Haber Detayı
28 Haziran 2016 - Salı 14:38 Bu haber 2518 kez okundu
 
Yasa ve Yönetmelikleri Takan Yok !
Okul Müdürleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yönetmeliği ve Sayıştay'ı Dinlemiyor.
EĞİTİM Haberi
Yasa ve Yönetmelikleri Takan Yok !

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yaşanan skandallar ve son aylarda okullarda meydana gelen öğrenci olayları ile Yakakent'te ve Alaçam'daki öğrencilere taciz iddiaları , İlkadım İlçe Milli Eğitim ve Samsun Anadolu lisesi Müdürlerinin skandal açıklamaları Milli Eğitim'de neler oluyor ? dedirttirdi.

MÜDÜRLER KAFALARINA GÖRE UYGULAMA YAPIYOR

Planlı , programlı, bilimsel temellere , yasa ve yönetmeliklere göre düzenlemelerin yapılması ve yönetmeliklerin, yasaların ve planların uygulanması gereken Milli Eğitim kurumlarındaki keyfilik ve denetimsizlik uygulamaları her yöneticinin kendi kafasına göre hayata geçirmesine yol açıyor.
Bunun son örneği 23 Nisan İlköğretim Okulu'nda ve okul bahçelerini okul aile birlikleri aracılığıyla kiralayan okullarda görülüyor.Özellikle de İlkadım ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmeliği ve Sayıştay kararı olmasına rağmen otoparkı olan okullarda bir de otopark ücretlerini resmen belirlemesi tartışmaları da artırdı.

OKULLAR OTOPARK İŞLETEMEZ !

 Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara'nın Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine 23 Nisan İlköğretim Okulu'nda okula ait olmayan demirbaşların, çocukların kullanım alanları gaspedilerek depolanması ile ilgili girişimleri sonuç verdi. Eğitim İş'in girişimleri ile okulların sadece kantin vb. yerlerin okul aile birlikleri aracılığıyla işletilebileceği, bunun dışındaki alanların işletilmesinin mümkün olmadığı ortaya çıktı. MEB'in 09.02.2012 tarihli , 12899 sayılı Resmi Gazete'de de yayınlanarak yürülüğe giren Okul Aile Birlikleri Yönetmeliği'ne göre  ve Sayıştay'ın kararlarına göre otoparkların okul aile birliklerince işletilmesi mümkün değil! Bu karara göre okulların bahçelerinin ücretli otopark olarak da kullanılması mümkün değil!

EĞİTİM İŞ MİLLİ EĞİTİM'DEN YASA, YÖNETMELİK VE GENELGELERİ UYGULAMASINI İSTEDİ

Eğitim iş Samsun Şubesi de konunun üzerine giderek peşini bırakmadı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazdığı 11 Aralık 2015 ve 1 Haziran 2016 tarihli yazılarla yönetmeliklerin ve Sayıştay kararlarının uygulanmasını istedi. Eğitim iş'in yönetmelik ve Sayıştay kararı'na uyup uymayacağı , Eğitim İş'in talebi doğrultusunda yönetmelikleri uygulamamaya ve suç işlemeye devam edip etmeyeceği merak konusu olmaya devam ediyor. .

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Yasa, ve, Yönetmelikleri, Takan, Yok, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı