Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 19:04 Bu haber 1987 kez okundu
 
Vezirköprü'de Lösemi hastası Üniversiteli Evrim İçin 217 Ünite kan ve 84 kök hücre bağışı yapıldı
İstanbul'da yaşayan ve Üniversiteyi Vezirköprü Meslek Yüksekokulu'nda bitiren 22 yaşındaki Lösemi Hastası Evrim Çelik için açılan kampanyaya Vezirköprülüler büyük ilgi gösterdi.
SAĞLIK Haberi
Vezirköprü'de Lösemi hastası Üniversiteli Evrim İçin 217 Ünite kan ve 84 kök hücre bağışı yapıldı

 

Lösemi Teşhisi konulan Evrim Çelik'e, iki ay önce erkek kardeşi Umut Çayan Çelik (20)'ten kemik iliği nakli yapıldı. Ancak kardeşinden yapılan yarı uyumlu nakilden olumsuz cevap geldi. Gerçekleştirilen yarı uyumlu ilik naklinin tutmaması üzerine kemoterapiye başlandı. Ancak Evrim'in hayata tutunabilmek için en geç 2-3 hafta içerisinde ilik nakli olması gerektiği belirtildi. 
 

Evrim Çelik'e uygun ilik bulunması  için Vezirköprü Meslek Yüksekokulu'nda kampanya başlatıldı. Türk Kızılay'ı Samsun Kan Bağışı Merkezine bağlı ekipler Vezirköprü İlçesinde belediye önünde kan bağışı aracında kan bağışı ve kök hücre bağışı kabul ettiler.3 gün içinde 217 ünite kan bağışı ve 84 kök hücre bağışı kabul edilerek ilçede önemli bir sayıya ulaşıldı. 

 

LÖSEMİLİ HASTALARA KAN DA KÖK HÜCRE DE LAZIM


Vezirköprü ilçesinde 3 gün boyunca yoğun ilgi gördüklerini belirten Türk Kızılay Samsun Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Serdar Bayram, "18-65 yaş arası önemli sağlık sorunu olmayan herkes kan bağışı yapabilir. Kök hücre bağışı için ise 18-50 yaş arası kronik hastalığı olmayan kişiler bağışçı adayı olabilirler. 2014 yılında Sağlık Bakanlığı ile başlattığımız Tür-kök  projesi ile ekiplerimize başvuran vatandaşlarımızdan gönüllü olanlarından kök hücre bağışçısı olmaları için numune alıyoruz. Daha sonra uyum olduğunda tekrar kişilere ulaşıyoruz. Amacımız tekrar ulaştığımızda insanların işlemden vazgeçmemesini sağlayacak şekilde numunelerini alıp adaylıklarını başlatmak.

 

Aday olurken verilen 3 tüp kan ile işlemin bittiğinin sanılması şeklinde yanlış bir kanı varaklında bu 3 tüp numunenin alınması aday olmak içindir asıl işlem uyum sağlanırsa sonradan hastane ortamında gerçekleşmektedir. Gönüllü vatandaşlarımız işlemin ayrıntılarını öğrenmek için ekiplerimize veya kanver.org sitemize başvurabilirler. Evrim Çelik gibi hastalarımızın derdine derman olunması en büyük isteğimiz. Unutmayalım lösemili hastalar kök hücre nakline ihtiyaç duydukları gibi kana da ihtiyaç duyarlar. O yüzden mümkün olduğunca kan ve kök hücre bağışı birlikte yapılmalı. Vezirköprü ilçemizdeki duyarlı vatandaşlarımıza, konuya duyarsız kalmayan ilçemiz idarecilerine, ilçe milli eğitim müdürümüze Türk Kızılay’ı olarak teşekkür ediyoruz" dedi.


Köksal ÖNER

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Vezirköprü'de, Lösemi, hastası, Üniversiteli, Evrim, İçin, 217, Ünite, kan, ve, 84, kök, hücre, bağışı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı