Haber Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 15:57 Bu haber 1629 kez okundu
 
Vezirköprü Köylerinde İçmesuyu Sıkıntısı Yaşanıyor
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Samsun'un Vezirköprü İlçesinde köylerde incelemelerde bulundu.
SİYASET Haberi
Vezirköprü Köylerinde İçmesuyu Sıkıntısı Yaşanıyor

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Vezirköprü İlçesi Habibfakı Mahallesi (Köyü) vatandaşları köyde içme suyu sıkıntısı çektikleri, temizlik ve hayvanlarına içirecek su bulamadıkları haberi üzerine; Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu ile Habibfakı köyüne giderek vatandaşların feryatlarını dinledi.

 

Milletvekili Zeybek; " Köyleri Bütünşehir yasası ile mahalleye dönüştüren 18 yıllık siyasal iktidarın Büyükşehir yöneticileri; köylerin altyapısı (yol, su, elektrik, kanalizasyon) sorunlarını çözemedikleri için vatandaşlarımız sorunlar yaşamaktadır. Köylerin tüzel kişiliklerinin Bütünşehir yasası ellerinden alınması, köylünün imece usulü ile kendi sorununu çözme hakları gasp edilmiş, Muhtar ve ihtiyar heyeti yetkisiz kılınmıştır.  Mahalle muhtarı ve halkı defalarca Büyükşehir Belediyesine içme su sorununu iletmelerine rağmen çözüm bulunamamıştır. Habibfakı köyünde yaşayan yurttaşlarımız bütün sorumluluklarını yerine getirmiş ve “SASKİ “abonesi olmuşlardır. Burada yaşayan yurttaşlarımıza sağlıklı ve yeterli suyu sağlamak “SASKİ”’nin asli görevidir.

 

    Habibfakı Mahallesi(köyü) nün su sorununu yerinde gördüm ve burada yaşayan yaşlı insanlarımız üzücü durumda.  İnsanlarımız temizlik yapmaları için evlerinin bodrum katlarına depo yerleştirdiklerini suyu depolarda biriktirerek içme suyu ve temizlikte kullandıklarını ifade ettiler. Yaz aylarında insanlarımız gerektiği gibi temizliklerini yapamamaları durumunda; salgın hastalıklardan etkilenme ihtimalleri yüksektir. Köylüler kendi ürettikleri çözüm yolları ile sorunu gidermeye çalışıyor, Traktörlerin arkasına taktıkları su tankerleri ile civarda bulunan kuyulardan su temin etmeye çalışıyorlar.” dedi.

 

SALGIN HASTALIK TEHLİKESİ VAR

 

 Habibfakı köyü muhtarı ve mahalle sakinleri  köyde içme suyu bulamadıklarını ve çevrede bulunan kuyulardan traktörlerle su getirerek temzilik yapabildiklerini söylediler. Kuyulardan sağladıkları suların  temiz olup, olmadığını da bilmedijklerini ifade eden köylüler, artık kuyuklarda da sürekli su bulamamaktan yakındı. Köylüler, kontrolü olmayan kuyu suları ile kendilerinin ve hayvanlarının sağlıklarını da tehlikeye attıklarını bildirdiler.

 

İNSAN SAĞLIĞI SÖZ KONUSU İSE TASSARRUF DÜŞÜNÜLEMEZ

 

   Devletin Habibfakı köyü ile diğer su sıkıntısı çeken köylere sağlıklı, yeterli su sağlamak zorunda olduğunu belirten CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;” Devlet, yurttaşı için vardır ve bunun maliyeti düşünülmeden  Kunduz dağının eteklerinde bulunan köylerde su sorunu yaşanması kabul edilir bir durum değildir. Habibfakı köyünde, “Abonelik işlerini yapan SASKİ” gereğini yapmalı ve köyümüzün su sorununu çözmelidir. İnsan sağlığına yapılan yatırımlardan tasarruf olamaz.

 

 Habibfakı köyü ve bölgede bulunan köylerde su sorunun çözümü için; Vezirköprü barajı, Duruçay gölet’i ile Altınkaya Barajından zaman geçirilmeden, Vezirköprü de suyu olmayan köylerimizin ihtiyaçları karşılanmalıdır veya   Kunduz dağı eteklerinde yapılması düşünülen ve bugüne kadar yapılmayan “DOLUCA” Barajı en kısa yıllarda yapılmalıdır. Habibfakı köyündeki ve çevre köylerinde sorunu yazın sıcak günlerinde başka sorunlara neden olmadan çözülmelidir. “SASKİ” Aboneliği yapıyorsan suyunu da akıtmak zorundasın. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve sorumlu kurumu “SASKİ” sorumluluklarını yerine getirmelidir.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Vezirköprü, Köylerinde, İçmesuyu, Sıkıntısı, Yaşanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı