Haber Detayı
30 Nisan 2019 - Salı 07:59 Bu haber 3607 kez okundu
 
Vezirköprü'de Geleneksel Hıdrellez Yörük Şenliği
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Vezirköprü'de Geleneksel Hıdırellez Yörük Şenliği düzenlendi.
KÜLTÜR Haberi
Vezirköprü'de Geleneksel Hıdrellez Yörük Şenliği

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Özyörük Mahallesi Yardımlaşma, Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği tarafından düzenlenen Vezirköprü ilçemize bağlı Özyörük Mahallesi'nde yarım asırdır kutlanan Geleneksel Hıdırellez Yörük Şenliği düzenlendi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Vezirköprü Özyörük Mahallesi'nde 50 yıldır kutlanan Geleneksel Hıdırellez Yörük Şenliği'ne katılımlarından dolayı Vali Osman Kaymak’a teşekkür eden Özyörük Mahallesi Yardımlaşma, Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Süleyman Toygar, Özyörük Mahallesi hakkında bilgi vererek, açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

 

Bursa Samsun Dernekleri Federasyonu (SAMDEF) Genel Başkanı Savaş Otruş yaptığı konuşmasında, “Öncelikle hıdırellez şenliğine hepiniz hoş geldiniz. Derneğimiz kuruluş amaçlarına uygun hareket etmekte olup, sosyal ve kültürel faaliyetlerde en önde yer almaktadır. Derneğimizi Bursa’da yaşayan yaklaşık iki bin yörüğü en iyi şekilde temsil etmektedir. Derneğimiz her türlü faaliyeti en iyi şekilde yaparak hemşerilerini bir arada tutmaktadır. Sayın Valimize şenliğimize katıldığı için çok teşekkür ediyorum. Toyunuz toylasın, boyunuz boylasın, günümüz bereketli ve güzel geçsin.” dedi.

 

Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Durhasan Koca yaptığı konuşmasında şunları söyledi:  “Konfederasyonumuz ülkemiz genelinde faaliyet gösteren Yörük, Türkmen ve Türk kültürüne hizmet etmektedir. Bizler kini, nefreti, ötekileştirmeyi, bölücülüğü ve ayrımcılığı reddeden, sevgiyi, barışı, hoşgörüyü, dayanışmaya ve yardımlaşmayı ilke edinen sivil toplum örgütleriyiz. Bizlere Yörük nedir? Türkmen nedir? diye soruyorlar. Oğuzlar Müslüman olduktan sonra Türkmen adını almış. Türkmen, ben Türküm demektir. Yörük ise Türkmenlerin yaylalara taşındıkları ve  kültürümüzü yaşadıkları konargöçer grubudur. Şu anda ülkemizde sadece bu kültürü fiilen yaşayan Sarı Yeşil Yörüklerimiz var. Diğerleri yerleşik düzene geçmişlerdir. Büyük Önderimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti’nin geleceğini tehlikede görerek, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkıp Milli Mücadele’nin meşalesini yaktığı, Kuva-yi Milliye ruhunu ateşlediği ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma yolunda ilk adımını attığı, tarihi dönüm noktasının 100’üncü Yıl dönümünde bu güzel topraklarda sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” 

 


Şenlikte bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Dernek başkanımız bizleri davet ederken Sayın Valim, biz köyümüzde Yörük kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar şenliğimize ve köyümüze Vali gelmedi. Lütfen siz ilk olun dediler. Biz de gönülden ve samimiyetle yapılan bu davete icabet ettik ve bu gün de aranızda olmaktan da büyük mutluk duyuyorum. Allah birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın, şenliğimizi hayırlı eylesin. Ülkemiz, Türkiye’miz kurulduğunda büyük sıkıntılar vardı. Biz Türkiye Cumhuriyeti Selçuklu ve Osmanlı’dan sonra kurulan bir devletiz. Osmanlı İmparatorluğunu ’da kuranlar Oğuz boylarından idi. Biraz önce oturduğumuz çadırda 24 Oğuz boyunun sembollerini gördüm. Ondan dolayı bizlere o kültürü yaşattığınız için, bizi geçmişimize bağladığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

100’üncü Yıl etkinlikleri kapsamında şehrimize çok sayıda ziyaretçinin geldiğini ifade eden Vali Osman Kaymak, “Şu an Samsun’da oteller ve misafirhaneler doldu. Yıl boyu bu etkinlikler devam edecek. Samsun gerçek manada bir turizm kenti. Bu ilçemizde bulunan Şahinkaya Kanyonu gerçekten turistler için müthiş bir zenginlik arz ediyor. Bafra ilçemizde bulunan Kuş Cennetimiz, Ayvacık ilçemiz, Ladik kayak merkezimiz, sahillerimiz ve diğer birçok güzelliklerimiz Samsun’un turizm değerleridir. Bütün kurumlarımızla birlikte Samsun’u kalkındırmaya çalışıyoruz. Amacımız sizlerin mutlu olması ve huzur içerisinde yaşamanızdır. Bu etkinliği düzenleyen dernek başkanı arkadaşlara ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından 50’inci Geleneksel Hıdırellez Yörük Şenliği'nde Oğuz Boyları Konfederasyonu Başkanı Durhasan Koca tarafından Vali Osman Kaymak’a şenliğe katılım belgesi ve Yörük anaları tarafından dokunan el emeği Yörük Kilimi takdim edildi. 

 

Vezirköprü Özyörük Mahallesi 50’inci Geleneksel Hıdırellez Yörük Şenliği'ne ayrıca, Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, Vezirköprü Belediye Başkan Vekili Salih Sefacı, ilçe protokol üyeleri, çok sayıda vatandaş katıldı.
Köksal ÖNER

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Vezirköprü'de, Geleneksel, Hıdrellez, Yörük, Şenliği, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı