okundu
 
TÜRSAB Orta Karadeniz BTK Başkanı Yılmaz Uzunlar, Turizmcilere ve Acentalara Destek İstedi
TÜRSAB Orta Karadeniz BTK (Bölge Temsil Kurulu) Başkanı Yılmaz Uzunlar, global bir krize dönüşen koronavirüs salgınının turizm sektörüne etkileri ve sektörün beklentileri hakkında açıklamalarda bulundu.
TURİZM Haberi
TÜRSAB Orta Karadeniz BTK Başkanı Yılmaz Uzunlar, Turizmcilere ve Acentalara Destek İstedi

Turizm Sektörü, Tarihinin En Zor Sınavını Veriyor!

 

TÜRSAB Orta Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yılmaz Uzunlar, global bir krize dönüşen koronavirüs salgınının turizm sektörüne etkileri ve sektörün beklentileri hakkında açıklamalarda bulundu..

Koranavirüs salgınından en çok etkilenenlerin seyahat ve turizm sektörleri olduğuna dikkat çeken TÜRSAB  Orta Karadeniz Bölge  Temsil Kurulu Başkanı Yılmaz Uzunlar, rezervasyonların bıçak gibi kesildiğini ve ardından iptallerin başladığını belirtti.

 

YURT İÇİNDE SEYAHAT ACENTALARI ÇOK ZOR DURUMDA

 

Uzunlar, “Sektör şu anda kasım, aralık, ocak, şubat aylarında yapılan tüm ön rezervasyonlarını kaybediyor. İptaller ardı ardına gelirken, yeni rezervasyon hiç gelmiyor. Türkiye’ye seyahate gelmek isteyen insanlara rezervasyonlarınızı iptal etmeyin, erteleyin ileri bir tarihe öteleyin yönünde telkinlerde bulunuyoruz. Yurt içinde seyahat acentaları çok zor durumda.

 

Şu anda rezervasyon yapmış, tatil satın almış insanların paralarını geri talep ettiği yerler seyahat acentaları. Acenta, parayı alıp cebine koymuyor. Otel, uçak ve diğer servis hizmetlerine ödeniyor. Tüketici hakları düzenlenirken aslında acentanın ve diğer paydaşların ilişkilerinin de düzenlenmiş olması lazım” dedi.

 

SİCİL AFFI, KDV İNDİRİMİ, UZUN VADELİ KREDİ BEKLİYORUZ

 

Krizin ne zaman biteceğinin öngörülememesinden dolayı şubat, mart, nisan aylarının  kaybedildiğini  ve sektörün sıfıra doğru gittiğini ifade eden Yılmaz Uzunlar, “ Uçak seferleri iptal olduğundan yabancı turistin gelmesi mümkün değil. İç turizmde vatandaşa tatilini iptal etme, ertele çağrısı yapıyoruz.  Türk turizmi, ülke ekonomisine sağladığı 34,5 milyar dolarlık döviz girdisi ile ülkemizin en stratejik sektörüdür. Dolaylı ve dolaysız olarak 54 sektöre katkı sağlayan turizm, ülkemizdeki toplam istihdamın da yaklaşık yüzde 9’unu oluşturmaktadır.

 

Turizm sektörünün bu süreçten en az zararla çıkması, sektörün sürdürülebilirliğinin sağlanması için Seyahat Acentaları olarak beklentimiz açıklanan destek paketine ilişkin yapılacak düzenlemelerde; Seyahat Acentası kavramına atfın vurgulanması, destek unsurlarının seyahat acentalarının yapısı göz önüne alınarak uygulanması için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Ayrıca,  Bankacılık kayıtlarına ilişkin sicil affı getirilmesi, turizm karayolu taşımacılığında da KDV oranının 18’den 1’e çekilmesi, seyahat acentalarına uzun vadeli, kolay erişilebilir kredi olanaklarının sağlanması ve çalışanın korunması ve yetişmiş insan gücünü kaybetmemek amacıyla sene sonuna kadar istihdam desteği sağlanması öncelikli beklentilerimiz arasındadır.” Diye konuştu.

 

ACENTALAR VE TÜKETİCİLER ARASINDAKİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVLENDİRİLSİN

Yılmaz Uzunlar açıklamalarını şöyle tamamladı: “TTGA’dan kaynaklı turizm payı ödemelerinin 2020 sonuna kadar alınmaması, havayolları, Seyahat Acentaları ve tüketiciler arasındaki sorunların adil çözümü için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün görevlendirilmesi hususlarının dikkate alınması sektörümüzün geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Bütün bu taleplerimizle ilgili Cumhurbaşkanlığımızın yapacağı açıklamayı bekliyoruz.  Bakanlığımızdan 2020 aidatlarının alınmaması konusunda yetki istedi.  Acentaların açık bulundurulma zorunluluğu var, evden çalışmayla ilgili müsaade istedik. Sektör temsilcileri olarak Korona virüsü salgınının etkilerinin yönetilme sürecinde vatandaşlarımızın sağlığı ve güvenliği için her türlü koruyucu tedbiri almaya devam edeceğiz.”

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: TÜRSAB, Orta, Karadeniz, BTK, Başkanı, Yılmaz, Uzunlar,, Turizmcilere, ve, Acentalara, Destek, İstedi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı