Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 17:13 Bu haber 2630 kez okundu
 
Uğur Mumcu Katledilişinin 27 Yıldönümü'nde Samsun'da Anıldı
24 Ocak 1993 tarihinde aracına konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 27. Yıldönümünde Samsun'da adını taşıyan Uğur Mumcu Parkı’nda düzenlenen törenle anıldı.
YAŞAM Haberi
Uğur Mumcu Katledilişinin 27 Yıldönümü'nde Samsun'da Anıldı

 

ADD Samsun Şubesi’nin organize ettiği törene çok sayıda vatandaş STK Temsilci ve yöneticileri, CHP Samsunİl Başkanı  Dr. Mehmet Kundak, Birleşik Kamu İş Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim İş SamsunŞube Başkanı Rüstem Kara, CHP İlkadım İlçe Başkanı Fatih Türkel, İlkadım Belediye Meclis Üyesi Hatice Çakır, CHP İlkadım Kadın Kolları Başkanı Suna Gül Ceylan  katıldı.

ADD Samsun Şubesi tarafından düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

 

ADD’li gençlerin okudukları şiirler ve sunumlarının ardından ADD samsun Şube Başkanı Dr. Işık özkefeli bir konuşma yaptı. Işık Özkefeli konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi. “ 31 Ocak 1990 Muammer Aksoy, 24 Ocak 1993 Uğur Mumcu, 24 Ocak 2001 Gaffar Okkan bu tarihler ve birçoğu hala hafızalarımızda…

24 Ocak 1993’de araştırmacı gazeteciliğin öncüsü, Atatürk Devrim ve İlkeleri’nin ödünsüz savunucusu, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu; aracına konulan bombanın patlaması sonucu, haince-sinsice katledildi. Türkiye, ayağa kalktı. Milyonlar, bugün Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi sel olup aktı. Türk milleti, tek yürek olup haykırdı:  “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Uğurlar ölmez”

31 Ocak 1990’da yine hainler iş başındaydı. Atatürkçü, ulusalcı, demokrat ve devrimci, hocaların hocası, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy, evine girecekken apartmanın içinde vücuduna yönelen kurşunlarla şehit edildi. Bugün; 27 yıl önce kalleşçe bir saldırı ile katledilen Kemalist ve yurtsever bir devrimci olan gazeteci, yazar Uğur Mumcu’yu ve tüm devrim şehitlerimizi anmak için toplandık.

Onu katledenler, karşısında durmaktan, gözünün içine bakmaktan korkmuş olmalı ki kalleşliğin ve alçaklığın en adi şekli ile tuzaklanmış bomba ile onu öldürmüşlerdir. Çünkü O, bağımsızlık, ulusal onur ve devrimcilik demek olan Atatürkçülüğün yiğit bir aydını, antiemperyalist, ilerici ve laik bir yazardı.

Uğur Mumcunun katledilişinin ardından eşine ‘’düşmanı var mıydı? Diye soran yetkiliye cevabı şimdi biz verelim. Evet. Vardı, elbette! Türk halkının çağdaşlaşmasına ve ilerlemesine, tam bağımsız Türkiye idealine düşman emperyalistler ve işbirlikçileri bin bir şekle girerek katletti Uğur Mumcu’yu.

Menemende Şehit Ast teğmen Kubilay ile başlayan süreç, Taylan Özgür, Vedat Demircioğlu, Atalay Savaşın katledilmesi ile planlı bir nitelik kazanmış, dün onların katillerinden hesap sormayanlar, Muammer Aksoy’un, Çetin Emeç’in Turan Dursun’un, Bahriye Üçok’un, programlı ve takvime bağlanmış cinayetlerinin sorumlusu olmuşlardır.

Uğur Mumcu, Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink, Muammer Aksoy, Gaffar Okkan hep Ocak ayında yitirdiklerimiz bu aydınlık yolun unutulmayanlarıdır.

Uğur Mumcu aramızdan ayrılmıştır, ancak yazıları ve kitapları onu yaşatmaktadır. Yazdıkları, söyledikleri, fikirleri, çözümleri halen taze ve geçerlidir.

Acımız ilk gün ki kadar taze, üzüntümüz derin, öfkemiz ise keskindir.

Ancak asla yılgın ve umutsuz değiliz, olmadık, olmayacağız. İşte bu nedenle buradayız.

Uğur Mumcu ;‘’Atatürkçü düşünce yenilmedi, yenilmeyecek. Kuvva-i Milliye ruhuna, ulusal onura, Anadolu devrimine, Aydınlanma çağına ve çağdaş özgürlüklere sahip çıkarak güçlenecek’ ’diyordu

O inandı. Bizde inanıyoruz. Düşünenlerin öldürülmemesi, öldürülenlerin hiç unutulmaması dileğiyle; Uğur Mumcu şahsında bizler,

Türk devrimini ve kurucu değerlerimizi savunma mücadelesinde aydınlık güzel günler için mücadele eden, Mücadele ederken katledilen ve bedel ödemek zorunda bırakılan tüm aydınlarımızın, yazarlarımızın, bilim insanlarımızın, gazetecilerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun...

Hepimiz birer Uğur Mumcu’yuz. Mücadelemiz devam edecek ve kazanacağız. Korkmuyoruz, Umutluyuz, Kararlıyız, Mücadeleye hazırız.”

Törenin ardından katılanlar, Uğur Mumcu Parkı girişindeki anıta karanfil bıraktı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Uğur, Mumcu, Katledilişinin, 27, Yıldönümü'nde, Samsun'da, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı