Haber Detayı
14 Aralık 2017 - Perşembe 17:12 Bu haber 3858 kez okundu
 
Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov OMÜ'de Anıldı
Türk dünyasının ölümsüz yazarı Cengiz Aytmatov, doğumunun 90. yılında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde düzenlenen bir etkinlikle anıldı.
KÜLTÜR Haberi
Ünlü Kırgız Yazar  Cengiz Aytmatov OMÜ'de Anıldı

Cengiz Aytmatov  Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Kırgızistan Manas Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen “Cengiz Aytmatov 90 Yaşında Samsun’da” konulu çalıştayla anıldı.

 

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve Cengiz Aytmatov'un kız kardeşi Roza Aytmatova'nın şeref konuğu olarak yer aldığı çalıştaya; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. LayliÜkübaeva, belgesel yapımcısı BekbolotAydaraliyev fakülte dekanları, OMÜ'den ve Manas Üniversitesinden  akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

 

Cengiz Aytmotov'u ve Kırgızistan'ı tanıtan görsellerden oluşan serginin gezilmesiyle başlayan çalıştay, OMÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitim Bölüm Başkanı ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın'ın açılış ve bilgilendirme konuşmasıyla devam etti.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ünlü, Kırgız, Yazar, , Cengiz, Aytmatov, OMÜ'de, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı