Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 11:55 Bu haber 4926 kez okundu
 
Van ve Siirt’ten acı haberler! 9 şehidimiz var
Van'da keşif görevi yapan uçağın Artos Dağı'na düşmesi ile 7,Siirt'te Terör örgütüne yönelik operasyonda çıkan çatışmada iki Özel Harekat polisi şehit düştü.
ASAYİŞ Haberi
 Van ve Siirt’ten acı haberler! 9 şehidimiz var


Türkiye dün gece ve bu sabah gelen iki acı haberle kahroldu. Van'da keşif görevi yapan uçak Artos Dağı'na düştü. Kazada ikisi pilot, beşi teknik personel yedi emniyet personeli şehit düştü. Diğer acı haber ise Siirt'ten geldi. Terör örgütüne yönelik operasyonda çıkan çatışmada iki Özel Harekat polisi şehit düştü.


Van’dan keşif için havalanan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait uçak görevden dönerken Artos Dağı’na çarptı. Uçakta bulunan ikisi pilot beşi teknik personel yedi emniyet mensubu şehit oldu.

Acı olayı sosyal medya hesabından duyuran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

* Van Hakkari Görev uçuşunda bulunan insanlı keşif uçağımız, Maalesef Van Gevaş’ta bulunan Artos Dağı’na çarparak kırıma uğramıştır.

* Uçak içersinde 2’si pilot, 5’i teknik personel olmak üzere, toplam 7 Emniyet mensubumuz Şehit oldu. Milletimizin başı sağ olsun…


BAKAN SOYLU DETAYLARI AÇIKLADI

Kaza bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere olayın hemen ardından Van’a giden Bakan Soylu burada yaptığı açıklamada şunları aktardı:


* Pazartesi gününden itibaren Van ve Hakkari’de keşif ve gözetleme göreviyle bulunan 2015 model insanlı keşif uçağı olarak envanterimize kayıtlı olan uçağımız 15 Temmuz saat 18.35 sularında yeniden keşif ve gözetleme yapabilme teminen Van Ferit Melen Havalimanı’ndan kalkmıştır.


Foto: İHA / 7 emniyet personelinin şehit olduğu EM-809 kuyruk numaralı keşif uçağı.

* İçerisinde 2’si pilot arkadaşımız olmak üzere toplam 5 personelle birlikte 7 emniyet mensubumuz bulunmaktaydı. Saat 22.32 sıralarında en son Başkale üzerindeyken kuleyle irtibat sağlandı, dönüşte olduğunu ifade etti.


* Sonra 22.45 civarında da hem radar hem de iletişim tespiti tamamen kesildi. Ekiplerimiz Artos Dağı’nın 2 bin 200 rakımına uçağımızın çarparak kırıma uğradığını, 2’si pilot olmak üzere kahraman 7 evladımızı kaybettiğimizi bize bildirdi.

 

 Van şehitlerinin kimlikleri belli oldu


Van'da keşif uçağının Artos Dağı'na çarparak düşmesi sonucu şehit olan yedi emniyet personelinin kimlikleri açıklandı.

Van’da dün gece Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait keşif uçağının Artos Dağı’na çarparak düşmesi sonucu ikisi pilot yedi personel şehit oldu.

Şehitlerin isimleri şöyle:

Pilot Komiser Gökhun Mete Altunbaş,

Pilot Komiser Yardımcısı Samet Üstüner,

Komiser Yardımcısı İrfan Aydoğan,

Komiser Yardımcısı Semih Güzelay,

Uçuş Teknisyeni Polis Memuru Mustafa Keskin,

Polis Memuru Ramazan Bayram

Polis Memuru Burak Derya.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Van, ve, Siirt’ten, acı, haberler!, 9, şehidimiz, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı