Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 12:56 Bu haber 2799 kez okundu
 
Valilik ve Bakanlık Cinsel İstismar Dosyasını Kapattı
CHP Milletvekili Kemal Zeybek Elazığ Beyyurdu Engelsiz Yaşam, Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'nde 19 yaşındaki G.A’in kurumda çalışan sosyolog E.Ö tarafından cinsel istismara uğraması olayının peşini bırakmıyor.
YAŞAM Haberi
Valilik ve Bakanlık Cinsel İstismar Dosyasını Kapattı


 CHP Milletvekili Kemal Zeybek Elazığ Beyyurdu Engelsiz Yaşam, Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'nde yapılan resmi soruşturma sonucunda 19 yaşındaki G.A’in kurumda çalışan  sosyolog  E.Ö tarafından cinsel istismara uğradığının ve kurum müdürü H.Ç.'nin kurumda koruma ve bakım altında bulunanlara şiddet uygulandığının resmi soruşturma sonucu belirlenmesine rağmen Valilik ve Bakanlıkça kapatılmasına tepki gösterdi.

Olayla ilgili olarak TBMM Başkanlığı'na Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'nın cevaplandırması için soru önergesi ve konunun araştırılması için araştırma önergesi veren Zeybek, olayın peşini, bırakmayacağını söyledi.


CHP Samsun Milletvekili Kemal ZEYBEK konu ile ilgili olaak yaptığı açıklamada şunları söyledi: " 2014 yılında Elazığ Beyyurdu Engelsiz yaşam, bakım, rehabilitasyon ve aile danışma merkezi çalışanlarının Elazığ Valiliği’ne gönderdikleri dilekçe ile Müdür H.Ç ve sosyolog E.Ö’in geceleri uyuyan engellilerin odalarına girdiğini, yatak çarşaflarını kaldırdıklarını taciz ettiklerini, fiziki şiddet uyguladıkları, engellilere argo kelimeler kullandıkları şeklindedir.

          Elazığ Valiliği konuyu araştırmak üzere görevlendirme yapıyor. Görevli uzman kurumda çalışan, kalan engellilerin ifadelerini almak için yeminli katip ve psikolog eşliğinde aldığı ifadeler sonunda; kuruluş müdürü H.Ç hakkındaki iddialar sübuta ermemiş, sosyolog E.Ö hakkındaki iddiaların bir kısmının sübuta erdiği 19 yaşındaki G.A’in   sosyolog  E.Ö tarafından cinsel istismara uğramış olma ihtimali olduğundan, sosyolog E.Ö hakkında soruşturma açılması görüş ve kanaatini Elazığ Valiliğine bildirir. Valilik mevcut raporlarla Cumhuriyet Baş Savcılığına dosyayı bildirmez.
        
  Elazığ Valiliği konuyu T.C Aile ve Sosyal politikalar bakanlığına bildirir, zamanın Aile ve Sosyal politikalar bakanı Doç.Dr. Ayşenur İSLAM, Bakanlık Müsteşarı, Denetim hizmetleri başkanının konuyu aydınlatmak yerine, görüntü kayıtları yoktur, cinsel istismarda yoktur gerekçesiyle dosya kapatılmış, olay karartılmıştır. Konu önemlidir dosya yeniden açılmalı suçlulara en ağır cezalar verilmeli, bundan sonra benzer olayların yaşanmasının önüne geçilmelidir.
         CHP Samsun Milletvekili olarak görevlerini su istimal edenler olayları kapatmalar,insani ve ahlaki değildir. Olayın takipçisi olacağım."

Kemal Zeybek açıklamanın ardından TBMM Başkanlığı'na Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'nın cevaplandırması için bir soru önergesi ve olayın araştırılması için araştırma önergesi verdi.

ZEYBEK'İN VERDİĞİ ÖNERGENİN GEREKÇESİ İSE ŞÖYLE :        

"   Elazığ Beyyurdu Engelsiz Yaşam, Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nde Taciz, Şiddet ve Cinsel istismar olayı.

07.TEMMUZ.2009 tarihinde hizmete açılmış yaşam merkezi 60 (altmış) yatak kapasiteli olup. Merkezde 13 yaşın üzeri bayan zihinsel engellilere hizmet vermektedir.  Kurumda   1-Müdür 2-Müdür Yrd.        1-Sosyolog 1-S.Çalışmacı 2- Memur 1-Hemşire 1-Ç.Eğitici 1- psikolog 47-hizmet alımı ile çalışmaktadır.

           OLAY; 2014 yılında Elazığ Beyyurdu  Engelsiz Yaşam, Bakım, Rehabilitasyon ve aile danışma merkezi çalışanlarının Elazığ Valiliği’ne Müdür H.Ç’nin sosyolog E.Ö’in geceleri uyuyan engellilerin odalarına girdiğini, kadınların iç çamaşırları ile yattıklarını bildikleri halde yanlarına giderek çarşaflarını kaldırdıklarını, ayrıca müdür Çalışkan’ın çocuklara fiziki şiddet uyguladıklarını anlatan bir dilekçe yazmasının ardından.

               Elazığ Valiliği çalışanların ve yurtta kalan engellilerin ifadelerini almak konuyu aydınlatmak için uzman Necati AYHAN’I görevlendirir. Valilik görevlisi aldığı ifadelerin ardından hazırladığı raporda tanık ifadelerinden yola çıkarak 19 yaşındaki G.A’in sosyolog E.Ö’in cinsel istismarına uğradığını tespit etti.

               Görevli yeminli kâtip ve psikologlar eşliğinde tanıklardan aldığı ifadelere göre, Kuruluş Müdür H.Ç’nın kuruluşta kalan engellilere şiddet uyguladığı ve onları taciz ettiğine, Şirket personelini tehdit ettiğine ve onlara iftira attığına dair iddialar sübuta ermemiştir. sosyolog E.Ö’in ise engellilerle ilgili uygun olmayan argo kelimeler kullandığını, 19 yaşındaki G.A’ e çeşitli hediyeler aldığını, para verdiğini sübuta ermiştir. G.A ‘in sosyolog E.Ö tarafından cinsel istismara uğramış olma ihtimali olduğundan, sosyolog E.Ö hakkında soruşturma açılması görüş ve kanaati hâsıl olmuştur.

           

Görevli raporuna göre sosyolog E.Ö’in nöbetçi odasında 19 yaşındaki G.A ile gece bir araya geldiğini tanık ifadeleri doğrultusunda cinsel istismar olayı yaşandığı şeklinde rapor düzenliyor. Görevlinin raporuna göre suçlu tespit edildiği Cumhuriyet savcılığına dosya ile suç duyurusunda bulunulması gerekirken zamanın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç.Dr. Ayşenur İSLAM’A bildirdiği Bakanlık müsteşar’ının, Denetim hizmetleri Başkanı’nın ve Bakanın konuyu bildikleri, Görüntü kayıtları yoktur dolayısı ile istismarda yoktur gerekçesiyle dosya kapatılmıştır.

2014 yılında Elazığ Beyyurdu Engelsiz yaşam, bakım, rehabilitasyon ve aile danışma merkezinde yaşandığı iddia edilen olayın aydınlatılması, araştırılması ve Ülkemizde bu, benzeri hizmet veren kurumlarda cinsel istismar, şiddet, taciz olayları yaşanmadan gerekli önlemlerin alınması için konunun detaylı araştırılması ve sorunların çözümü için gerekli politikaların tespiti amacıyla meclis Araştırmasına ihtiyaç duyulmaktadır."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Valilik, ve, Bakanlık, Cinsel, İstismar, Dosyasını, Kapattı, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı