Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 18:27 Bu haber 685 kez okundu
 
Yangına en fazla ‘Elektrik Kontağı’ neden oluyor
Samsun’da yılın ilk 6 ayında meydana gelen 948 yangına en fazla elektrik kontağının neden olduğu açıklandı.
ASAYİŞ Haberi
Yangına en fazla ‘Elektrik Kontağı’ neden oluyor

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yaz ayları ile birlikte artış gösteren yangınlara karşı vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi.

 
Samsun   Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, "Elektrik tesisatınızı kontrol ettirin ve mümkünse otomatik sigorta kullanın" diyerek vatandaşları uyardı.
 

2020 yılının ilk 6 ayında meydana gelen 948 yangın vakasının büyük bir çoğunluğunun elektrik kontağı kaynaklı olduğunu ifade eden İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, "Elektrik kontaklarından kaynaklanan yangınların en büyük sebebi aşırı ısınmadır. İletkenler, kaldırabilecekleri seviyenin üzerinde voltaj akımına maruz kaldıklarında ısınmaya başlarlar. Bu ısınma, kablonun etrafındaki plastiğin erimesine sebep olur ve nihayetinde ‘elektrik kontağı’ olarak bilinen arıza gerçekleşir.

 

Yaz aylarında aşırı kullanılan klimalar, elektrik kontağı yangınlarında en büyük sebep oluyor" diye konuştu. Zengin, "Tesisat işin uzmanı tarafından yaptırılmalı ve sık sık kontrol ettirilmelidir. Eğer yapılan tesisatta kaçak akım koruma rölesi yok ise mutlaka taktırılması gerekir. Eskiyen, küflenen, aşınan fiş ve prizler de 5-10 yılda bir değiştirilmeli. Prizlerde kullanılmayan fişler takılı bırakılmamalı” dedi.

xxx

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Yangına, en, fazla, ‘Elektrik, Kontağı’, neden, oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı