Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 17:39 Bu haber 864 kez okundu
 
Uluslararası Sürdürülülebilir Şehircilik Konferansı Başladı
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü ‘Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Ortaklık Projesi’ kapsamında düzenlenen ‘Uluslararası Sürdürülebilir Şehircilik Konferansı ' Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda başladı
YEREL YÖNETİM Haberi
Uluslararası Sürdürülülebilir Şehircilik Konferansı Başladı


Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan toplantının açılışında; Samsun’un bölge nüfusu olması nedeniyle Karadeniz'de ve Türkiye'de hızlı kentleşmeden en fazla etkilenen şehirlerden bir tanesi olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Kentsel dönüşüm en zor olan konulardan bir tanesidir. Çünkü bir kentte bir dokuyu yeniden inşa etmek yetenek ve çok özel çalışmalara ihtiyaç duyuyor.” dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger yaptığı konuşmasında, “Yerel yönetimlerin gelişim süreçlerine dahil olması, daha katılımcı ve vatandaşların ihtiyaçlarına odaklanan tabandan tepeye çözümler sunmaktadır. Bu anlamda, belediyeler gibi yerel yönetimlerin AB standartlarının ve politikalarının uygulanmasında önemli rolleri vardır. Yerel yönetimlerin uluslararası düzeyde işbirliği, hem yerel makamları hem de ilgili sivil toplum kuruluşlarını kapsayan bilgi ve tecrübe alışverişini kolaylaştıran ve bu nedenle sivil toplum diyalogunu teşvik eden güçlü bir araçtır. Yerelde üretilen çözümlerin global düzeydeki sorunlara çare olduğu bilinmektedir.

Şehir Eşleştirme programı aynı zamanda diyalogu teşvik etmeyi ve önyargıları ortadan kaldırmayı, AB ve Türkiye'deki tüm siyasi çerçeve ve coğrafi konumların taraflarından paydaşları bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Program, insan ilişkilerini daha da güçlendirmeyi, toplum içinde ve kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları arasında sürdürülebilir köprüler kurmayı ve kültürel alışverişi sağlamak ve tüm vatandaşlara daha iyi hizmet sunmak için verimli bir işbirliği oluşturmayı öngörmektedir. Bu program kapsamında kurulan ilişkilerin güçlenerek AB ile Türkiye arasında daha uyum süreci için olumlu bir katkı oluşturmasını umut ediyoruz.” diye konuştu.

Samsun Valisi Osman Kaymak da konuşmasında şunları söyledi." Karadeniz çanağındaki ülkeler için bir çekim merkezi ve bölgesel kalkınma ve gelişmenin merkez kentidir. Türkiye’nin kuzey kapısı konumunda olan Samsun, bölgesini ve çevresini etkileyen, yönlendiren ve belirleyen bir kent konumuyla bugün açık ara karşımızdadır.

Samsun, ulaşım sorunlarını çözmüş, çevre projelerini tamamlamış, yeşil alanları, çocuk oyun alanları, sağlık tesisleri, spor tesisleri, eğitime dönük yatırım ve projeleri, engelli vatandaşlara, yaşlılara, çocuk ve gençlere yönelik sosyal sorumluluk projeleri ile dünya standartlarını yakalamış, sosyal hayatını geliştirmiş, başka şehir ve ülkelerdeki insanların gelip görmek, gezmek isteyeceği donatılara sahip, turizm altyapısını hızla tamamlayan bir yaşam alanına sahiptir. Bu özellikleri ile Samsunumuz yatırımcılar için de avantajlar sunmaktadır.

Büyükşehir Belediye Başkanlığımız tarafından Türkiye ve Avrupa Birliği arasında ‘Şehir Eşleştirme Programı’ kapsamında yürütülen ve 15.01.2019 tarihi itibariyle uygulanmaya başlayan ‘Sürdürülebilir Gelecek için Ortaklık Projesi’ ile Samsun-Türkiye ve Portekiz yerel yönetimleri arasında sürdürülebilir iletişim ağı ve iş birliği kurma hedeflenmektedir. Samsunumuza değer katacak Uluslararası nitelikte olan proje kapsamında; Samsunumuzda gelecekte insanların nasıl yaşayacakları, taleplerinin ne olacağı, sektörel anlamda neyin ön plana çıkacağı gibi konularda yeni bir şehircilik anlayışı ortaya koyma adına ilimize fayda sağlayacağını ve ilimizde yapılacak yatırımlara da yön vereceğini düşünüyorum.”

Konuşmaların ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Portekiz’de 8 belediyeden oluşan LIPOR kurumu arasında sürdürülebilir iş birliği konusunda mutabakat anlaşması işbirliği protokolünün Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger arasında karşılıklı takdimi gerçekleştirildi.

02-03 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenen ‘Uluslararası Sürdürülebilir Şehircilik Konferansı'na ayrıca, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, LIPOR kurumundan Henrique Silva, Juliano Ferreira kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Uluslararası, Sürdürülülebilir, Şehircilik, Konferansı, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı