Haber Detayı
25 Kasım 2021 - Perşembe 12:26 Bu haber 1283 kez okundu
 
YAPI YOL SEN: AFAD Sınavlarında Torpil Yapıldı
YAPI YOL SEN Samsun Şube Başkanı Yüksel Bayram, AFAD’ın Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sözlü Sınavlarında torpil yapıldığını ileri sürdü.
SİVİL TOPLUM Haberi
YAPI YOL SEN: AFAD Sınavlarında Torpil Yapıldı

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Bayram açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

 

 

AFAD Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi görev yapan personele yönelik olarak 14/06/2021-15/10/2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sözlü Sınav sonuçları açıklanmıştır.

 

AFAD emekçilerinin gelecek beklentileri, kariyer hayalleri ve görevde yükselme umutları mülakat ve torpil garabeti ile ellerinden alınmıştır.

 

AFAD Başkanlığı görevde yükselme sözlü sınav sonuçlarını açıkladı. Sözlü sınava katılan 468 adayın 274'ü 70 ve üzeri puan verilerek başarılı bulundu. 194 aday ise 70 ve altında puan aldığı için başarısız bulundu.

 

 

YAZILIDA 60-70 ALANLARA SÖZLÜDE 90 VE ÜZERİ PUAN VERİLDİ

AFAD personelinin Şube Müdürlüğü özelinde hazırlamış olduğu yazılı sınavda 60 ve 70 civarında puan alan çok sayıda adaya sözlü sınavda 90 ve üzeri puan verilerek kazanmaları sağlanmıştır. Yine aynı şekilde yazılı sınavda 90 ve üzeri puan alan adaylar ise sözlü sınavda 30 ve 40'lı puanlar verilerek elenmiştir.

 

Ne yazık ki sözlü sınavda verilen puanların adil olup olmadığını denetleyecek bir kamu personel denetim mekanizmamız bulunmamaktadır. Gerçekten de bazı adaylar sözlü sınavda çok başarılı olmuş bazı adaylar da başarısız olmuş olabilir ama bunun denetimi sağlanamadığı için ortaya çıkan sonuçtan kimse memnun olmamaktadır

 

Hatırlanacağı üzere,2001 Yılında sayıları 11'e çıkarılan Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlikleri ile göreve başlayan çoğunluğu Arama Kurtarma Teknisyeni olan Sivil Savunma-AFAD Emekçileri,  yıllardır görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarından mahrum bırakılmış, Anayasal haklarını kullanamamışlardır.

 

20 YILLIK ÇALIŞAN İLE 6 AYLIK ÇALIŞANI AYNI SINAVA SOKTULAR

 

Nihayet yıllar sonra 2020 yılında Görevde Yükselme Sınav Yönetmeliği çıkarılarak Covid19 pandemisi döneminde sınav süreci oldu bittiye getirip bu sorunlu yönetmeliğin peşine bir de sınav duyurusu yapıldı. Hiçbir kriter liyakat meslek tecrübesine birikim ve donanıma bakılmaksızın, ortalaması 20 yıllık çalışan ve 50'li yaşlara yaklaşmış olanlar ile kuruma 6 ay önce girmiş olanları, aynı sınava sokmak hangi akıl ile izah edilebilir. 

 

On yıllardır yapılmayan Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavına haliyle aşırı derecede yığılma olacağı biline biline hiçbir önlem alınmamış kamusal yarar gözetilmemiştir.  Gelinen süreçte yüksek puan alan birçok kişiye mülakatta düşük puan verilerek bu sınavın yapılış amacının, yandaş birilerine mevki-makam-kadro sağlamak olduğu, sınavın göstermelik yapıldığı, kazanacakların en başından belli olduğu,   son Mülakat Garabeti ile ortaya çıkmıştır.

AFAD Emekçilerinin yıllardır umut ettiği görevde yükselme ve kariyer hakları, bir kez daha ellerinden geri alınmıştır.

 

LİYAKATSİZ MEMUR SEN’LİLER İL MÜDÜRÜ OLARAK ATANDI

 

İlk  olarak  1 Kasım 2020  tarihinde  Ankara'da  yapılacağı  duyurulan yazılı sınavın,  30 Ekim'de meydana gelen ve hepimizi derinden etkileyen Seferihisar-İzmir depremi nedeniyle ertelendi. Bu ertelemeden bir süre sonra, adları sınava girecek adaylar arasında olan çoğu MEMUR-SEN'li kişiler, liyakat ve ehliyet gibi temel ilkelere aykırı şekilde İL MÜDÜRÜ olarak atandılar.

 

Sınava girecekler arasından bazılarının İL MÜDÜRÜ olarak atanmaları bile başlı başına sınav sürecine gölge düşürmüştür.

 

Yazılı sınav birincisine mülakatta düşük puan verilmesi ile yazılı sınavda 70'in altında puan ile başarısız olmuş birilerine yüksek puan verilerek ilk 100'e sokulması bile başlı başına bir şaibe ve skandaldır. Ülkemizde bugüne kadar yüzlerce örneği olduğu halde kamera kaydı ve gözlemci olmayan her mülakat sınavı,  şaibeli ve sorunludur. Bu bağlamda yapılan bu sınav iptal edilip akla bilime fırsat eşitliğine dayalı şeffaf bir sınav süreci yeniden başlatılmalıdır.  Bugüne kadar defalarca dile getirdiğimiz "Mülakat kaldırılmalıdır" tespit ve talebimizin ne kadar haklı olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: YAPI, YOL, SEN:, AFAD, Sınavlarında, Torpil, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı